Jeszcze dziś rano pisaliśmy o kompilacji Windows 10 20H1 (19041.84), która trafiła do Slow Ring, a tymczasem do Fast Ring wskoczyła nowa kompilacja 20H2, oznaczona numerem 19564.1000. Główną zmianą są w niej ulepszone ustawienia grafiki. Prócz tego Microsoft prezentuje nową wersję poglądową aplikacji Kalendarz. W aktualizacji nie zabrakło też poprawek. O najważniejszych zmianach przeczytacie poniżej.
Co nowego w kompilacji 19564.1000 (20H2) dla PC?
Ulepszone ustawienia grafiki
Strona Ustawienia grafiki w Ustawieniach > System > Ekran zyskała aktualizację, dzięki której umożliwia kontrolę nad wyznaczaniem, na którym GPU działają nasze aplikacje. Znajduje się tam lista aplikacji wraz z preferowanymi GPU dobranymi tak, by doświadczenie było jak najlepsze. Do listy można dodawać też nowe aplikacje, jeśli nie pojawiły się tam automatycznie. Dodano również pole wyszukiwania i filtr tych aplikacji. Podobną funkcjonalność w okrojonej wersji opisywaliśmy już wcześniej w poradniku: Jak ustawić indywidualne opcje grafiki dla konkretnych aplikacji?.
Wersja zapoznawcza nowego Kalendarza
Wersja poglądowa odświeżonego Kalendarza jest już dostępna dla Windows Insiderów. Zawiera ona 30 nowych kompozycji, poprawiony widok miesiąca, uproszczone tworzenie wydarzeń i przeprojektowaną nawigację. Do wersji poglądowej można przejść, klikając przełącznik w prawym górnym rogu okna.
Najważniejsze poprawki i inne zmiany
- Rozwiązano kilka problemów ze wschodnioazjatyckimi edytorami IME (chiński uproszczony, chiński tradycyjny, koreański i japoński).
- Rozwiązano problem z historią schowka, po której wywołaniu (WIN + V) i odrzuceniu bez wklejania czegokolwiek wprowadzanie danych (np. pisanie) przestawało działać w wielu miejscach do momentu ponownego uruchomienia komputera.
- Rozwiązano problem występujący podczas otwierania obszaru roboczego funkcji Windows Ink.
- Rozwiązano problem z interfejsem Wheel UI (używanym we współpracy z Surface Dial).
- Rozwiązano problem z polem hasła na ekranie logowania, które mogło się nie renderować.
- Rozwiązano kilka problemów z WSL (Podsystemem Windows dla systemu Linux).
- Rozwiązano problem uniemożliwiający aktualizację do nowego builda, któremu towarzyszył błąd 0xc1900101.
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się, któremu towarzyszył GSOD (zielony ekran śmierci) z komunikatem o błędzie CRITICAL_PROCESS_DIED.
- Rozwiązano problem, który mógł powodować zakleszczenie (zawieszenie się wszystkiego) podczas korzystania z komputera.
- Rozwiązano problem z Eksploratorem plików, który nie obliczał prawidłowego rozmiaru folderu we właściwościach, gdy ścieżka UNC była dłuższa niż MAX_PATH.
- Rozwiązano problem z przejściami między tapetami w kompilacjach 19536+, który miał wpływ na niektóre aplikacje tapet firm zewnętrznych.
Znane błędy i problemy
- Wykryto problemy z niekompatybilnością niektórych wersji oprogramowania anty-cheat BattlEye. Aby zabezpieczyć testerów, którzy mogą mieć te wersje na swoim komputerze, zastosowano blokadę problematycznych kompilacji testowych.
- Użytkownicy Narratora i NVDA, którzy szukają najnowszej wersji Microsoft Edge opartej na Chromium, mogą napotkać pewne trudności podczas nawigacji i odczytywania niektórych treści internetowych. Nie dotyczy to użytkowników starszej wersji Microsoft Edge.
- Proces aktualizacji może zawieszać się na dłuższy czas przy próbie instalacji nowego builda.
- Microsoft bada raporty od niektórych Insiderów, którzy nie mogą zaktualizować systemu do nowego builda i otrzymują błąd 0x8007042b.
- Sekcja Dokumenty w Ustawieniach > Prywatność ma błędną ikonę (tylko kwadrat).
- W tej kompilacji nie działa funkcja przywracania z chmury.