Dziś w kanale Release Preview ukazały się nowe kompilacje Windows 10 21H2 (October 2021 Update) o numerze 19044.1200 (KB5005101) i Windows 10 21H1 (May 2021 Update) o numerze 19043.1200 (19043.1200). Aktualizacja tej pierwszej wersji zawiera kilka nowości związanych z bezpieczeństwem Wi-Fi, Windows Hello, i WSL, a także kilkadziesiąt poprawek i... tylko jeden znany problem, co jest ewenementem w programie Insider. Starsza odsłona Dziesiątki dostała tylko poprawki. Listę zmian w naszym opracowaniu możecie prześledzić poniżej.
Nim przejdziemy do listy zmian, przytoczmy komunikat Microsoftu, który pisze, że ta aktualizacja będzie oferowana automatycznie niejawnym testerom będącym już w Windows 10 21H2 w Release Preview Channel. Insiderzy w pozostałych wersjach mogą ją pobrać w doświadczeniu "seeker", czyli aktywnie klikając "Sprawdź aktualizacje" w Windows Update, jednak tylko wtedy, gdy przeszli już z Beta Channel do Release Preview Channel, ponieważ ich PC nie spełniał wymagań sprzętowych Windows 11.
Windows 10 21H2: zmiany w aktualizacji KB5005101 (Build 19044.1200) w Release Preview Channel
Nowości funkcjonalne
- Dodano wsparcie dla standardów WPA3 H2E w celu rozszerzenia bezpieczeństwa Wi-Fi.
- Windows Hello for Business otrzymał nową metodę wdrażania o nazwie cloud trust, aby wspierać uproszczone wdrażania bezhasłowe i osiągnąć stan deploy-to-run w ciągu kilku minut.
- Dodano wsparcie dla obliczeń GPU we wdrożeniach Windows Subsystem for Linux (WSL) i Azure IoT Edge for Linux on Windows (EFLOW), co przysłuży się w intensywnych obciążeniach, np. obsługujących machine learning.
Najważniejsze poprawki błędów
- Rozwiązano problem uniemożliwiający śledzenie nieudanych aktywacji Distributed Component Object Model (DCOM).
- Rozwiązano problem z wątkami, wskutek którego uługa Windows Remote Management (WinRM) przestawała działać, gdy była mocno obciążona.
- Rozwiązano problem z procesem hosta dostawcy Windows Management Instrumentation (WMI), który przestawał działać.
- Rozwiązano problem z migracją plików między ścieżkami Distributed File System (DFS) przechowywanymi na różnych woluminach.
- Rozwiązano problem, który uniemożliwiał zapis do repozytorium WMI po wystąpieniu stanu małej ilości pamięci.
- Rozwiązano problem powodujący zresetowanie jasności zawartości SDR na monitorach HDR.
- Rozwiązano problem powodujący wyświetlanie czarnego ekranu na zewnętrznym monitorze po hibernacji.
- Rozwiązano problem z wyciekiem pamięci podczas używania klas zagnieżdżonych w VBScript.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający wpisywanie jakichkolwiek słów w polu nazwy użytkownika podczas pierwszej konfiguracji systemu (OOBE) przy użyciu chińskiego edytora IME.
- Rozwiązano problem z aplikacjami z powodu braku pliku edgegdi.dll.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający zminimalizowanie aplikacji korzystającej z okien bez motywów.
- Rozwiązano problem występujący podczas gestu dotykowego na touchpadzie, wskutek którego urządzenie przestawało działać.
- Rozwiązano problem ze zmianą rozmiaru obrazów, który mógł powodować migotanie i wyświetlanie artefaktów.
- Rozwiązano problem z kopiowaniem i wklejaniem pola tekstowego do aplikacji Office 365. Edytor IME uniemożliwiał wstawianie tekstu do pola tekstowego.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający słuchawkom USB pracę na laptopach obsługujących dźwięk USB.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający prawidłowe działanie reguł integralności kodu podczas określania reguł Package Family Name w zasadach integralności kodu.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający uruchomienie usługi ShellHWDetection na urządzeniu Privileged Access Workstation (PAW) i zarządzanie szyfrowaniem dysków funkcją BitLocker.
- Rozwiązano problem w Windows Defender Exploit Protection, który uniemożliwiał niektórym aplikacjom Microsoft Office działanie na komputerach z określonymi procesorami.
- Rozwiązano problem z paskiem narzędzi IME, który pojawiał się nawet po zamknięciu aplikacji zdalnej.
- Rozwiązano problem z ustawieniem synchronizacji OneDrive "zawsze zachowuj na tym urządzeniu". Było ono nieoczekiwanie resetowane do "tylko znane foldery” po zainstalowaniu aktualizacji Windows.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający zestawom słuchawkowym Bluetooth łączenie się przy użyciu Advanced Audio Distribution Profile (A2DP).
- Rozwiązano problem, który mógł tworzyć duplikaty wbudowanych kont lokalnych, takich jak konto administratora lub gościa.
- Rozwiązano problem z błędem zatrzymania 0x1E w srv2!Smb2CheckAndInvalidateCCFFile
- Rozwiązano problem z użyciem polecenia robocopy z opcją tworzenia kopii zapasowej ( /B ) w celu naprawienia utraty danych.
- Microsoft włączył ponad 1400 nowych zasad zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM).
Znane problemy
- Strona ustawień Windows Update może zawieszać się po pobraniu aktualizacji opcjonalnej. Jeśli tak się stanie, wystarczy zamknąć i otworzyć ponownie tę stronę.
Praktycznie taka sama lista poprawek trafiła też dziś do Windows 10 21H1 w Release Preview Channel. Aktualizacja tej wersji — KB5005101 — zmienia numer builda na 19043.1200. Wersja ta nie zawiera jednak nowości funkcjonalnych, o których pisaliśmy wyżej.
Aktualizacja 03.09.2021: Ukazała się następna aktualizacja: KB5005101, która podnosi numer builda do 19043.1202. Zawiera ona całą powyższą listę zmian plus jedną dodatkową poprawkę, która rozwiązuje problem z ustawieniami Windows Update, których strona przestawała odpowiadać po pobraniu aktualizacji opcjonalnej.