Wydana wczoraj w Dev Channel kompilacja 21337 wprowadziła do Windows 10 trochę ciekawych zmian, dotyczących pulpitów wirtualnych, Eksploratora plików, Ustawień i preinstalowanych aplikacji. Szerzej opisywaliśmy je w linkowanym artykule, ale jedna z nich nie otrzymała należytej uwagi na liście zmian kompilacji. Chodzi tu o tryb Auto HDR, zaczerpnięty bezpośrednio z najnowszych konsol Xbox. Sprawdzimy teraz, jak go włączyć i przede wszystkim — jakie zapewnia korzyści.
HDR zdaniem Microsoftu jest najbardziej imponującym ulepszeniem doświadczenia wizualnego w ostatnim czasie (naszym zdaniem nie mniej dobrym kandydatem do tego miana byłby Ray tracing, ale to już inna historia). HDR odblokowuje całkowicie nowy zakres kolorów z większą intensywnością niż na tradycyjnych monitorach, przez co gry stają się bardziej żywe niż kiedykolwiek wcześniej. W październiku 2020 roku tryb Auto HDR zawitał do Xbox Series X|S, automatycznie ulepszając gry ze wsteczną zgodnością z SDR do HDR. Teraz tryb ten zagościł także w Windows 10 Insder Preview. Dzięki niemu na obsługującym go gamingowym PC automatycznie uzyskamy piękną grafikę HDR w ponad 1000 grach DirectX 11 i DirectX 12.
HDR to technika wideo/obrazu, w której światła i cienie w cyfrowo reprodukowanej scenie mogą być pokazane z większą ilością szczegółów niż wcześniej. W grach wideo zwiększony zakres kolorów i luminacji HDR pozwala na bardziej immersyjne, realistyczne doświadczenie. Będziecie mogli zobaczyć detale szemranych ruchów w mocnym cieniu — zamiast po prostu czerni. Jasne słońce będzie bardziej promieniste, kolor żółty będzie ciepły zamiast płaskiego, nasyconego białego, jednak o ile gra z ulepszonym zakresem dynamicznym nie jest wyświetlana na monitorze, nie odczujecie korzyści w postaci bardziej immersyjnego doświadczenia, nawet jeśli posiadacie monitor HDR.
Podczas gdy niektóre studia tworzą na pecety gamingowe z HDR, doprowadzając grę do perfekcji — natywnie dla HDR, to Auto HDR dla PC weźmie gry DirectX 11 i DirectX 12 działające w "SDR-only" i inteligentnie rozszerzy zakres kolorów/jasności do HDR. To bezproblemowa funkcja platformy, która zapewni nowe doświadczenie gamingu, które w pełni wykorzysta możliwości Waszego monitora HDR. "Auto" w nazwie wskazuje, jak łatwo jest włączyć tę funkcjonalność. To proste włączenie przełącznika, który włącza i wyłącza tę funkcjonalność.
— Hannah Fisher, Program Manager w DirectX, Microsoft
Microsoft pokazał przykład wizualny tego, jak różnią się tryby SDR, Auto HDR i natywnego HDR. Gears 5 ma już fantastycznie dopracowaną natywną implementację HDR, dlatego jest idealnym kandydatem w celu zademonstrowania, jak zaimplementowany przez dewelopera HDR oferuje najlepszą jakość. Możemy to porównać z Auto HDR, który również daje dużo szersze doświadczenie niż zwykły SDR. Na grafice widzimy trzy zrzuty ekranu z zaznaczeniem mapy cieplnej luminacji.
Na zrzutach ekranu użyto skali odcieni szarości do zaznaczenia obszarów, które mogą w pełni odzwierciedlić tradycyjne monitory SDR, podczas gdy kolory tęczy reprezentują obszary, które mogą wyświetlić jedynie monitory HDR. No dobrze, tylko jak to włączyć?
- Sprawdź, czy masz odpowiedni sprzęt: efekty z trybu Auto HDR odczujesz dopiero na monitorze HDR. Warto sprawdzić, czy ma on taki certyfikat.
- Dołącz do programu Windows Insider: Auto HDR jest dostępny jako funkcja zapoznawcza jedynie w Windows Insider Program (Dev Channel). Został wprowadzony w najnowszej kompilacji 21337.
- Włącz globalne ustawienie: jeśli jesteś w programie Insider (Dev Channel), a Twój monitor został skonfigurowany do użycia HDR, automatycznie uzyskasz doświadczenie gamingu z Auto HDR. W innym przypadku włączysz/wyłączysz ten tryb, klikając jego przełącznik w Ustawieniach > System > Ekran > Windows HD Color > Ustawienia funkcji Windows HD Color. Włączone powinny być dwa ustawienia: Użyj HDR oraz Auto HDR. W razie potrzeby, jeśli wolisz grać bardziej w stylu retro, możesz je oczywiście wyłączyć.
Windows 10 pozwala nam także porównać wyświetlanie w SDR i HDR na jednym monitorze dzięki sekretnej funkcji splitscreen. Służy ona "tylko do rozwoju i ewaluacji" i można ją włączyć w Edytorze rejestru/CMD. Dzięki temu obraz zostanie podzielony na pół, gdzie lewa strona wyświetla się w SDR, a prawa — w Auto HDR. Aby to włączyć, uruchamiamy Wiersz polecenia jako administrator i wpisujemy reg add HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers /v AutoHDR.ScreenSplit /t REG_DWORD /d 1
. Aby wyłączyć splitscreen, należy wpisać reg delete HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers /v AutoHDR.ScreenSplit /f
.
Jak dodaje na końcu Microsoft, tryb Auto HDR w Windows 10 działa w wersji Preview, dlatego nie wszystko działa w nim w 100% bez zarzutu. Przykładowo nie odblokowano go jeszcze dla topowych gier DX11/DX12, jako że niektóre są "trudne do zidentyfikowania jako nadające się do Auto HDR", a ponadto włączenie HDR tylko dla gier jest trudniejsze, niż powinno. Firma już pracuje nad rozwiązaniem tych problemów, ale też nad optymalizacją wydajności czy nawet dodaniem opcji personalizacji doświadczenia Auto HDR.