Dziś przypada drugi wtorek miesiąca, czyli czas na Patch Tuesday. Tradycyjnie aktualizacje z poprawkami zabezpieczeń otrzymały wspierane wersje Windows. Przyjrzymy się zmianom w Windows 10 21H1, 20H2 i 2004 (20H1), ale też numerom aktualizacji/buildów starszych wydań.
Windows 10 21H1, 20H2 i 2004: najważniejsze zmiany w aktualizacji KB5007186 (OS Build 19043.1348, 19042.1348 i 19041.1348)
- Rozwiązano problem z piórem zerowej szerokości (0), które renderowało jeden piksel niezależnie od transformacji.
Cóż, tak teraz wyglądają listy zmian w aktualizacjach stabilnych wersji Dziesiątki. Microsoft odsyła za to na stronę Security Update Guide, gdzie podaje, że łatki zabezpieczeń otrzymały w tym miesiącu następujące produkty, funkcje i role:
- 3D Viewer, Azure, Azure RTOS, Azure Sphere, Microsoft Dynamics, Microsoft Edge (Chromium), Microsoft Edge (Chromium) w trybie IE, Microsoft Exchange Server, Microsoft Office, Microsoft Office Access, Microsoft Office Excel, Microsoft Office SharePoint, Microsoft Office Word, Microsoft Windows, Microsoft Windows Codecs Library, Power BI, Rola: Windows Hyper-V, Visual Studio, Visual Studio Code, Windows Active Directory, Windows COM, Windows Core Shell, Windows Cred SSProvider Protocol, Windows Defender, Windows Desktop Bridge, Windows Diagnostic Hub, Windows Fastfat Driver, Windows Feedback Hub, Windows Hello, Windows Installer, Windows Kernel, Windows NTFS, Windows RDP, Windows Scripting, Windows Virtual Machine Bus.
W sumie w tym miesiącu Microsoft wypuścił już 978 łatek bezpieczeństwa, które można sprawdzić na stronie Security Update Guide. Jeśli natomiast chodzi o znane problemy w wyżej wymienionych aktualizacjach, to są one w większości takie same, jak w poprzednich miesiącach, tj.:
- Urządzenia z instalacjami Windows stworzonymi z niestandardowych nośników offline lub niestandardowych obrazów ISO mogą doświadczyć usunięcia klasycznego Microsoft Edge (Legacy) po tej aktualizacji, jednak nie jest on automatycznie zastępowany nowym Microsoft Edge (Chromium). Dotyczy to tylko przypadków, w których aktualizacja jest wciągana do obrazu/nośnika bez uprzedniego zainstalowania samodzielnego wydania SSU (servicing stack update) z 29 marca 2021 r. lub nowszego. Nie dotyczy to urządzeń łączących się bezpośrednio z Windows Update (także w wersji for Business). Aby uniknąć problemu, należy dołączyć wcześniej SSU z 29 marca (lub nowsze) do nośnika offline lub obrazu ISO przed dołączeniem LCU. W tym celu należy wypakować SSU z połączonego pakietu. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, rozwiązanie jest banalnie proste — wystarczy pobrać i zainstalować Microsoft Edge z jego strony.
- Po zainstalowaniu aktualizacji z 21 czerwca 2021 roku (KB5003690) niektóre urządzenia nie mogą zainstalować nowych aktualizacji, jak na przykład tej z 6 lipca (KB5004945) lub nowszych. Wyświetla się przy tym błąd "PSFX_E_MATCHING_BINARY_MISSING". Tymczasowe rozwiązanie Microsoft opisuje w KB5005322.
- Po zainstalowaniu tej aktualizacji, przy próbie połączenia do urządzeń w niezaufanej domenie za pomocą Pulpitu zdalnego uwierzytelnianie przy użyciu karty inteligentnej może zakończyć się niepowodzeniem. Problem jest rozwiązywalny za pomocą Known Issue Rollback (KIR).
- Po zainstalowaniu tej aktualizacji klienty drukowania Windows mogą doświadczać następujących błędów: 0x000006e4 (RPC_S_CANNOT_SUPPORT), 0x0000007c (ERROR_INVALID_LEVEL) i 0x00000709 (ERROR_INVALID_PRINTER_NAME). Problemowi można zapobiec, stosując się do instrukcji na stronie znanych problemów w Windows 10 21H1.
Pozostałe aktualizacje Windows 10
Aktualizacje dotarły też dzisiaj do starszych wersji Windows 10: