Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu specjalnym To był tydzień z Microsoft zajmiemy się zapowiedziami i ogłoszeniami z największej dorocznej konferencji Microsoftu — BUILD. Poniżej skrót informacji o Windows Copilot, natywnej obsłudze nowych formatów w Windows 11, Dev Home i Dev Drive, Edge for Business, przeprojektowanym designie Edge, nowych funkcjach AI w Microsoft Store, pozostałych zapowiedziach na Build 2023, a także o wydanej w tym tygodniu aktualizacji Windows 11 22H2 Moment 3 Update. Zapraszamy do czytania i oglądania!
Windows Copilot - asystent AI wbudowany w system operacyjny
Pamiętacie zapowiedź Panosa Panaya, według której sztuczna inteligencja odmieni sposób pracy w systemie Windows? Okazuje się, że nie musimy na to czekać do wydania Windows 12 w przyszłym roku (o ile takowe nastąpi), ponieważ zapowiedziany w tym tygodniu Windows Copilot trafi jeszcze do Windows 11. Będzie to świetne uzupełnienie portfolio usług AI, w którego skład wchodzą m.in. Microsoft 365 Copilot i Czat Bing. Dzięki temu Jedenastka staje się pierwszą platformą PC ze scentralizowanym asystentem AI, który pomaga ludziom w podejmowaniu działań i wykonywaniu zadań.
Windows Copilot w oparciu o Bing Chat oraz wtyczki Microsoftu i zewnętrznych deweloperów będzie pomagał użytkownikom w urzeczywistnianiu pomysłów, kończeniu złożonych zadań i współpracy. Kopiowanie i wklejanie, Asystent przyciągania, Narzędzie Wycinanie, personalizacja — wszystko to jest dostępne dla Copilota, podobnie jak każda inna rzecz na platformie Windows 11. Co więcej, oprócz wykonywania działań w systemie można poprosić Windows Copilot o te same rzeczy, co Czat Bing, czyli np. przeredagowanie, podsumowanie lub wyjaśnienie podanych treści. Można mu też zadawać zarówno proste, jak i złożone pytania. Także deweloperzy będą mogli mieć w tym swój udział, publikując swoje wtyczki, które rozszerzą doświadczenia użytkowników.
Natywna obsługa 7-zip, rar i gz w Windows 11
Windows i jego wbudowane aplikacje obsługują setki, jeśli nie tysiące formatów plików, ale są też takie, które wymagają dodatkowego oprogramowania, jak choćby popularny format archiwów RAR. We wczorajszej zapowiedzi Panos Panay poinformował, że teraz się to zmienia, a Windows 11 otrzymał natywne wsparcie dla nowych typów plików. Poprawie uległa też wydajność kompresowania.
Microsoft zintegrował obsługę archiwów ZIP (.zip) z Windows jeszcze w 1998 roku. Aby jednak otwierać, tworzyć i wypakowywać archiwa 7-Zip (.7z), RAR (.rar) lub gz (.gz), musimy zainstalować dodatkowe oprogramowanie, takie jak popularny WinRar. RAR jest szczególnie popularny w Internecie, natomiast gz to powszechnie stosowany format na Linuksie. A jako że Windows i Linux są coraz ściślej integrowane, obsługa gzip i TAR będzie bardzo przydatna.
Dev Home i Dev Drive w Windows 11
Dev Home to nowe środowisko programisty w Windows 11, które usprawnia przepływ pracy dzięki takim funkcjom, jak WinGet dla łatwiejszej i szybszej konfiguracji, Dev Drive dla zwiększenia wydajności systemu plików oraz nowy pulpit nawigacyjny z możliwością personalizacji, by śledził wszystkie przepływy pracy i zadania w jednym miejscu.
Dev Drive to z kolei nowy rodzaj woluminu pamięci masowej z systemem plików, dostosowany do potrzeb programistów i zaprojektowany z myślą o wydajności i bezpieczeństwie. Dev Drive opiera się na Resilient File System (ReFS), który w połączeniu z nowym trybem wydajności Microsoft Defendera oferuje do 30% poprawę systemu plików w zadaniach kompilowania i scenariuszach I/O.
Microsoft Edge for Business - dedykowany tryb dla firm
Microsoft zapowiedział nowy tryb dla swojej przeglądarki — Edge for Business. Ma on być lepiej dostosowany do wymagań przedsiębiorstw, wspierać scenariusze pracy hybrydowej i zmniejszać potencjalną powierzchnię ataku. Pozwoli również oddzielić osobiste i służbowe dane przeglądania.
Edge dla firm ma także rozwiązać problemy towarzyszące pracy hybrydowej, w której granice między kontekstem służbowym i osobistym są często zatarte. Użytkownicy potrzebują prywatności i oddzielenia ich danych przeglądania, tak aby ich osobiste dane — w tym historia przeglądania i hasła — nie były synchronizowane z ich firmą. Jednocześnie pozwoli to pracownikom IT utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa w firmie.
Microsoft Edge z przeprojektowanym designem
Korzystanie z Edge daje teraz poczucie delikatniejszej, bardziej przyjaznej estetyki z zaokrąglonymi rogami i odświeżonym, nowym wyglądem przeglądarki. Dla przeglądarki zaprojektowano też system modułowy, który ułatwia odróżnienie zawartości generowanej przez Edge od zawartości stron internetowych. Dzięki temu designowi UI przeglądarki może być bardziej płynny i dający się personalizować, umożliwiając lepszą optymalizację Edge pod kątem produktywności.
Ponadto swój profil użytkownika znajdziesz teraz łatwo w lewym górnym rogu okna przeglądarki. Lepsza widoczność jego ikony zapewnia łatwiejszy dostęp do ustawień i działań związanych z profilem.
Microsoft Store z nowymi funkcjami AI
AI Hub w Microsoft Store to nowa, specjalnie przygotowana sekcja Sklepu, w której Microsoft promuje "najlepsze doświadczenia AI zbudowane przez społeczność deweloperów oraz przez Microsoft". W tym miejscu klienci będą mogli odkrywać apki, w których istotną rolę odgrywa sztuczna inteligencja. Ponadto odwiedzający sklep nie będą już musieli przedzierać się przez dziesiątki czy setki komentarzy, by załapać to, jak odbierana jest dana aplikacja czy gra. Microsoft Store będzie wyświetlał podsumowania recenzji w krótkiej formie, kierując uwagę na najbardziej istotne szczegóły.
Jeszcze inna nowość to generowanie słów kluczowych przez AI, aby pomagać deweloperom w tworzeniu adekwatnych, precyzyjnych słów kluczowych opisujących ich produkty. Microsoft będzie analizować i przetwarzać metadane oraz inne sygnały, aby poprawić odkrywalność w wynikach wyszukiwania. Oprócz tego firma umożliwi deweloperom wybieranie więcej niż jednej kategorii dla danego programu, przez co aplikacja będzie mogła dotrzeć do większej liczby odbiorców.
Pozostałe nowości zapowiedziane w trakcie Build 2023
Na konferencji zapowiedziano i zaprezentowano jeszcze wiele innych rzeczy, w tym:
- Reklamy aplikacji w Bing i nowe funkcje promowania w Microsoft Store
- Nadchodzące funkcje ochrony i zarządzania w Windows 11
- Natywne kontrolki RGB w Windows 11
- Dostęp do danych wyszukiwania Bing w ChatGPT
- Tagowanie obrazów przez Microsoft Designer i Bing Image Creator
Microsoft ogłosił też ogólną dostępność awatarów w Microsoft Teams, prywatną wersję zapoznawczą usługi Mesh, platformę analityczną Microsoft Fabric, GitHub Advanced Security dla Azure DevOps w wersji zapoznawczej, ogólną dostępność Azure Deployment Environments, a także zwycięzców Microsoft Store App Awards 2023.
Windows 11 22H2 Moment 3 Update oficjalnie wydany
Na koniec jeszcze jedno ważne wydarzenie z tego tygodnia: wydanie trzeciej aktualizację "Moment" w ramach Windows 11 22H2. Jest to swego rodzaju aktualizacja uzupełniająca system o nowe funkcje — bez czekania na kolejny duży, doroczny update.
Moment 3 Update jest dostępny jako aktualizacja opcjonalna w Windows Update, co oznacza, że możesz ją pobrać, klikając "Sprawdź aktualizacje". Microsoft zacznie udostępniać ją wszystkim dopiero w ramach najbliższego Patch Tuesday, który wypada 13 czerwca.
I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.
Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft 365 Copilot, OneDrive, SharePoint, Windows 11, Outlook, Microsoft Teams, Microsoft 365, Office.com, stacjonarnym pakietem Office, Exchange, Office Mobile, Intune, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!