Filtr SmartScreen w Internet Explorer

Filtr SmartScreen w Internet Explorer

Autor: Adam Myszkowski

Opublikowano: 6/25/2011, 12:00 AM

Liczba odsłon: 6168

Filtr SmartScreen jest funkcją dostępną w programie Windows Internet Explorer 9, która pomaga wykrywać witryny sieci Web wyłudzające informacje. Filtr SmartScreen pomaga również chronić komputer przed zainstalowaniem złośliwego oprogramowania. Nie jest to nowa funkcja w Internet Explorerze - mogliśmy z niej korzystać również w poprzedniej wersji przeglądarki od Microsoftu. Sam filtr wg doniesień tejże korporacji zablokował do końca lipca 2010 roku ponad miliard razy wejścia na niebezpieczne strony w sieci. Zobaczmy, co oferuje ta funkcja w nowej edycji Internet Explorera.

Filtr SmartScreen działa dwutorowo: chroni nas przed witrynami spreparowanymi do wyłudzania informacji, przy jednoczesnej ochronie przed złośliwym oprogramowaniem. A jak działa? Filtr na bieżąco analizuje zawartość witryn, na które wchodzimy, a także oprogramowania pobieranego przez nas z Sieci. W przypadku, gdy wejdziemy na stronę, która została sklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna, SmartScreen zablokuje jej ładowanie i wyświetli ostrzeżenie. Na stronie z ostrzeżeniem możemy zdecydować, czy mimo to chcemy wejść na tą witrynę i uzyskać więcej informacji na temat zagrożenia. Może on również założyć „precyzyjną blokadę” złośliwego oprogramowania lub wyłudzającego informacje, które znajduje się w wiarygodnych witrynach internetowych, blokując złośliwą zawartość i umożliwiając dalsze korzystanie z pozostałej zawartości witryny. W razie wątpliwości możemy również ręcznie sprawdzić witrynę. Wystarczy przejść do danej witryny, następnie kliknąć przycisk Narzędzia, wybrać Bezpieczeństwo i w końcu Sprawdź tę witrynę sieci Web. SmartScreen dokona analizy zawartości witryny i wyświetli raport na ten temat po zakończeniu pracy.

SmartScreen zablokuje również podejrzane oprogramowanie, które zdecydowaliśmy się ściągnąć z Internetu. Gdy link, który kliknęliśmy będzie prowadził do szkodliwego oprogramowania, filtr zadziała niezależnie od tego, czy wybierzemy opcję otwarcia pliku, czy też zapisania go na dysku. Oczywiście możemy na własną odpowiedzialność kontynuować pobieranie.

Warto wspomnieć także o możliwości raportowania potencjalnie niebezpiecznych witryn. Będąc na stronie, która według nas zawiera niebezpieczne elementy, klikamy przycisk Narzędzia i z menu Bezpieczeństwo wybieramy Zaraportuj niebezpieczną witrynę sieci Web. Otworzy się nowe okno przeglądarki, w którym zostaniemy przeniesieni do strony raportowania potencjalnie groźnych stron. Wybieramy jedną spośród dwóch opcji - w zależności, czy wg nas strona zawiera elementy wyłudzające informacje, czy też niebezpieczne oprogramowanie. Wystarczy już tylko wybrać język, w którym występują treści na danej stronie (dla sprawniejszego sprawdzenia zawartości - każda zgłoszona witryna jest sprawdzana przez zespół ekspertów Microsoftu) i uzupełnić pole na podstawie losowo wygenerowanych liter i cyfr z obrazka.

Na zakończenie warto przyjrzeć się konkurencyjnym przeglądarkom. Główni konkurenci Internet Explorera również posiadają wbudowane mechanizmy ochrony przed niebezpiecznymi stronami (gorzej z ochroną przed pobraniem szkodliwego oprogramowania) i na ogół zabezpieczenia te są całkiem skuteczne. Poza tym istnieje wiele pluginów do różnych przeglądarek, wspomagających ochronę przed szkodliwymi witrynami (chociażby multiplatformowy WOT). Oczywiście wszelakie zabezpieczenia wbudowane w przeglądarki nie zwalniają nas z konieczności instalacji oprogramowania antywirusowego, jednak stanowią pierwszą, zadowalająco skuteczną linię obrony.

Rekrutujemy: Dołącz do zespołu eskpertów Data & AI!
Rekrutujemy: Dołącz do zespołu eskpertów Data & AI!

Wydarzenia