Build 2018 - Azure w pracy z danymi i sztuczną inteligencją

Build 2018 - Azure w pracy z danymi i sztuczną inteligencją

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/7/2018, 9:36 PM

Liczba odsłon: 1536

Przechodzimy teraz do ostatnich dwóch zagadnień związanych z Azure - będą to dane oraz sztuczna inteligencja. Guthrie zaczyna od wyliczenia tzw. Azure Operational Data Services w postaci SQL DB, PostgreSQL, MySQL, Redis Cache i Cosmos DB, uznany za pierwszy globalnie dystrybuowany serwis bazodanowy nieoparty na SQL i posiadający skalowalność dostosowaną do dowolnych potrzeb.

Microsoft Build 2018 - relacja

Uruchomiony w zeszłym roku Cosmos DB wspiera szereg API, w tym MongoDB, SQL czy Spark i obsługuje tzw. multi-master w ujęciu globalnym, co zapewnia dostępność w wielu regionach. Rimma Nemhe, Group Program Manager w Microsoft, demonstruje pokrótce, jak to działa.

Microsoft Build 2018 - relacja

Po dość krótkim omówieniu kwestii pracy z danymi naszedł czas na ostatnie zagadnienie związane z Azure - sztuczną inteligencję. Jak mówi Guthrie, "Azure pozwala każdemu deweloperowi z łatwością dodawać AI do swoich aplikacji". Można tego dokonywać np. za pomocą predefiniowanych modeli AI w Azure Cognitive Services, o których już wcześniej dzisiaj mówił Satya Nadella. Tym razem pojawia się nowa zapowiedź - chodzi o integrację Azure Search z Azure Cognitive Services.

Microsoft Build 2018 - relacja

O co w tym chodzi? Azure Search potrafi indeksować dowolny typ zawartości i budować na tej podstawie bogate doświadczenia wyszukiwania. W połączeniu ze wsparciem dla usług kognitywnych oznacza to np. możliwość indeksowania obrazów, wideo i pdf-ów, ekstrakcję zawartych tam obiektów, takich jak twarze czy obiekty, i zawarcia ich bezpośrednio w doświadczeniu wyszukiwania. Z tego typu rozwiązania korzysta NBA, o czym opowiada Garth Case, VP działu IT. NBA udostępnia aplikację o nazwie PhotoSorter, która z udziałem Azure pozwala w automatyczny sposób tagować zawartość zdjęć z zachowaniem dużej dokładności.

Microsoft Build 2018 - relacja

Dalsze szczegóły aplikacji NBA omawia Paige Bailey, Sr. Cloud Developer Advocate w Microsoft, która pokazuje stojącą za tym technologię Microsoft Graph i działanie mechanizmów rozpoznawania zawartości w Azure. Innymi słowy baza zdjęć połączona z bazą informacji mogą być skorelowane w taki sposób, by użytkownik mógł wydobywać dowolne informacje i nawigować poprzez niekończącą się sieć wzajemnych powiązań. Cóż, kibicom innych lig pozostaje czekać na integrację Cognitive Services choćby z aplikacją Sport dołączoną do Windows 10.

Źródło: https://developer.microsoft.com/en-us/events/build

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia