W dzisiejszym wydaniu dla Fast Ring znajdziemy nowość w obszarze Menedżera zadań. Aplikacja ta stanowi rodzaj centrum dowodzenia, w którym możemy przeglądać i zarządzać procesami, wydajnością, historią aplikacji, programami w autostarcie, użytkownikami i usługami. Poza tym dzisiejsza kompilacja wprowadza kilka poprawek rozwiązujących problemy, m.in. z wysypywaniem się Eksploratora.
Co nowego w kompilacji 18898 (20H1) dla PC?
Typ dysku widoczny w Menedżerze zadań
To niewielka, ale chyba całkiem praktyczna zmiana. Teraz, gdy przejdziemy do zakładki Wydajność, aby monitorować aktywność dysków, możemy sprawdzić typ każdego z nich, np. HDD lub SSD. Okazuje się to całkiem przydatne, kiedy mamy więcej dysków, a trudno nam je rozróżnić po nazwach pokroju "Dysk 0", "Dysk 1" itd.
Poprawki i inne zmiany
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się DWM (Desktop Window Manager) w ostatnich kompilacjach.
- Rozwiązano problem z pcshell.dll, który skutkował wysypywaniem się explorer.exe w ostatnich kompilacjach.
- Rozwiązano problem z aplikowaniem zaktualizowanych ustawień japońskiego edytora IME w aplikacjach przekonwertowanych z desktopowych.
Znane błędy i problemy
- Wcześniej występowały problemy ze starszymi wersjami oprogramowania antycheatowego używanego w grach, gdzie po aktualizacji do ostatnich buildów 19H1 mogło dochodzić do wysypywania się systemu z błędami GSOD. Microsoft pracuje z partnerami nad poprawkami dla ich oprogramowania, a większość gier otrzymała już łatki zapobiegające tym problemom. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto upewnić się, że uruchamiamy aktualne wersje gier, nim wykonamy aktualizację. Microsoft współpracuje też z deweloperami systemów antycheatowych i gier, aby rozwiązać podobne problemy, które mogą wystąpić w buildach 20H1, a także aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.
- Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
- Jeśli używamy pulpitu zdalnego, by połączyć się z rozszerzoną sesją VM, wyniki wyszukiwania na pasku zadań nie będą widoczne (pusty obszar) do czasu zrestartowania searchui.exe.
- Microsoft bada raporty o funkcji Wyświetlanie nocne, która nie włącza się do czasu ponownego uruchomienia na niektórych urządzeniach z włączonym szybkim uruchamianiem.
- Występuje zauważalne opóźnienie przy przeciąganiu panelów emoji i dyktowania.
- Ochrona przed naruszeniami w aplikacji Zabezpieczenia Windows może być wyłączona po aktualizacji do tego builda. Możemy włączyć ją ponownie.
- Niektóre funkcje menu Start i listy wszystkich aplikacji nie są przetłumaczone na języki, takie jak FR-FR, RU-RU i ZH-CN.
- Zaznaczenie filtru koloru w ustawieniach Ułatwień dostępu może nie przynieść efektu do czasu, aż opcja filtru zostanie wyłączona i włączona ponownie.
- Okno kandydata w edytorach IME (uproszczony chiński, tradycyjny chiński, japoński) może się czasem nie otwierać. Microsoft bada sprawę. Tymczasowym rozwiązaniem jest zamknięcie procesu “WindowsInternal.ComposableShell.Experiences.TextInput.InputApp.exe” w Menedżerze zadań.
- Badane są również problemy z Bopomofo IME.
- Jeśli instalowaliśmy którykolwiek z ostatnich buildów z pierścienia Fast i przeszliśmy do Slow lub Release Preview, składniki opcjonalne, takie jak tryb dla deweloperów, nie będą działać. Jeśli nam na nich zależy, powinniśmy na razie pozostać w Fast Ring.
Microsoft poinformował przy okazji o poprawionej wydajności w grze Hitman 2 dzięki wsparciu dla DirectX 12, które dodali partnerzy z IO Interactive - deweloperzy nagradzanej franczyzy.