W świecie narzędzi biurowych Microsoft 365, użytkownicy często koncentrują się na flagowych aplikacjach, takich jak Word, Excel, PowerPoint czy Teams. Jednak, wśród tych znanych tytułów, istnieją programy mniej zauważalne, ale równie wartościowe, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o pracy zespołowej i organizacji zadań.
Jedną z takich perełek jest Microsoft Loop. Choć może nie jest jeszcze szeroko rozpoznawalny, Loop obiecuje zmianę sposobu, w jaki współpracujemy, dzielimy się informacjami i organizujemy nasze projekty. W tym artykule dowiesz się, czym jest Microsoft Loop, z czego się składa, jakie są jego kluczowe funkcje i odkryjesz potencjał tego innowacyjnego narzędzia.
Spis treści
- Czym jest Microsoft Loop?
- Trzy główne elementy Microsoft Loop
- Kluczowe funkcje Microsoft Loop
- Czy Loop jest darmowy?
- Przełom w zarządzaniu projektami
Czym jest Microsoft Loop?
Możesz myśleć, że to po prostu kolejne narzędzie, którego musisz się nauczyć i które ma „ułatwić” pracę, choć tak naprawdę poznanie go będzie zbyt czasochłonne i nużące, żeby się tym zająć. Jednak już na wstępie można powiedzieć, że to o wiele więcej niż kolejna, zwykła aplikacja do zarządzania projektami czy komunikacji zespołowej.
Microsoft Loop to dynamiczna i elastyczna przestrzeń do współpracy, której struktura sprawia, że wymieniane informacje przepływają swobodnie i w synchronizacji z innymi aplikacjami. Tak jak w dosłownej pętli. Płynna wymiana pomysłów, śledzenie najnowszych zmian i po prostu bycie na bieżąco to główne założenia tej aplikacji.
Oczywiście, że ma ona służyć do zarządzania projektami i komunikacji zespołowej, ale na zupełnie innym poziomie. Zorganizowane obszary robocze, efektywne kanwy i przenośne składniki to główne elementy, które gwarantują sukces.
Trzy główne elementy Microsoft Loop
MS Loop składa się z 3 głównych elementów:
Składniki Loop
Składniki Loop – to małe elementy w postaci list, tabel, zadań, notatek ze spotkań, narzędzi do śledzenia postępu, ankiet, które są synchronizowane między aplikacjami w czasie rzeczywistym. Komponenty możesz w czacie Teams, w Outlooku, w One Note, w dokumencie Word i oczywiście w samej aplikacji Loop. Są zawsze synchronizowane, dlatego wszędzie, w każdym miejscu, zobaczysz aktualną, najnowszą treść.
Strony Loop
Strony Loop przypominają elastyczne płótna w aplikacji Loop, na których możesz organizować (wyświetlać, dodawać, kopiować) składniki oraz osadzać inne pliki, linki i dane, jak np. dokumenty Word lub prezentacje PowerPoint. Strony Loop są elastyczne, ponieważ rosną wraz z pomysłem, dopasowując się do rozmiarów danego projektu. Są zaprojektowane do wspólnego myślenia i wykonywania zadań. Bardzo łatwo je udostępnisz w różnych aplikacjach Microsoft 365.
Obszary robocze Loop
Obszar roboczy Loop to taki wirtualny spot, w którym możesz zorganizować swój zespół albo projekt. Każdy obszar roboczy może dotyczyć innego zagadnienia. Do obszarów roboczych możesz dodać cały zespół lub poszczególne osoby z organizacji. Zgromadzisz w nim wszystkie istotne informacje dla konkretnej inicjatywy – pomysły, cele, następujące etapy. Będzie to przestrzeń, która pozwoli członkom na zapoznanie się z pomysłami, zareagowanie na nie, nadrobienie zaległości czy śledzenie postępów. Bez obaw, że coś ich omija.
Kluczowe funkcje Microsoft Loop
Współtworzenie w czasie rzeczywistym
Fundamentalna funkcja Microsoft Loop to umożliwienie wielu użytkownikom jednoczesnej współpracy nad projektem, bez względu na to z jakiej aplikacji akurat korzystają. Ta funkcja zdecydowanie poprawia produktywność i usprawnia komunikację poprzez stworzenie środowiska, w którym zmiany są natychmiast odzwierciedlane dla wszystkich współpracowników. Zespoły mogą działać synchronicznie lub asynchronicznie, gdy tylko pojawi się wena do tworzenia.
Integracja z innymi aplikacjami Microsoft 365
Loop działa w harmonii z innymi aplikacjami w pakiecie Microsoft 365, co umożliwia płynne przejście między różnymi narzędziami. Na przykład, można łatwo osadzać linki do dokumentów Word, arkuszy Excel czy prezentacji PowerPoint bezpośrednio w notatkach Loop, co ułatwia dostęp do istotnych materiałów projektowych.
Przejrzyste organizowanie projektów
Microsoft Loop oferuje elastyczne metody organizacji projektów i zadań. Dzięki swojej strukturze, tzn. obszarom roboczym, stronom i składnikom, użytkownicy mogą łatwo zarządzać i strukturyzować informacje. Dodatkowo, dzięki możliwości oznaczania notatek, przypisywania terminów i tworzenia list zadań, zespoły mogą śledzić postępy i wyznaczać priorytety w sposób przejrzysty i efektywny.
Centrum zarządzania treścią
Kwintesencją Microsoft Loop jest to, że ma on służyć jako centrum agregujące zawartość z różnych aplikacji. Ma zapewnić jednolitą przestrzeń, w której zespół będzie organizować swoją pracę i zarządzać nią.
Jeśli umieścisz całą komunikację dotyczącą jakiegoś projektu w Loop, zapewnisz sobie i swoim współpracownikom większy spokój i oszczędność czasu, bez chaosu i stresu, że jakaś informacja omija ich, ponieważ została umieszczona w innej aplikacji.
Czy Loop jest darmowy?
Tak. Aplikacja Microsoft Loop jest dostępna dla osobistych kont Microsoft bez dodatkowych kosztów w publicznej wersji zapoznawczej. Ale są pewne ograniczenia:
- Rozmiar obszaru roboczego w Loop jest ograniczony do 5 GB.
- Każdy użytkownik może utworzyć maksymalnie 5 obszarów roboczych.
- Obszar roboczy może mieć maksymalnie 50 członków.
Aby odblokować i korzystać z wszystkich niesamowitych funkcji aplikacji Loop, użytkownik musi posiadać konto służbowe i jeden z następujących planów:
Przełom w zarządzaniu projektami
Chociaż Microsoft Loop jest wciąż stosunkowo nowy, już okazał się prawdziwym game-changerem we współpracy, planowaniu i zarządzaniu. Funkcje, które omówiliśmy w tym artykule, to tylko wierzchołek góry lodowej w kwestii możliwości „Pętelki”. To przełomowe narzędzie staje się wsparciem dla coraz większej liczby zespołów i zdecydowanie sprawdza się w wyzwaniach współczesnego project managementu.
Sprawdź inne materiały o Microsoft Loop na naszym portalu:
- Microsoft Loop dostępny w publicznej wersji zapoznawczej
- Tworzenie reguł w Microsoft Loop dzięki Power Automate
- Współpraca ze składnikami Loop w OneNote
Źródło: Microsoft, opracowanie własne.