Po wycofaniu DirectAccess i NTLM w czerwcu tego roku Microsoft pozbywa się kolejnej funkcjonalności w klienckiej wersji systemu Windows. Tym razem chodzi o czcionki Type 1 od Adobe (Adobe PostScript Type1 fonts). Ich obsługa jest jeszcze możliwa, choć funkcjonalność została wycofana, natomiast wsparcie zostanie całkowicie usunięte dopiero w przyszłej aktualizacji.
Na stronie pomocy technicznej Microsoft Learn znajduje się szczegółowe objaśnienie:
Fonty Adobe PostScript Type1 są wycofane [deprecated], a ich wsparcie zostanie usunięte w przyszłym wydaniu systemu Windows.
W styczniu 2023 r. Adobe ogłosił zakończenie obsługi czcionek PostScript Type 1 w swoich najnowszych wersjach oprogramowania. Usuń wszelkie zależności od tego rodzaju fonta, zaznaczając wspierany typ fonta. Aby wyświetlić aktualnie zainstalowane fonty, otwórz Ustawienia > Personalizacja > Czcionki. Deweloperzy aplikacji i właściciele treści powinni przetestować swoje aplikacje i pliki danych z usuniętymi czcionkami Adobe Type1. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z dostawcą oprogramowania lub firmą Adobe.
W zeszłym roku Adobe ogłosiło, że zakończy obsługę tworzenia za pomocą czcionek Type 1:
Czcionki Type 1 (znane także jako PostScript, PS1, T1, Adobe Type 1, Multiple Master lub MM) to przestarzały format czcionek, który został zastąpiony w branży przez czcionki formatu OpenType obejmujące większe zestawy symboli i bardziej zaawansowane możliwości techniczne.
Czcionki Type 1 zostały wprowadzone przez firmę Adobe w 1984 r. do użytku z jej językiem opisu strony PostScript i zaczęły być powszechnie stosowane wraz ze wzrostem dostępności oprogramowania DTP (ang. desktop publishing) i drukarek używających języka PostScript. W 1996 r. produkty firmy Adobe i rozwój typografii zaczęły skupiać się na wykorzystaniu bardziej wszechstronnych czcionek OpenType niż czcionek Typu 1.
Chociaż czcionki Type 1 są nadal obsługiwane przez niektóre systemy operacyjne, ich obsługa nie jest prowadzona w wielu środowiskach kluczowych dla nowoczesnych platform, m.in. w przeglądarkach internetowych i mobilnych systemach operacyjnych. Brak obsługi standardu Unicode w czcionkach Type 1 ogranicza również ich zdolność obsługi rozszerzonych zestawów znaków języka.
Mówiąc o przyszłym wydaniu systemu Windows, Microsoft najpewniej ma na myśli Windows 11 24H2 lub jego następcę. Status wersji 24H2 jest niejednoznaczny. Z jednej strony została ona już publicznie wydana, choć tylko dla Copilot+ PCs, a z drugiej – ciągle czeka na wydanie na wszystkie pozostałe urządzenia z Jedenastką. Nie jest jasne, czy ta zmiana obejmie Windows 10, który po wersji 22H2 nie otrzymuje już dużych, rocznicowych aktualizacji.
Źródło: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/whats-new/deprecated-features