Przeszło dwa tygodnie temu pisaliśmy o ogólnej dostępności PowerShell Core 6.0 na Windows, macOS i Linux, tymczasem Microsoft już szykuje aktualizację 6.1. PowerShell Core od "zwykłego" PowerShell dla Windows wyróżnia się użyciem .NET Core i wieloplatformowym charakterem. Jego nowsza wersja zostanie ponadto rozwinięta pod kątem sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy. Podstawową zmianą będzie jednak przejście na .NET Core 2.0.5.
Chociaż aktualizacja 6.1 planowo ukazać się ma dopiero za pół roku, już teraz wiadomo, co się w niej znajdzie. Przede wszystkim będzie to przejście z .NET Core 2.0 na rzecz kompatybilności z potężniejszym .NET Core 2.0.5. Poza tym, o ile port PowerShella stracił obsługę Device Guard/AppLocker z uwagi na brak tych interfejsów w Nano Server, Microsoft jeszcze w ramach wersji 6.0 zapewni powrót wyżej wymienionych. Oznacza to, że zasady Device Guard i AppLocker będą wymuszane w Windows, gwarantując wyższe bezpieczeństwo. Skorzystać z tego będą mogli administratorzy, aby nakładać ograniczenia na to, co i jak działa w systemie. Dzięki temu zaistnieje np. możliwość zdalnego uruchamiania podpisanych skryptów z zaufanymi certyfikatami. Microsoft planuje też ponownie włączyć niektóre polecenia cmdlet lub polecenia jednofunkcyjne, które zostały pominięte w PowerShell Core 6.0. Będzie to możliwe dzięki najnowszej wersji Windows Compatibility Pack dla .NET Core, który wskrzesza niektóre API pominięte w trakcie przejścia na .NET Core.
Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, będzie ona wspomagać użytkowników PowerShell zapewniając sugestie. Przytoczmy wypowiedź Steve'a Lee z zespołu PowerShell: "Nowy obszar, który chcemy eksplorować, wykorzystuje technologię chmurową i machine learning, by dostarczać bezpośrednich sugestii w interaktywnym wierszu poleceń. Dwa główne scenariusze, w kierunku których chcemy podążać, to wspieranie podpowiedzi zarówno lokalnych, jak i opartych na chmurze. Jest to dla naszego zespołu zupełnie nowy obszar, dlatego spodziewamy się, że początkowe wydanie będzie ograniczone, ale w przyszłości będziemy mogli dalej budować na tym polu".
Ostatnim z ważnych punktów w harmonogramie PowerShell jest wsparcie dla Internetu Rzeczy. PowerShell Core 6.0 posiada eksperymentalne wsparcie dla systemów ARM działających pod szyldem Windows 10 IoT oraz Raspbian (Stretch). W aktualizacji 6.1 znajdzie się specjalny moduł umożliwiający interakcję z czujnikami w urządzeniach IoT za pomocą skryptów PowerShell.
PowerShell Core 6.1 ukazać się ma w drugiej połowie czerwca lub na początku lipca. Dalsze wydania również będą ukazywać się co około pół roku.