Linuksowy wiersz poleceń pojawił się w Windows 10 wiosną tego roku, kiedy to Microsoft ogłosił wsparcie dla powłoki Bash rodem z systemu Ubuntu. Dlaczego by więc nie pójść w drugą stronę? Zgodnie z oczekiwaniami Microsoft otworzył kod źródłowy swojego własnego narzędzia Windows PowerShell, którego kompilacje w wersji alpha są już dostępne dla systemów OS X i Linux.
Skąd właściwie ten pomysł? "Współcześni klienci żyją w wieloplatformowym, wielochmurowym i wielosystemowym świecie - taka jest po prostu rzeczywistość. Świat ten stawia nowe wyzwania, a klienci poszukują narzędzi, które sprawią, że wszystko to będzie współpracować. Microsoft w całej rozciągłości pracuje nad dostarczeniem narzędzi, które wspomogą klientów w zarządzaniu dowolną platformą, z dowolnego miejsca i z dowolnego urządzenia, korzystając z Linuksa lub Windowsa" - tłumaczy Jeffrey Snover z Microsoft Enterprise Cloud Group. O tym, że istnieją inne systemy prócz Windows, Microsoft przekonał się już kilka lat temu, a myśl ta zamieniła się w realne działania po objęciu przywództwa przez Satyę Nadellę. Aktualnie blisko jedna trzecia maszyn wirtualnych w Microsoft Azure działa pod kontrolą systemu operacyjnego z rodziny Linux, a blisko 60% zewnętrznych rozwiązań IaaS w Azure Marketplace to oprogramowanie otwartoźródłowe (OSS). Microsoft wychodzi tym faktom naprzeciw, oferując m.in. SQL Server dla systemów Linux, open source'owe biblioteki .NET oraz wsparcie dla wiersza poleceń Bash w Windows 10. Swój udział firma z Redmond ma także w rozwijaniu innych projektów open source, jak choćby OpenSSH, FreeBSD, Mesos, Docker czy sam Linux.
Kolejnym krokiem pod dewizą "Microsoft loves Linux" jest otwarcie kodu źródłowego PowerShell i udostępnienie go dla systemów z rodziny Linux i Mac OS X, a dokładniej rzecz biorąc - dla Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04, CentOS 7.1 oraz OS X 10.11 El Capitan. Microsoft widzi to przede wszystkim jako szansę dla deweloperów, działających w różnych środowiskach: "Teraz użytkownicy Windows i Linux, obecni i nowi użytkownicy PowerShell, a nawet deweloperzy aplikacji, mogą doświadczyć bogatego, interaktywnego języka skryptowego, a także heterogenicznej automatyki i zarządzania konfiguracją, które świetnie współpracują z istniejącymi narzędziami. Wasze umiejętności w PowerShell są teraz jeszcze bardziej poszukiwane, a wasze zespoły Windows i Linux, w których mogła zachodzić konieczność oddzielnej pracy, mogą teraz z większą łatwością pracować wspólnie".
Użytkownicy i deweloperzy, którzy nie znają jeszcze PowerShell, mogą dowiedzieć się na jego temat więcej z dokumentacji Learning PowerShell. PowerShell w wersji alpha dla systemów OS X i Linux pobierzemy z tego samego repozytorium - wystarczy udać się do głównego katalogu https://github.com/PowerShell/PowerShell.