Szeroko zakrojony raport badający zobowiązania klimatyczne 55 największych światowych firm umieścił Microsoft na samym szczycie. Gigant z Redmond pokonał swoich najbliższych rywali technologicznych, takich jak Amazon, Google, Apple, Tesla, Facebook/Meta i wielu innych, którzy uzyskali znacznie niższe oceny. Szczegóły poniżej.
Raport As You Sow ocenia największe (pod względem kapitalizacji rynkowej) światowe firmy i ich zgodność z celami klimatycznymi Porozumienia Paryskiego. Wiele największych firm na świecie dąży do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych (GHG), wykorzystując takie rzeczy, jak zielone kredyty czy inwestycje w technologię, jednocześnie zmniejszając ilość odpadów i zużycie paliw kopalnych. Microsoft dość poważnie podchodzi do realizacji celów klimatycznych, wliczając w to dążenie do stania się firmą negatywną węglowo, w pełni zero-waste i polegającą na odnawialnych źródłach energii. Działania te zostały po raz kolejny dostrzeżone.
Microsoft był jedną z zaledwie dwóch firm, które uzyskały ocenę "A" (druga to PepsiCo), pokonując Alphabet, macierzystą firmę Google, który otrzymał ocenę B, a także Apple z oceną B-. Facebook/Meta oblał egzamin, kończąc z wynikiem D. Raport dość dobrze wskazał firmy, które nie zgłaszają w pełni swoich zobowiązań klimatycznych i emisji. W rezultacie Tesla, pionier pojazdów elektrycznych, znalazł się na samym dole rankingu, uzyskawszy najgorszą możliwą ocenę F. W rzeczywistości Tesla wypadła gorzej nawet od megakorporacji naftowych, takich jak Exxon. Ogólnie wyniki wyglądają następująco:
Porozumienie paryskie uwzględnia 3 główne "zakresy" pomiaru wpływu firmy na środowisko. Zakres 1 odnosi się do emisji bezpośrednich, a Zakres 2 to emisje pośrednie, m.in. z operacyjnego zużycia energii elektrycznej. Raport skrytykował firmy, takie jak Tesla, za niezgłoszenie emisji z zakresu 3, które odnoszą się do gazów cieplarnianych uwalnianych w wyniku ich łańcuchów dostaw i zewnętrznego wykorzystania ich produktów. Jeśli chodzi o ten ostatni zakres, Microsoft zobowiązał się do osiągnięcia kompensacji emisji dwutlenku węgla dla wszystkich swoich produktów, jakie kiedykolwiek wyprodukował i posiadał. Oznacza to zrównoważenie historycznych emisji osób korzystających np. z komputerów z Windows lub konsol Xbox w ciągu ostatnich kilku dekad. Niektóre z osiągnięć giganta możecie przejrzeć na infografice poniżej:
Raporty, takie jak ten, mogą zwiększyć presję na firmy, aby nieco poważniej traktowały swoje zobowiązania klimatyczne (o ile w ogóle je deklarują). Z kolei Microsoftowi gratulujemy uznania zasług i faktycznego dbania o środowisko.