Tryb awaryjny jest specjalną opcją rozruchu systemu Windows, która powoduje jego uruchomienie w postaci ograniczonej - tylko z podstawowymi elementami. Z trybu tego warto skorzystać, gdy nasz komputer wpadnie w tarapaty, których nie da się rozwiązać w normalnie uruchomionym systemie. Może się to stać zwłaszcza po instalacji nowych sterowników, wykonaniu jakiejś aktualizacji, infekcji szkodliwym oprogramowaniem lub z przyczyn nie do końca dla nas jasnych.
Tryb awaryjny pomaga zdiagnozować usterki, które z powodu ograniczeń tego trybu nie wpływają wtedy na system. Poniżej przedstawimy dwa najlepsze sposoby, by włączyć tryb awaryjny w Windows 10.
Jak włączyć tryb awaryjny?
Sposób pierwszy: Shift + Uruchom ponownie
- Najprostszym chyba sposobem, by przejść do trybu awaryjnego, jest użycie kombinacji klawisza Shift i kliknięcia odpowiedniego przycisku w Windows. Na czym to polega? Zaczynamy od włączenia menu Start i kliknięcia przycisku Zasilanie, na razie bez przyciskania jakichkolwiek klawiszy.
- Kombinację stosujemy dopiero teraz. Gdy wysunie się menu, przytrzymujemy klawisz Shift i klikamy Uruchom ponownie.
- Komputer uruchomi się ponownie i w trakcie rozruchu zostanie nam przedstawionych kilka opcji. Klikamy drugą, czyli Rozwiąż problemy.
- Teraz klikamy Opcje zaawansowane.
- Z opcji zaawansowanych wybieramy tę ostatnią - Ustawienia uruchamiania.
- Windows 10 poinformuje nas, że może zrestartować urządzenie, by dać nam możliwość wyboru opcji rozruchu, pośród których znajduje się tryb awaryjny. Klikamy teraz przycisk Uruchom ponownie.
- Po chwili przed nami ukaże się ekran Ustawienia uruchamiania. By włączyć tryb awaryjny, naciskamy klawisz F4. Jeśli z kolei chcemy przejść do trybu awaryjnego, ale z dostępem do Internetu, naciskamy F5. Na ekranie tym nie jest obsługiwana myszka, dlatego numery musimy wprowadzić z klawiatury.
- Po wybraniu opcji 4 lub 5 system uruchomi się w trybie awaryjnym. Zaletą tego sposobu jest to, że tryb awaryjny uruchamia się jednorazowo. Każdy kolejny restart wczyta system w normalny sposób.
- Warto jeszcze dodać, że kombinacja Shift + Uruchom ponownie w taki sam sposób działa na ekranie blokady/logowania. Jeśli więc mamy problem z systemem występujący po zalogowaniu i ciężko nam wykonać ten skrót w menu Start, zawsze możemy uruchomić tak komputer jeszcze przed zalogowaniem. Wystarczy kliknąć ikonę Zasilanie i z wciśniętym przyciskiem Shift kliknąć Uruchom ponownie.
Sposób drugi: Konfiguracja systemu
- Otwieramy menu Start i wpisujemy msconfig. Wynik pojawi się prawdopodobnie tylko jeden - Konfiguracja systemu. Klikamy go, po czym otworzy się okienko aplikacji o takiej właśnie nazwie.
- Klikamy zakładkę Rozruch, a następnie w sekcji Opcje rozruchu zaznaczamy pole Bezpieczny rozruch i pozostawiamy zaznaczoną opcję Minimalny (jeśli jednak chcemy w trybie awaryjnym używać Internetu, zaznaczamy tu opcję Sieć). Zatwierdzamy wszystko przyciskiem OK.
- Oczywiście aby przejść do trybu awaryjnego, musimy ponownie uruchomić komputer. Program zapyta nas, czy ma to zrobić w tej chwili (wówczas klikamy Uruchom ponownie), czy też w tryb awaryjny chcemy przejść dopiero wtedy, gdy sami uruchomimy ponownie komputer (Zakończ bez ponownego uruchamiania). My wybieramy tę pierwszą opcję.
- Następuje ponowne uruchomienie komputera.
- Jak widzimy, komputer uruchomił się w trybie awaryjnym. Wskazuje na to niższa rozdzielczość ekranu, brak tła pulpitu, brak dostępu do sieci (chyba, że wcześniej wybraliśmy opcję Sieć) oraz napis w każdym rogu ekranu.
- Wadą tego sposobu jest to, że tryb awaryjny będzie włączał się przy każdym ponownym uruchomieniu komputera, a nie tylko jednorazowo (jak w sposobie pierwszym). By system uruchamiał się normalnie, trzeba ponownie wejść do Konfiguracji systemu i odznaczyć pole Bezpieczny rozruch.
Przejdź na Windows 10 już teraz!
Sprawdź ofertę Windows 10 w Sklepie CentrumXP: