Cortana jako hologram. Gdyby tak wyglądały głośniki domowe...

Cortana jako hologram. Gdyby tak wyglądały głośniki domowe...

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/15/2017, 4:55 PM

Liczba odsłon: 2746

Przed tygodniem padła zapowiedź pierwszego samodzielnego głośnika z Cortaną - Harman Kardon Invoke. Interfejs urządzenia - przynajmniej od strony użytkowej - ogranicza się do głosu (mikrofon/głośnik) i powierzchni dotykowej. Koncepcja interesująca, ale... przecież można by ją rozszerzyć. Na taki pomysł wpadł niezależny haker sprzętowy, który zbudował własne urządzenie z holograficzną Cortaną, która przede wszystkim wygląda jak Cortana.

Twórca nietypowego urządzenia, Jarem Archer, odwołuje się do pochodzenia Cortany, czyli do uniwersum Halo: "W ten sposób wyobraziłem sobie Alexę lub Google Home w wersji Microsoftu, gdyby użyli holograficznej asystentki z franczyzy Halo". Deweloper, który odważną koncepcją wyręczył Microsoft, zdradza szczegóły techniczne. Okazuje się, że prototypowe urządzenie oparte jest na natywnym doświadczeniu Cortany z Windows 10 i połączone z komputerem wyposażonym w 4 GB RAM. Do kontrolowania oświetlenia platformy posłużył wbudowany układ Arduino. Za efekty lustrzanych odbić odpowiada przenośny monitor USB. Archer dodaje, że użył też drukarki 3D oraz zamieścił mikrofon na górze urządzenia i miniaturowy głośnik pod piedestałem Cortany.

Na warstwę oprogramowania składają się dwa elementy - aplikacja w Unity 3D, odpowiedzialna za prezentację i animację Cortany pod trzema różnymi kątami nachylenia kamery, oraz usługa proxy, która pozyskuje z niej dane i koresponduje z natywną usługą Cortany. Aplikacja ta renderuje HTML z rezultatów zapytań Cortany, a następnie prezentuje je w aplikacji Unity. By asystentka wyglądała jak prawdziwy hologram, urządzenie korzysta z systemu śledzenia twarzy w czasie rzeczywistym, przez co perspektywa kamery zmienia się w zależności od położenia głowy użytkownika, sprawiając wrażenie trójwymiarowego hologramu. Aplikacja kontroluje też oświetlenie LED wokół platformy. Zobaczmy jeszcze kilka zdjęć z procesu tworzenia. Na ostatnim slajdzie zobaczymy żonę dewelopera, której ruchy zarejestrował Kinect, by następnie zostały użyte w animacjach Cortany.

Czy taka forma interakcji z Cortaną ma sens? "Shut up and take my money!" - powiedzieliby zapewne wierni fani Halo i miłośnicy niekonwencjonalnych gadżetów. Ciężko stwierdzić, czy hologramy do postawienia na półce lub biurku mają szanse na masową produkcję (przynajmniej w najbliższych latach). Z drugiej strony widoczny tu projekt jest dowodem, że takie w pełni funkcjonalne rozwiązanie można stworzyć samemu z udziałem dedykowanych zestawów SDK, pozwalających deweloperom wprowadzić Cortanę na praktycznie dowolne urządzenie.

Konferencja Microsoft & Onex Group: Nowoczesna sprzedaż z AI
Konferencja Microsoft & Onex Group: Nowoczesna sprzedaż z AI

Wydarzenia