Chyba każdy użytkownik systemu Windows spotkał się z pojęciem Service Pack. Duże pakiety zawierające zestawy poprawek i usprawnień wydawane były praktycznie dla każdej edycji systemu od czasów Windows 2000. Ich liczba zmniejszała się wraz z każdą kolejna wersją i pojawiają się opinie, że dla ósmej edycji „okienek” nie zostanie wydany żaden Service Pack. Podczas gdy dla Windows 2000 miał aż cztery znaczące pakiety poprawek (SP1 do SP4), Windows XP miał w zależności od edycji 3 (wersja 32 bit) lub 2 (wersja 64 bit), Vista doczekała się dwóch service packów, natomiast Siódemka dostała tylko jeden pakiet i nie zanosi się, żeby miało się coś w tym zmienić.
Liczba pakietów poprawkowych maleje, ale czy jednocześnie oznacza to coraz większą stabilność i niezawodność systemu? Ciężko ocenić. Jednocześnie należy zauważyć, że dla nadchodzącego Windows 8 już został przygotowany całkiem spory, 170-megabajtowy pakiet poprawek, który po raz pierwszy w historii został wydany po osiągnięciu statusu RTM, ale przed oficjalną premierą dla masowego odbiorcy.
Steven Sinofsky, lider zespołu odpowiedzialnego za wdrażanie Windows tak napisał na swoim blogu Building Windows 8:
"Podczas ostatnich miesięcy pracy nad Windows 8 postanowiliśmy podjąć wyzwanie aby stworzyć narzędzie, które będzie mogło wprowadzić poprawki, które powstały po zatwierdzeniu wersji RTM szybciej, niżby mogły zostać zaimplementowane przy okazji tworzenia Service Packa.”
Złośliwi już zdążyli okrzyknąć ten pakiet aktualizacji jako Service Pack 0.1. Wszystko wskazuje na to, że Microsoft będzie kontynuował na bieżąco tworzenie usprawnień dla najnowszego systemu operacyjnego nie czekając na okazję do stworzenia service packa. Jak na razie ciężko ocenić, czy takowy faktycznie nigdy nie powstanie, niemniej jednak na chwilę obecną mamy i tak do czynienia z porzuceniem dotychczasowych zwyczajów Microsoftu. Czy wyjdzie to na lepsze samemu Windowsowi? Użytkownicy na pewno skorzystają z otrzymania poprawionej wersji systemu już na starcie. Czy w związku z tym możemy spodziewać się szybszych reakcji twórców na wykryte problemy w przyszłości? Czas pokaże…