W kanale deweloperów (dawnym Fast Ring) ukazała się nowa kompilacja Windows 10. Dodaje ona możliwość zmiany częstotliwości odświeżania obrazu w aplikacji Ustawienia, a także ulepszenia systemowej wyszukiwarki i dość sporo poprawek. Jak zwykle listę najważniejszych zmian znajdziecie w dalszej części artykułu.
Co nowego w kompilacji 20236 w Dev Channel?
Zmiana częstotliwości odświeżania obrazu w Ustawieniach
Możemy teraz udać się do Ustawień > System > Ekran > Zaawansowane ustawienia wyświetlania i zmienić częstotliwość odświeżania (podaną w Hz) wybranego ekranu. Im wyższa częstotliwość, tym płynniejszy staje się obraz. Prezentowane i dostępne częstotliwości mogą się różnić w zależności od wspieranych wartości konkretnego urządzenia.
Ulepszone doświadczenie wyszukiwania
Systemowa wyszukiwarka, którą otwieramy z menu Start lub paska zadań, prezentuje teraz ostatnie wyszukania, tak aby można było do nich szybko powrócić. Zmiana została wprowadzona po stronie serwera i dotyczy wszystkich w Windows 10, począwszy od wersji 1809.
Po aktualizacji użytkownicy zauważą, że:
- Na liście ostatnich wyszukań znajdują się cztery ostatnie elementy, które wyszukaliśmy i otworzyliśmy z apletu wyszukiwarki. Mogą to być aplikacje, pliki, ustawienia i adresy URL.
- Można usuwać indywidualne elementy na liście, klikając "X", który wyświetli się, gdy najedziemy na dany element.
- Można wyłączyć dodawanie elementów do listy ostatnich wyszukań w Ustawieniach > Wyszukiwanie > Uprawnienia i historia > Historia urządzenia.
- Jeżeli nie używaliśmy wcześniej wyszukiwarki i mamy zero ostatnich elementów, lista będzie ukryta.
- Jeżeli nie korzystamy często z wyszukiwarki i na liście ostatnich wyszukań znajdują się mniej niż 2 elementy, wyświetli się na niej powiadomienie informacyjne.
Najważniejsze poprawki i zmiany
- Rozwiązano problem występujący po pobraniu najnowszych kompilacji. Część Insiderów otrzymała nieoczekiwane powiadomienie Asystenta zgodności o tym, że "Microsoft Office nie jest już dostępny".
- Rozwiązano problem z niektórymi aplikacjami Office, które wysypywały się lub były niedostępne po aktualizacji do nowej wersji.
- Rozwiązano problem z wielokrotnym instalowaniem się tej samej aktualizacji aplikacji.
- Rozwiązano problem, w wyniku którego na niektórych urządzeniach występował błąd DPC_WATCHDOG_VIOLATION.
- Rozwiązano problem z występowaniem bugchecku UNHANDLED_EXCEPTION w dxgkrnl.sys w kilku ostatnich kompilacjach.
- Rozwiązano problem prowadzący do błędu 0x800F0247 podczas instalowania aktualizacji sterowników.
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się sihost.exe podczas próby udostępnienia aplikacji za pomocą opcji "Udostępnij" po kliknięciu prawym przyciskiem myszy kafelka w menu Start.
- Rozwiązano problem, który występował, gdy ustawienie "Animuj formanty i elementy wewnątrz okien" zostało wyłączone w Opcjach wydajności. Wówczas przeciągnięcie kafelka do innej grupy kafelków w menu Start sprawiało, że kafelek ten nie reagował już na kliknięcie myszą.
- Rozwiązano problem z Narratorem, który czasami odczytywał nieprawidłową liczbę węzłów w okienku nawigacji Eksploratora plików (przykładowo mówiąc "1 z 2 elementów" zamiast "1 z 4 elementów").
- Rozwiązano problem z ikoną obok "Skanuj przy użyciu programu Microsoft Defender" (po kliknięciu pliku prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze), która była bardzo mała lub duża, a także nie aktualizowała się zgodnie z ustawieniem wysokiego kontrastu, jeśli zostało włączone.
- Rozwiązano problem, który mógł powodować wysypanie się Eksploratora plików podczas zmiany nazwy pliku.
- Rozwiązano problem z klikaniem elementów na osi czasu (Timeline), które nie uruchamiało odpowiedniej aplikacji.
- Rozwiązano problem z polami wyszukiwania w niektórych aplikacjach, które znikały podczas przewijania aplikacji, nawet jeśli miały pozostać widoczne.
- Rozwiązano problem z utratą łączności podczas łączenia się z komputerem poprzez pulpit zdalny w wyniku próby uśpienia połączonego komputera.
- Rozwiązano problem ze stanem pola wyboru "Nasłuchuj tego urządzenia" we właściwościach mikrofonu, który nie był zachowany po aktualizacji i powracał do ustawienia domyślnego.
- Rozwiązano problem z wyciszaniem i wyłączaniem wyciszenia w regulacji głośności, gdy otwarte były "Preferencje głośności i urządzeń aplikacji".
- Rozwiązano problem ze stroną stanu "Ustawienia sieci i Internetu", która czasami nie wyświetlała wszystkich bieżących połączeń.
- Rozwiązano problem, który mógł powodować, że klawiatura dotykowa czasami nie wydawała żadnych dźwięków podczas pisania, mimo że włączono tę opcję. Rozwiązano też szereg innych pomniejszych problemów z klawiaturą dotykową, edytorami IME, panelem Emoji i Narratorem.
- Rozwiązano problem, który powodował blokowanie NVIDIA CUDA vGPU w Windows Subsystem for Linux (WSL).
Znane błędy i problemy
- Microsoft pracuje nad rozwiązaniem problemu z nowymi aplikacjami, których instalacja za pomocą usługi Windows Installer kończy się niepowodzeniem w systemach x86 (32-bitowych). Wersje x64 (64-bitowe) nie są tym dotknięte.
- Microsoft pracuje nad rozwiązaniem problemu z próbą wykonania resetu ustawień komputera do stanu początkowego. Jeśli wybierzemy opcję "Zachowaj moje pliki", może pojawić się błąd "Wystąpił problem przy resetowaniu Twojego komputera. Żadne zmiany nie zostały wprowadzone".
- Microsoft przygląda się raportom o procesie aktualizacji zawieszającym się przez dłuższy czas podczas próby zainstalowania nowej kompilacji.
- Trwają prace nad rozwiązaniem umożliwiającym włączenie podglądu przypiętych kart witryn.
- Trwają prace nad włączeniem nowego interfejsu paska zadań dla istniejących przypiętych witryn. W międzyczasie możesz odpiąć witrynę od paska zadań, usunąć ją ze strony edge://apps, a następnie ponownie przypiąć witrynę.
- Microsoft bada zgłoszenia o bugchecku KMODE_EXCEPTION podczas używania niektórych technologii wirtualizacji.
- Microsoft pracuje nad rozwiązaniem problemu z zaznaczaniem kandydata IME lub podpowiedzi tekstowej dla klawiatury sprzętowej, które mogą wstawić innego kandydata, niż zaznaczono.
- Microsoft bada raporty o zaciemnieniu przycisku "Zasilanie" w menu Start. Jeżeli tak się dzieje, można użyć skrótu WIN + X, aby otworzyć menu "Zamknij lub wyloguj się".
- Microsoft bada raporty od niektórych Insiderów, którzy doświadczają bugchecków APC_INDEX_MISMATCH.
- Microsoft bada scenariusze z udziałem GPU Compute, takie jak użycie CUDA i DirectML, które nie działają wewnątrz Windows Subsystem for Linux (WSL).