Część użytkowników Windows 10 w wersjach 2004 (May 2020 Update/20H1) i 20H2 (October 2020 Update) zaczęła doświadczać potencjalnie groźnych problemów z dyskiem po zainstalowaniu aktualizacji zbiorczej KB4592438 z dnia 8 grudnia. Początkowo oficjalna lista znanych problemów nic na ten temat nie mówiła, jednak po otrzymaniu raportów Microsoft ją zaktualizował.
Problem występuje po użyciu polecenia chkdsk /f, które ma sprawdzić i natychmiast naprawić dysk. Zamiast tego pokazuje się niebieski ekran Stop-Error NTFS File System, a komputer staje się niebootowalny. ChkDsk wykonany w środowisku przed załadowaniem systemu znajdzie szereg błędów w Master File Table, które na szczęście dają się naprawić — znów — za pomocą chkdsk /f. Na liście zmian aktualizacji KB4592438 (build 19041.685 i 19042.685) Microsoft pisze:
Niewielka liczba urządzeń, które mają zainstalowaną tę aktualizację, zgłaszało, że przy uruchomieniu chkdsk /f ich system plików mógł ulec uszkodzeniu, a urządzenie mogło nie bootować.
Problem ten jest rozwiązany i powinien być uniemożliwiony automatycznie na niezarządzanych urządzeniach. Zauważcie, że może minąć do 24 godzin, nim rozwiązanie rozpropaguje się na niezarządzane urządzenia. Ponowne uruchomienie urządzenia może pomóc w szybszym zaaplikowaniu rozwiązania na waszym urządzeniu. Dla urządzeń zarządzanych przez firmę, na których zainstalowano tę aktualizację, można to rozwiązać przez instalację i konfigurację specjalnej zasady grupy.
Aby naprawić ten problem na urządzeniach, które już doświadczyły tego problemu i nie są w stanie się uruchomić, wykonaj następujące kroki:
- Urządzenie powinno automatycznie uruchomić się do konsoli przywracania po kilkukrotnych próbach uruchomienia zakończonych niepowodzeniem.
- Wybierz Opcje zaawansowane.
- Wybierz Wiersz polecenia z listy działań.
- Gdy otworzy się Wiersz polecenia, wpisz: chkdsk /f.
- Pozwól narzędziu chkdsk wykonać skan, może to zająć chwilę. Gdy zakończy się, wpisz: exit.
- Urządzenie powinno teraz uruchomić się zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli zrestartuje się do konsoli przywracania, wybierz Zamknij i kontynuuj uruchamianie do Windows 10.
Uwaga: po wykonaniu tych kroków urządzenie może automatycznie uruchomić znów chkdsk po restarcie. Po jego zakończeniu powinno uruchomić się zgodnie z oczekiwaniami.
Co prawda Microsoft podaje, że rozwiązanie powinno zaaplikować się automatycznie, jednak dla pewności lepiej jest wstrzymać się przez jakiś czas z używaniem polecenia chkdsk /f.