Za nami już rok 2021, który z wielu względów — zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych — można uznać za wyjątkowy. Rozwój technologii Microsoft i innych firm pozostawał intensywny, a tłem tych wydarzeń były wyzwania w drugim roku pandemii COVID-19. Jeśli chcecie dowiedzieć się (albo przypomnieć sobie!) więcej, sprawdźcie nasze Podsumowanie roku 2021 w świecie Microsoft. Teraz zajmiemy się już tylko rokiem 2022.
Czego się po nim spodziewać? Zgromadziliśmy dla Was najważniejsze informacje pochodzące od samego Microsoftu, ale też od niezależnych źródeł. Większość z planowanych wydarzeń, aktualizacji i premier to de facto kontynuacja trendów i technologii istniejących już w 2021 roku lub wcześniej. Prace nad częścią z nich zaczęły się już oficjalne, a pozostałe były dotąd tylko luźno wzmiankowane. Nie przedłużając już — zapraszamy do lektury!
Windows 11 22H2 — aktualizacja Sun Valley 2
Microsoft postanowił przerzucić wprowadzanie największych zmian w Windows z wiosny na jesień, a przynajmniej na 2 połowę roku. Dotyczy to wydania ogólnodostępnej aktualizacji, która jednak może być ukończona wcześniej. Jeśli chodzi o Windows 11 22H2, redakcja Windows Central dotarła do informacji, że ukończenie tej wersji planowane jest na maj 2022 roku, a finalny build nadejść ma latem.
Wersja 22H2 dla Windows 11 ma być niejako tym, czym wersja 1511 była dla Windows 10. Twórcy skupią się na "wykończeniu" OS poprzez dodanie zmian i funkcji, których nie udało się dołączyć do oryginalnego wydania. To choćby ciemny motyw obejmujący rzeczywiście cały system, dosięgający zarówno starsze, jak i nowsze elementy UI, a także przywrócenie brakującej funkcjonalności — szczególnie w obszarze paska zadań.
Microsoft ma też podobno rozwinąć funkcjonalność Widżetów i dodać obsługę widżetów zewnętrznych dostawców. Według informacji Zaca Bowdena część deweloperów już nad tym pracuje. Użytkownicy będą mogli pobierać nowe widżety z Microsoft Store, a aplikacje spoza Sklepu także będą mogły oferować swoje własne widżety. Wersja 22H2 ma również dostarczyć wsparcie dla aplikacji Androida (obecnie dostępne tylko dla Insiderów w Dev Channel).
Wersja 22H2 nosi podobno wewnętrzny kryptonim "Sun Valley 2", co również jest analogią do "Threshold 2", jak nazywano Windows 10 1511. Aktualizacja do niej ma objąć też preinstalowane aplikacje, w tym Notatnik i Media Player, który zastąpi Muzykę Groove. Spodziewane jest też zastąpienie aplikacji Poczta i Kalendarz przez "Project Monarch" ("Microsoft One Outlook"), czyli specjalną wersję klienta Outlook.
W tym roku Microsoft podobno planuje też poświęcić więcej uwagi platformie Windows on ARM. Ukazać się ma oficjalny devkit ARM wraz z flagowym procesorem opartym na Qualcomm Snapdragon 8cx Gen3.
10-lecie Microsoft Surface i nowe urządzenia
W 2022 roku marka Surface będzie obchodziła 10 rocznicę. W październiku 2012 roku ukazał się pierwszy Surface RT i od tamtego czasu linia tabletów, laptopów, urządzeń All-in-One, smartfonów, słuchawek i nie tylko przeszła konkretną ewolucję. Nowe generacje Surface'ów ukazują się każdego roku, a okazyjnie dołączają do nich nowe klasy urządzeń, takie jak choćby Surface Duo. Nie inaczej będzie w tym roku.
Microsoft zwykle największe zapowiedzi i premiery Surface zostawia na jesień. Jednak prawdopodobnie już w pierwszej połowie 2022 r. zobaczymy nowy Surface Laptop Go 2 z układem Intel 11. generacji. Następnymi w kolejce mogą być aktualizacje linii Surface Pro i Surface Pro X odpowiednio z układami Intel 12. generacji oraz Microsoft SQ3. Innym realnym kandydatem jest Surface Laptop z układami z serii AMD Rembrandt 12. generacji. Druga połowa tego roku może też przynieść Surface Studio 3.
Nie powinniśmy się raczej spodziewać premiery nowych wersji Surface Laptop Studio ani Surface Go, które charakteryzuje 18- lub 24-miesięczny cykl odświeżenia. A jeśli chodzi o Surface Neo, to projekt ten znajduje się chyba w całkowitym zawieszeniu. Z kolei jego najbliższy kuzyn, Surface Duo, trzeciej generacji doczeka się prawdopodobnie w 2023 roku.
Jeśli chodzi o nowe urządzenia, możemy też się spodziewać HoloLens 3. Jako że pierwsze 2 generacje ukazywały się w odstępach 3-letnich (2016, 2019), to następna może wyjść w 2022 roku. Alex Kimpan, ojciec chrzestny HoloLens, sam zresztą powiedział, że trwają prace nad 3. generacją, a niedawno o technologii mającej ją napędzać poinformował Qualcomm we wspólnym komunikacie z Microsoftem. Ma ona poprawić immersję i komfort. Grupą docelową będą konsumenci i firmy.