Na początku roku Microsoft ogłosił dostępność PowerShell Core na Windows, macOS i Linux. Od zwykłego PowerShella wersja Core różni się kilkoma właściwościami, m.in. tym, że jest otwartoźródłowa i międzyplatformowa. Od teraz użytkownicy Linuksa mogą pobierać narzędzie w pakiecie Snap, którego zawartość jest kontenerowana i uruchamiana w sandboksie. Microsoft przedstawia zalety tej formy pakietowania i sposób instalacji.
Celem przyświecającym PowerShell Core jest rola powszechnego języka do zarządzania zasobami w chmurze hybrydowej. Z tego względu Microsoft dokłada starań, by był on dostępny na wielu systemach operacyjnych, architekturach i wersjach Linuksa, macOS i Windows. Od dziś dostępność nieco się poszerzyła dzięki wsparciu dla pakietów Snap. Pakiety tego typu są skontenerowanymi aplikacjami, które można zainstalować w wielu dystrybucjach Linuksa, i od tradycyjnych pakietów linuksowych (DEB, RPM) wyróżnia je parę zalet:
- Pakiety Snap zawierają wszystkie swoje zależności, dlatego użytkownik nie musi martwić się konkretnymi wersjami bibliotek zainstalowanych na maszynie.
- Pakiety Snap mogą być instalowane bez dawania wydawcy dostępu do hosta z uprawnieniami roota.
- Pakiety Snap są "bezpieczne do uruchomienia", jako że nie dokonują interakcji z innymi aplikacjami lub plikami systemowymi bez zgody użytkownika.
- Pakiety Snap są aktualizowane automatycznie i dostarczane są zmiany delta.
Jak zdobyć PowerShell Core w wersji snap? Najpierw należy upewnić się, że mamy zainstalowany snapd, po czym wpisujemy polecenie snap install powershell –classic. To wszystko. PowerShell Core jest gotowy do użycia. By go uruchomić, wpisujemy w terminalu pwsh.