Jeśli chodzi o kategorię Internetu Rzeczy, Microsoft stara się wybiegać daleko w przyszłość, czyniąc przygotowania na jej rozkwit, gdy na świecie funkcjonować będą miliardy mniejszych lub większych urządzeń IoT. Wiosną tego roku firma dokonała zapowiedzi Microsoft IoT Central, nowego rozwiązania SaaS (Software-as-a-Service) obsługującego IoT w sposób kompleksowy. IoT Central działa w chmurze i pomaga klientom budować, używać i zarządzać rzeczami połączonymi z Internetem. Usługa stała się dziś publicznie dostępna w wersji poglądowej.
Microsoft IoT Central ma wiele zastosowań (twórcy podkreślają podejście end-to-end), niemniej jednak podstawą jest to, że za jego pomocą można w ciągu kilku godzin stworzyć aplikację IoT na poziomie produkcyjnym - bez konieczności zarządzania całą infrastrukturą zaplecza czy uczenia się nowych umiejętności. "IoT szybko staje się kluczowym elementem strategii firm wszystkich rozmiarów, jako że starają się one zbliżyć do klientów i oferować świetne doświadczenia produktów przy redukcji kosztów operacyjnych. Do tej pory budowa i zarządzanie połączonymi [z siecią] rozwiązaniami sprawiały trudność ze względu na konieczność zdobycia pewnych umiejętności. Do tego dochodziły jeszcze kwestie bezpieczeństwa, skalowalności i trudności w odnalezieniu rozwiązania IoT, które charakteryzowałoby się najlepszymi praktykami zdobytymi przez lata doświadczeń w sektorze" - pisze Sam George, dyrektor Azure IoT w Microsoft. "Z tego właśnie względu, aby pokonać te przeszkody, ogłaszamy dziś uruchomienie publicznej wersji preview Microsoft IoT Central".
Microsoft IoT Central jest pierwszym wysoce skalowalnym rozwiązaniem SaaS dedykowanym Internetowi Rzeczy, posiadającym wbudowane wsparcie dla najlepszych praktyk IoT, wysoki poziom bezpieczeństwa, dostępność regionalną i globalną skalę chmury Microsoft Azure. Słowem kluczowym tego rozwiązania jest prostota. Platforma pozwala bowiem uniknąć czasochłonnych przygotowań, wysokonakładowych inwestycji i nie wymaga posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej. Microsoft pisze tu o sekundach wymaganych na podłączenie urządzeń i godzinach, by przejść od konceptu do fazy produkcyjnej. Skala oferowana przez IoT Central pozwala z kolei rozszerzyć środowisko IoT na miliony urządzeń, gdy zajdzie taka potrzeba.
Wszystkie niezbędne informacje oraz możliwość darmowego przetestowania platformy znaleźć można na portalu Microsoft IoT Central.