Jak dostosować menu Wyślij do?

Jak dostosować menu Wyślij do?

Autor: Robert Żuber

Opublikowano: 11/16/2008, 12:00 AM

Liczba odsłon: 25677

Zwykle korzystając z wbudowanych funkcji osadzonych w menu kontekstowym wielu elementów Eksploratora, ikon Pulpitu czy innych, zapominamy o tym, że wiele z tych niezwykle przydatnych skrótów możemy w większym lub mniejszym stopniu dostosować do własnych upodobań, odpowiednio je modyfikując, czy to za pomocą rejestru, czy też tworząc skrót w narzuconym do tego celu katalogu. Takim właśnie składnikiem, który na potrzeby niniejszej porady poddamy konfiguracji jest menu Wyślij do, które uwidacznia się po wciśnięciu prawego przycisku myszy na większości plików i katalogów dyskowych. Zobaczmy więc w jaki sposób można dodać w tym miejscu własne odwołania oraz w razie potrzeby usunąć stamtąd zbędne elementy, które tylko niepotrzebnie zapełniają przestrzeń.

Domyślnie we wspomnianym menu znajdziemy następujące elementy:

  • Folder skompresowany (zip),
  • Pulpit (utwórz skrót),
  • Dokumenty,
  • Adresat poczty,
  • Stacja dysków.
Choć znacząco pomagają przy wdrażaniu standardowo wykonywanych zadań, w wielu przypadkach warto byłoby osobiście rozbudować dostępne możliwości, aby ułatwić sobie codzienną pracę.

Niestandardowa lista Wyślij do jest tworzona poprzez dodawanie odpowiednich skrótów w jednym ze zdefiniowanych przez system folderów. W pierwszej kolejności zlokalizujmy więc katalog, do którego skopiujemy własne elementy, które później znajdą się na liście. W tym celu wywołajmy najpierw okno Uruchom. Aby tego dokonać wpiszmy uruchom w pole wyszukiwania menu Start i wciśnijmy klawisz Enter. Następnym krokiem będzie wydanie komendy shell:sendto, która wywoła okno katalogu SendTo, w którym to wspomniane skróty się znajdują. Pełna ścieżka to C:\Users\Nazwa_użytkownika\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\SendTo, tak więc w razie potrzeby można również tradycyjnie ją wywołać. Ostatnim zabiegiem, który wykonamy, jest dodanie własnych skrótów. Można to uczynić w bardzo prosty sposób. Wystarczy przenieść do otwartego uprzednio katalogu element, do którego chcemy się później odwoływać, np. Notatnik lub dowolną lokalizację, z której często korzystamy, przykładowo Programy, a skrót zostanie utworzony automatycznie.

Przekonajmy się teraz, czy wykonana modyfikacja dała upragniony efekt. Wywołajmy w tym celu menu kontekstowe dowolnego pliku, przejdźmy następnie do podmenu Wyślij do, a powinniśmy zauważyć nowe elementy, które znacznie pomagają w kopiowaniu określonych plików do zdefiniowanych lokalizacji, jak również (w przypadku Notatnika) otwieraniu ich w podanym edytorze. Tego typu dostosowanie pozwoli znacznie szybciej kopiować elementy do zdefiniowanych wcześniej ścieżek, co widocznie usprawnia pracę w systemie.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia