Jeśli jesteś posiadaczem komputera Mac, z pewnością znasz już program Boot Camp, który umożliwia załadowanie Windows 10 obok OS X. Sama konwencja dual-boot nie jest niczym nowym. Dziś za to dotarła do nas nieco zaskakująca informacja - Apple ogłosił oficjalne wsparcie dla Windows 10 na swoich urządzeniach oraz udostępnił dedykowane mu sterowniki.
By zacząć swoją przygodę z Windows 10 w środowisku Mac, należy zaopatrzyć się w obraz systemu (plik ISO) i klucz. Konieczne też będzie zaktualizowanie systemu OS X, firmware'u Mac i aplikacji Boot Camp Assistant do najnowszych wersji. Gdy wszystko mamy już gotowe, uruchamiamy Boot Camp z dedykowanego mu folderu z narzędziami i postępujemy zgodnie z instrukcjami od Apple. Dotyczy to czystej instalacji Windows 10. Jeśli instalowaliśmy wcześniej inną wersję Windows na Macu, możemy ją także zaktualizować do Windows 10. Jeśli była to 64-bitowa wersja Windows 7 lub 8.1, powinniśmy wygospodarować co najmniej 10 GB wolnej przestrzeni dyskowej na partycji Windows. Jeśli zaś korzystaliśmy z 32-bitowej wersji systemu, powinniśmy wykonać kopię zapasową wszystkich ważnych plików, jako że przed instalacją 64-bitowego Windows 10 konieczne będzie usunięcie partycji, na której zainstalowany był system w wersji 32-bitowej.
Na jakie wsparcie ze strony sprzętowej możemy liczyć, instalując Windows 10 na komputerach Mac? Apple opublikował listę najważniejszych funkcjonalności:
- USB 3
- USB-C (MacBook, Retina, 12-calowa wersja z początku 2015 r.)
- Thunderbolt
- Wbudowany slot kart SD lub SDXC
- Wbudowany lub dostępny przez USB Apple SuperDrive
- Klawiatura, trackpad i mysz Apple
Pełną listę urządzeń (konkretne modele MacBook Pro, MacBook Air, MacBook, iMac, Mac mini i Mac Pro), wspierających Windows 10, znajdziemy na stronie wsparcia Apple. Znajdują się tam również wszelkie niezbędne informacje i poradniki, dotyczące instalacji Windows 10 na komputerach Mac.