Wymagania Windows 8

Wymagania Windows 8

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 8/14/2012, 12:00 AM

Liczba odsłon: 149848

Poznaj wymagania Windows 8 i sprawdź, czy Twój komputer jest gotowy na nowy Windows.

Oficjalne minimalne wymagania sprzętowe

Minimalne wymagania sprzętowe stawiane komputerowi, który ma działać pod kontrolą Windows 8 przedstawiają się według firmy Microsoft następująco:

  • procesor z zegarem 1GHz lub więcej - aktualnie procesory o takich parametrach są powszechne w większości nowych, jak i kilku letnich komputerów. Dotyczy się to także laptopów. Jeżeli system Windows Vista lub Windows 7 sprawnie pracuje na naszym komputerze, to i Windows 8 będzie funkcjonować bez problemów.
  • instrukcje procesora - rozszerzenie Physical Address Extension (PAE), obsługa Never eXecute (NX lub XD), zestaw instrukcji SSE2
  • pamięć operacyjna RAM 1GB dla wersji 32-bitowej, 2GB dla wersji 64-bitowej - taki rozmiar pamięci wystarczy do poprawnej pracy systemu Windows 8. Jednakże do komfortowej pracy z wieloma uruchomionymi programami równocześnie, potrzebne nam będą dodatkowe gigabajty pamięci RAM.
  • wolne miejsce na dysku twardym - 13GB dla wersji 32-bitowej, 16GB dla 64-bitowej - wygospodarowanie partycji na dysku twardym o pojemności około 20GB to nie problem. Ale trzeba pamiętać, że sam system wraz z czasem będzie się powiększał (aktualizacje, dodatkowe narzędzia, programy). Zatem instalując system, warto przygotować partycję o odpowiednio dużym rozmiarze.
  • karta graficzna - obsługująca zestaw bibliotek DirectX w wersji 9 z WDDM 1.0 - Windows 8 praktycznie cały swój interfejs renderuje za pomocą karty graficznej. Zatem jeżeli chcemy się cieszyć miłym dla oka interfejsem, a także oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości, musimy posiadać kartę graficzną zgodną z przynajmniej DirectX 9.
  • ekran - rozdzielczość 1024 na 768 piksele lub wyższa - taka rozdzielczość ekranu to już standard od wielu lat, także w przypadku laptopów. Jednakże jest jedno ograniczenie, posiadając rozdzielczość mniejszą niż 1360 na 768 pikseli, nie będziemy mogli korzystać z funkcji Snap mode, czyli przeciągania aplikacji i dzielenia ekranu na dwie wybrane równocześnie.

Oficjalne zalecane wymagania sprzętowe

Zalecane wymagania sprzętowe stawiane komputerowi, który ma działać pod kontrolą Windows 8 przedstawiają się według firmy Microsoft następująco:

  • procesor - Intel Core 2 Duo 2GHz lub AMD Athlon 64 X2, lub lepsze
  • pamięć operacyjna RAM 1GB dla wersji 32-bitowej, 2GB dla wersji 64-bitowej
  • wolne miejsce na dysku twardym - 16GB dla wersji 32-bitowej, 20GB dla 64-bitowej
  • karta graficzna - obsługująca zestaw bibliotek DirectX w wersji 11 z WDDM 1.2
  • ekran - rozdzielczość 1360 na 768 piksele lub wyższa

Aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w Windows 8, warto zapoznać się z poniższymi opcjonalnymi wymaganiami:

  • aby obsługiwać systemu za pomocą dotyku - niezbędny jest ekran z obsługą wielodotyku (minimum dwa równocześnie rozpoznawane punkty dotyku)
  • aby pobierać i uruchamiać aplikacje zakupione w sklepie Windows Store - niezbędne jest połączenie z Internetem oraz rozdzielczość ekranu minimum 1024 na 768 piksele
  • aby przeciągać aplikacje (Snap mode) - wymagany jest ekran o rozdzielczości co najmniej 1360 na 768 piksele
  • aby korzystać z innych zalet systemu, w tym logowania poprzez Microsoft account, synchronizację ustawień i innych elementów - niezbędne jest połączenie z Internetem

Jak upewnić się o spełnianych wymaganiach?

Najprostszym sposobem na upewnienie się, że nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe stawiane Windows 8, zdaje się skorzystanie z narzędzia uruchamianego wraz z instalatorem systemu. Podczas inicjacji instalatora, automatycznie nasz komputer zostanie sprawdzony pod kątem spełanianych wymagań sprzętowych. Jeżeli zostaną one spełnione, poproszeni zostaniemy o klucz licencyjny, jeżeli nie, wyświetlony zostanie monit. Trzeba pamiętać, że dokonując tak zwanej czystej instalacji (uruchamiając komputer z płyty instalacyjnej), narzędzie sprawdzania wymagań nie jest uruchamiane.

Można także posiłkować się witryną Compatibility Center for Windows 8, czyli internetową wyszukiwarką urządzeń i programów, które są zgodne i obsługiwane przez system Windows 8.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia