Druga tura marcowych aktualizacji ominęła wydania 1809 i 1507. W przypadku October 2018 Update zaległości zostały nadrobione dzisiaj. Jest to typowa aktualizacja między jednym a drugim Patch Tuesday, która zawiera sporej objętości listę poprawek. Nie są one jednak związane z bezpieczeństwem, dlatego nie ma specjalnej presji, by aktualizację instalować. Jest ona zbiorcza, więc wszystkie poprawki i tak trafią do nas przy okazji najbliższego uaktualnienia.
October 2018 Update: zmiany w aktualizacji KB4490481 (OS Build 17763.404) dla PC
- Rozwiązano problem występujący na komputerach z wieloma urządzeniami audio. Aplikacje, które oferują zaawansowane opcje wewnętrznych lub zewnętrznych urządzeń wyjścia dla dźwięku, mogły niespodziewanie przestać działać. Problem występował u użytkowników, którzy wybrali zewnętrzne urządzenie wyjścia inne niż "Urządzenie domyślne". Przykładami aplikacji, które na skutek tego mogły przestać działać, są Windows Media Player, Realtek HD Audio Manager i Sound Blaster Control Panel.
- Poprawka dla Trybu gry, która zapewnia, że nie będzie on już miał wpływu na oprogramowanie do streamowania i nagrywania.
- Umożliwiono aktywację kompilacji rozwojowych Windows 10 Enterprise dla pulpitów wirtualnych w Microsoft Azure.
- Rozwiązano problem z utratą ulubionych w widoku do czytania Edge po aktualizacji systemu.
- Rozwiązano problem z Internet Explorerem, losowo przestającym działać podczas przeglądania.
- Rozwiązano problem z przewijaniem zawartości ActiveX w oknie Internet Explorera 11 w trakcie wywołanej przez użytkownika operacji przewijania.
- Rozwiązano problem, uniemożliwiający ładowanie nowych plików ikon przez system, jeśli napotkano na źle sformatowany plik ikony.
- Zaktualizowano informacje o strefie czasowej dla São Tomé, Príncipe, Kazahstanu i Buenos Aires.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający działanie zasadzie wyłączającej powiadomienia od aplikacji na ekranie blokady.
- Rozwiązano problem z graficznym interfejsem urządzenia (GDI) DeleteObject(), który mógł spowodować zatrzymanie procesu wywołującego przy spełnieniu określonych warunków.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający aplikacjom i callerom łączenie się z docelowymi punktami, jeśli używają interfejsów bez domyślnej bramy sieciowej.
- Rozwiązano problem, powodujący ponowne użycie wygaszonego Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) przez Windows, jeśli do zakończenia czasu dzierżawy doszło, gdy system był wyłączony.
- Rozwiązano problem z oknem RemoteApp, które przechodziło na pierwszy plan i pozostawało aktywne nawet po jego zamknięciu.
- Rozwiązano problem, uniemożliwiający pojawienie się okna dialogowego uwierzytelniania, gdy serwer WWW firmy próbował połączyć się z Internetem.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający ikonom aplikacji Modern pojawianie się na pasku zadań i w widoku przełączania zadań w trakcie połączenia RemoteApps.
- Rozwiązano problem z niepowodzeniem lub zaprzestaniem działania na starcie aplikacji z Microsoft Store, wliczając w to WeChat.
- Rozwiązano problem z niepowodzeniem zarejestrowania kamer USB dla Windows Hello po pierwszej konfiguracji (OOBE).
- Dodano nową zasadę grupy, "Enable Windows to soft-disconnect a computer from a network". Ustala ona, w jaki sposób Windows odłączy komputer od sieci, gdy zostanie ustalone, że komputer nie powinien być już do niej połączony. Włączenie tej zasady sprawi, że odłączenie nie będzie natychmiastowe lub nagłe. Jej wyłączenie sprawi natomiast, że Windows będzie natychmiastowo odłączał komputer z sieci. Pozostawienie tej zasady nieskonfigurowaną równe będzie jej włączeniu.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający wirtualnej karcie inteligentnej wystartowanie, kiedy była uruchomiona wespół z oprogramowaniem Citrix 7.15.2000 Workstation VDA.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający konfigurację ekranu w zakresie odtwarzania wideo HDR.
- Rozwiązano problem z ekranem blokady Windows, który uniemożliwiał użytkownikom odblokowanie urządzenia po tym, jak użytkownicy z wieloma inteligentnymi kartami używali tego samego urządzenia. Problem występował przy próbie użycia stacji roboczej, którą zablokował inny użytkownik.
- Rozwiązano problem z wyciekiem pamięci, który występował, gdy system przetwarzał sesje logowania.
- Rozwiązano problem z wyjątkami Always-On VPN działającymi tylko lokalnie.
- Rozwiązano problem z niepowodzeniem odnowienia certyfikatu podczas korzystania z CERT_RENEWAL_PROP_ID z interfejsem ICertPropertyRenewal.
- Rozwiązano problem z wyciszeniem dźwięku z aplikacji pojedynczego zastosowania, zwykle używanych w scenariuszach kiosku, po przywróceniu systemu z uśpienia.
- Rozwiązano problem ze spełnieniem wymagań certyfikatu GB18030.
- Rozwiązano problem z deszyfrowaniem danych w Windows 10 1703 lub nowszym, jeśli były zaszyfrowane z użyciem DPAPI-NG lub chronionego przez grupę pliku PFX w Windows 10 1607/Windows Servew 2016 lub starszych wersjach Windows.
- Rozwiązano pomniejsze problemy z nieznanymi opcjami (nieznanymi OPT) w Extension Mechanisms for DNS (EDNS) dla roli Windows DNS Server.
- Rozwiązano problem z błędem naruszenia dostępu podczas konfigurowania Switch Embedded Teaming (SET).
- Rozwiązano problem z poleceniem cmdlet Remove-StoragePool w PowerShell na dyskach NVDIMM.
- Dodano wsparcie X2APIC dla platform AMD, by wspierać 256 lub więcej procesorów logicznych w Windows Server 2019.
- Rozwiązano problem z konwersją dat między kalendarzami japońskim i gregoriańskim.
- Rozwiązano problem, uniemożliwiający włączenie wsparcia dla gan-nen w ramach ery japońskiej. Więcej o tym i o poprzednim problemie Microsoft pisze w KB4469068.
Dla aktualizacji tej odnotowano znane problemy:
- Problemy z uwierzytelnianiem w Internet Explorer i innych aplikacjach używających WININET.DLL.
- Po zainstalowaniu tej aktualizacji MSXML6 powoduje, że aplikacje przestają odpowiadać, jeśli pojawi się wyjątek, taki jak appendChild(), insertBefore() i moveNode().
- Przy użyciu własnych schematów Ujednoliconego Identyfikatora Zasobów (URI) mogą wystąpić problemy z korespondencją aplikacji z lokalnym intranetem i zaufanymi stronami w Internet Explorer.
- Mogą wystąpić problemy z Preboot Execution Environment (PXE).
- Jeśli włączymy end-user-defined characters (EUDC) dla poszczególnych czcionek, system przestanie działać i podczas uruchamiania przywita nas BSOD-em.