GDR (General Distribution Release 2), znany też jako Update 2, to niewielka aktualizacja dla Windows Phone 8.1, która wnosi szereg poprawek oraz kilka nowych funkcjonalności, jak choćby wsparcie dla klawiatur Bluetooth. Spodziewaliśmy się, że Update 2 zostanie wydany pod koniec zeszłego roku, jednak dopiero w miniony weekend bez większego rozgłosu trafił na niewielką liczbę urządzeń.
Użytkownicy Windows Phone 8.1 mogą sprawdzić dostępność GDR 2, pobierając aplikację Windows Insider, logując się na swoje konto Microsoft i wybierając opcję fast ring. Wówczas powinien wyświetlić się komunikat o dostępnych aktualizacjach. Pierwsza z nich to "Insider Fast Configuration Update", następna to już Windows Phone 8.1 Update 2. Jeżeli nie zamierzacie jeszcze przechodzić na Windows 10 for Phones, po zainstalowaniu wspomnianych pakietów powinniście natychmiast wyłączyć opcję automatycznego pobierania aktualizacji!
Gdzie tkwi haczyk? Opisana metoda działa tylko na wybranych telefonach, a ich lista nie jest znana. Przykładowo, użytkownicy Lumii 930 zgłaszali pomyślne zakończenie aktualizacji, po czym sposób ten - jak się zdaje - przestał działać. Według innych doniesień metoda aktualizacji nadal działa bez zarzutu w Lumii 920. Użytkownicy powinni brać pod uwagę scenariusz, w którym przejdą do Windows 10 bez etapu pośredniego w postaci GDR2 (Update 2). Pobierając aplikację Windows Insider i dokonując jakichkolwiek zmian za jej pomocą, powinniśmy być świadomi, że poruszamy się w niezbyt stabilnym obszarze oprogramowania. W przypadku niechcianej aktualizacji do Windows 10 jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z narzędzia Windows Recovery Tool.
O samej aktualizacji można powiedzieć... w zasadzie niewiele. Znajdziemy w niej szereg drobnych zmian w interfejsie, takich jak skrót do listy wszystkich aplikacji na ekranie Start czy nowy tryb sortowania w Ustawieniach. Ponadto użytkownicy Windows Phone 8.1 otrzymali wsparcie dla zewnętrznych klawiatur, łączących się bezprzewodowo poprzez Bluetooth. Update 2 to przede wszystkim zestaw niewidocznych dla użytkownika poprawek i jako taki wydaje się stabilną kompilacją. Jak dotąd nie pojawiły się jakiekolwiek doniesienia o poważnych błędach. Z drugiej strony nie jest to oficjalnie wspierana aktualizacja, dlatego instalujemy ją na własną odpowiedzialność.