Poczta w Windows 10

Poczta w Windows 10

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 7/14/2015, 12:00 AM

Liczba odsłon: 58943

Po tym jak Windows 8 i 8.1 zebrały niskie recenzje przede wszystkim ze względu na interfejs i aplikacje Modern, Microsoft planując Windows 10 postanowił w bardzo dużym stopniu przeprojektować nie tylko interfejs całego systemu, ale też wygląd aplikacji dostarczanych wraz z systemem. Aplikacje Poczta, Kalendarz czy Kontakty w Windows 8 i 8.1 były toporne i na pierwszy rzut oka sprawiały wrażenie, jakby były zaprojektowane stricte pod kątem urządzeń dotykowych. Taki też był tego cel, ale praca z tymi aplikacjami za pomocą myszki wydawała się być dziwna i dosyć męcząca. Dlatego teraz, w Windows 10, aplikacje dostarczane z systemem mają nowy wygląd - bardziej przejrzysty, bardziej elegancki i przypominający klasyczne aplikacje, w których praca myszką jest przyjemna.

Konfiguracja konta pocztowego

Po wielu prośbach użytkowników do systemu Windows 10 wraca menu Start, z zachowaniem elementów charakterystycznych dla ekranu startowego poprzedniej wersji. Dostęp do aplikacji pocztowej uzyskamy właśnie z poziomu menu Start lub za pomocą wyszukiwarki, znajdującej się pod ikoną lupy na pasku zadań, wpisując w polu wyszukiwania Poczta.

Po uruchomieniu klienta pocztowego widzimy ekran powitalny, taki jak na poniższym zrzucie ekranu.

Ekran powitalny aplikacji Poczta, widoczny po pierwszym uruchomeniu

Od razu klikamy polecenie Rozpocznij, a w kolejnym etapie wybieramy polecenie Dodaj konto. Dalej musimy zdecydować, jaki rodzaj konta pocztowego chcemy połączyć z aplikacją. Do wyboru mamy konto Outlook.com, Exchange, Google, Yahoo! Mail, konto chmury iCloud firmy Apple czy konta pozostałych usługodawców pocztowych wspierających protokoły POP oraz IMAP.

Lista typów kont, jakie można dodać do klienta pocztowego

W tym tekście bazować będę na koncie Exchange, pochodzącym z subskrypcji Office 365. Po wskazaniu rodzaju konta, należy wprowadzić nasz adres e-mail i można przejść do następnego etapu.

Pierwszy etap konfiguracji konta Exchange

Po chwili aplikacja odnajdzie i zweryfikuje ustawienia protokołów serwera Exchange w Office 365, a my zostaniemy poproszeni o wprowadzenia hasła dostępowego. Po jego wprowadzeniu możemy przejść do kolejnego kroku.

Drugi etap konfiguracji konta Exchange

Przez krótką chwilę aplikacja zbiera kolejne informacje na temat dodawanego konta i weryfikuje ustawienia Exchange. W kolejnym oknie dialogowym klikamy polecenie Zaloguj i zostajemy przeniesieni do skrzynki odbiorczej.

Interfejs

Podobnie jak wszystkie aplikacje pocztowe produkcji Microsoftu - Outlook w Office 365 i Outlook w klasycznym pakiecie Office, program Poczta w Windows 10 podzielony jest na trzy panele. Panel nawigacyjny z lewej strony, lista konwersacji w środku i panel wiadomości z prawej strony. Dodatkowo, w górnej części okna umieszczone są przyciski funkcyjne związane z zarządzaniem wiadomościami. Te funkcje to odpowiedź na wiadomość, przesłanie dalej, usunięcie, oflagowanie i oznaczenie jako przeczytane lub nieprzeczytane. W menu znajdującym się pod grafiką oznaczoną trzema kropkami umieszczone są dodatkowe opcje, takie jak przeniesienie wiadomości do innego katalogu lub jej wydrukowanie. W środkowej części umieszczona jest wyszukiwarka wiadomości, a z lewej strony przycisk umożliwiający ukrycie panelu nawigacyjnego.

Ekran główny aplikacji Poczta w Windows 10

Panel nawigacyjny

Panel nawigacyjny to miejsce, w którym możemy przemieszczać się między katalogami skrzynki pocztowej. Domyślnie wyświetlane są foldery uznane za najważniejsze, inaczej Ulubione, czyli skrzynka odbiorcza, elementy wysłane i wersje robocze. Pozostałe katalogi ukryte są pod przyciskiem Więcej. Po jego kliknięciu wysuwa się dodatkowy panel, w którym wyszczególnione są wszystkie katalogi zapisane w naszej skrzynce pocztowej. Z tego miejsca możemy te foldery przenosić do Ulubionych. Dzięki temu będą one wyświetlane na głównej liście.

Lista folderów skrzynki odbiorczej

Lista konwersacji

Podobnie jak pozostałe elementy głównego interfejsu, lista konwersacji również wygląda niemalże identycznie, jak te, które znane są z Outlooka w Office 365 i desktopowej wersji klienta. Na liście konwersacji znajdziemy takie informacje o wiadomości jak nazwa nadawcy lub jego adres e-mail w przypadku, gdy nie jest on zapisany w książce adresowej. Dodatkowo otrzymujemy informacje o tytule, kilka pierwszych słów treści i oczywiście datę wysłania. Lista, w przeciwieństwie do jej odpowiedników, nie ma możliwości zmiany sortowania. Domyślnie wiadomości ułożone są według daty od najnowszych do najstarszych. Nie jest to jednak żaden problem, ponieważ wiadomości sortuje się właśnie w ten sposób. Klikając wiadomość prawym przyciskiem myszy otrzymujemy dostęp do dodatkowych opcji wiadomości. Za pośrednictwem tego menu wiadomość może zostać usunięta, oflagowana, oznaczona jako nieprzeczytana lub przeniesiona do innego katalogu w skrzynce pocztowej. Lista konwersacji to również wyszukiwarka wiadomości. Bez niej odnalezienie starszej, konkretnej wiadomości byłoby bardzo czasochłonne. Wyszukiwarka umieszczona jest w górnej części listy i wystarczy wpisać słowo kluczowe, aby algorytm przeszukujący nazwy nadawców, tematy i treści wiadomości, pomógł nam w poszukiwaniach.

Lista konwersacji

Panel wiadomości

To właściwie kopia tego, co znajdziemy w analogicznych aplikacjach pakietu Office. Najważniejszym elementem panelu jest oczywiście treść wiadomości. Ponadto mamy dostęp do informacji o nadawcy, temacie, dacie wysłania i wszystkich odbiorcach (jeżeli nie zostało wykorzystane pole UDW). Najpopularniejszym formatem tworzenia wiadomości jest składnia HTML, dlatego też panel odczytu wspiera znaczniki kodu i prawidłowo je wyświetla. Dzięki temu widzimy elementy formatowania, grafiki i inne, nie będące zwykłym najprostszym ciągiem znaków. W górnej części panelu wiadomości umieszczone są przyciski funkcyjne, pozwalające w prosty sposób zarządzać wiadomością lub całą konwersacją. Za pomocą tych przycisków możemy odpowiedzieć na wiadomość, przesłać ją dalej, usunąć, oflagować, oznaczyć jako przeczytaną lub nieprzeczytaną, przenieść do innego katalogu lub wydrukować.

Panel odczytu wiadomości

Tworzenie nowej wiadomości

Tworzenie nowych wiadomości w programie Poczta w Windows 10 to praktycznie taki sam proces jak w analogicznych aplikacjach produkcji Microsoftu, ale dodatkowe opcje konfiguracji są mocno ograniczone. Dostęp do okna tworzenia otrzymamy po kliknięciu polecenia Nowa wiadomość w panelu nawigacyjnym, w lewym górnym rogu okna. Następnie, w miejscu panelu odczytu wiadomości, pojawia się okno edycji. Panel tworzenia wiadomości składa się z czterech najważniejszych elementów – naszego adresu e-mail jako nazwy nadawcy; pola Do, gdzie wprowadzamy nazwę lub adres e-mail adresata; pole Temat gdzie wpisujemy temat wiadomości oraz pole wprowadzania właściwej treści wiadomości. Możliwe jest też dodanie pól DW (do wiadomości, czyli adresatów „drugiego stopnia”) oraz UDW, które służy do ukrywania nazw odbiorców.

Okno edycji i tworzenia nowej wiadomości

Wiadomość domyślnie tworzona jest w formacie HTML, dlatego mamy dostęp do narzędzi formatowania. Treść wiadomości może więc zostać pogrubiona, wykrzywiona czy podkreślona, a cała treść lub konkretne elementy mogą mieć inny kolor lub krój czcionki. Dodatkowo możliwe jest stosowanie nagłówków, elementów punktacji, dodawanie elementów graficznych, tabel oraz odnośników i załączników. Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, aplikacja domyślnie dodaje podpis Wysłane z aplikacji Poczta dla Windows 10. Podpis ten można oczywiście spersonalizować lub całkowicie usunąć, co omówię w dalszej części tekstu. Każdą wiadomość wysyłamy oczywiście za pomocą przycisku Wyślij, umieszczone w prawym górnym rogu panelu edycji.

Ustawienia

Ustawienia aplikacji Poczta w Windows 10, w stosunku do programu Outlook w Office 365 czy desktopowym pakiecie Office, są bardzo uproszczone. Najważniejsze kategorie ustawień to Konta, Czytanie i Opcje. Te ostatnie związane są z szybkimi akcjami zarządzania wiadomościami, polegające na gestach i są przeznaczone głównie dla urządzeń dotykowych. Poza tym w kategorii Opcje możliwa jest personalizacja podpisu wiadomości lub wyłączenie go, ustawienie odpowiedzi automatycznych i zarządzanie powiadomieniami. W kategorii Konta możliwe jest dodanie do programu kolejny kont, usuwanie lub zmiana ustawień istniejących. W sekcji Czytanie możemy zdecydować, czy kolejne nieprzeczytane wiadomości mają być otwierane automatycznie po określonym czasie oraz kiedy wiadomość ma zostać oznaczona jako przeczytana. Inne ustawienia to Obraz tła, gdzie możemy zmienić tło panelu odczytu wiadomości, które jest wyświetlane kiedy nie zaznaczyliśmy żadnego elementu do odczytu. Dalej znajdziemy pomoc dotyczącą obsługi programu Poczta przygotowaną przez specjalistów Microsoftu, ustawienia udostępniania naszej lokalizacji, możliwość wysłania opinii na temat aplikacji i proste informacje, takie jak numer wersji i postanowienia licencyjne.

Panel ustawień programu Poczta Dodawanie nowych kont i edycja istniejących
Sekcja Opcje

Podsumowanie

W tym podsumowaniu lepiej posłużyć się krótkim porównaniem. Klient pocztowy w systemach Windows 8 i 8.1 był dobry, ale przez cały czas, kiedy korzystałem z aplikacji, odnosiłem wrażenie, że brakuje jej „tego czegoś”. Była toporna, rozmiary grafik były zbyt duże, nieprzyjemny – moim zdaniem – odcień niebieskiego koloru. Całość wydawała się być raczej nieudanym eksperymentem graficznym, a nie aplikacją zaprojektowaną przez zespół profesjonalistów. Poczta w Windows 10 jest programem bardzo eleganckim, kolory są stonowane, grafiki nie „kłują” w oczy, a więcej funkcji znajduje się w zasięgu wzorku. Funkcjonalnie oba programy właściwie niczym się nie różnią, ponieważ są one dostarczane wraz z systemem, więc zaawansowana funkcjonalność zarezerwowana jest dla klientów znajdujących się w pakietach Office 365 i desktopowym odpowiedniku. Nazywając aplikację pocztową w Windows 8 i 8.1 eksperymentem, można spokojnie powiedzieć, że Poczta w Windows 10 to aplikacja optymalna do wygodnej i efektywnej, codziennej pracy z pocztą. Odejście od topornego Modern UI w Windows 8 i 8.1 z pewnością doda kopa aplikacjom dostarczanym wraz z systemem.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia