O planach wejścia z SQL Server 2016 na Linuksa mówiło się na początku tego roku. Wczoraj Microsoft dołączył do Linux Foundation, a dziś wniósł do społeczności kolejny znaczący wkład. Pojawiła się pierwsza wersja poglądowa SQL Server dla Linuksa. Preview - który wydano też dla Windowsa - wnosi parę usprawnień i aktualizacji istniejących narzędzi.
Z wykorzystaniem SQL Server deweloperzy mogą budować aplikacje dla Windows, Linux, Docker lub macOS (używając Docker) i udostępniać je na trzy platformy w modelu on-premise lub w chmurze. Microsoft ułatwia też instalację i rozpoczęcie pracy z SQL Server. Użytkownicy mogą znaleźć natywne instalacje dla dystrybucji Red Hat Enterprise i Ubuntu (RPM i APT), a w przyszłości pojawią się też pakiety dla SUSE Linux Enterprise Server. SQL Server zadebiutował juz wcześniej jako prywatny Preview, a Microsoft ujawnia, że w testach wzięło udział ponad 50% firm z listy Fortune 500.
Microsoft zapowiedział też potężny wzrost wydajności - 30x szybsze przetwarzanie transakcji i 100x szybsze przetwarzanie analityczne. SQL Server usuwa ponadto konieczność projektowania skali aplikacji. Platforma pozwala np. na 1,2 mln zapytań na sekundę w In-Memory OLTP na jednym serwerze. Prócz wejścia do środowiska Linux, SQL Server otrzymał aktualizację najważniejszych narzędzi, takich jak SQL Server Management Studio (SSMS), Visual Studio SQL Server Data Tools (SSDT) i SQL Server PowerShell. Wszystkie z nich wspierają nowe wydanie SQL Server dla Windowsa i Linuksa. Pojawiło się też nowe rozszerzenie SQL Server dla Visual Studio Code, które jest dostępne w Visual Studio Code marketplace. Deweloperzy mogą korzystać z rozszerzeń SQL Server dla VS Code na macOS/Linux/Windows z SQL Server uruchomionym gdziekolwiek (on-premise, na Linuksie, w Windows, w dowolnej chmurze, wirtualnej maszynie, Docker, SQL Server 2016 i nowej wersji SQL Server Preview) a także z Azure SQL Database i Azure SQL DV. Linuksowa wersja posiada też wsparcie dla narzędzi opartych na wierszu poleceń.
Najnowszą wersję SQL Server dla Windows możemy pobrać z TechNet Evaluation Center. Użytkownicy systemów Linux i innych rozwiązań mogą skorzystać z odpowiednich poradników: Red Hat, Ubuntu, Docker, VM w Azure.