Windows Internet Explorer 9 zauważalnie integruje się z systemem operacyjnym Windows 7, a ponadto zapożyczono z niego kilka ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest funkcja oderwanych kart. Ułatwia ona interakcję z wieloma otwartymi równocześnie witrynami, a także pozwala w dosłownie za pomocą jednego kliknięcia zarządzać uruchomionymi stronami, przenosić je w inne miejsce grupy kart, przypinać do paska zadań, zakotwiczać na ekranie i wiele innych. Przyjrzymy się więc z bliska wspomnianej funkcji.
Odrywanie kart
Przeglądarka internetowa Microsoftu przez długi czas pozostawała za konkurencją, a to z powodu braku obsługi kart - równocześnie wielu uruchomionych stron w jednym oknie programu. Dopiero siódma odsłona programu wniosła tą, jakże przydatną funkcjonalność. Koncern z Redmond postanowił więc jeszcze bardziej ułatwić i umilić nam przeglądanie wielu jednocześnie załadowanych witryn internetowych. A to za sprawą nowych możliwości kart w Windows Internet Explorer 9. Funkcja oderwanych kart pozwala za pomocą jednego kliknięcia i przeciągnięcia zmienić kolejność kart w programie, dosłownie w taki sam sposób jak ikon na pasku zadań w Windows 7. Przeciągając natomiast dowolną kartę na pulpit systemu, zostanie ona wywołana w drugiej instancji programu. Bardzo przydatna funkcja, gdy zechcemy równocześnie przeglądać dwie witryny, bez zbędnego przełączania się pomiędzy nimi. Co najważniejsze, dzięki funkcji systemu Windows 7 - Aero Snap, okna przeglądarki mozemy podzielić dokładnie pomiędzy dwie połowy ekranu.
Nowością w kwestii zarządzania ulubionymi stronami jest możliwość zakotwiczenia dowolnej karty na pasku zadań. Wystarczy przeciągnąć kartę w obręb paska zadań, a jej skrót wraz z charakterystyczną ikoną witryny zostanie przypięty do paska. W identyczny sposób można także przypinać strony do paska ulubionych w przeglądarce.
Opcjonalne operacje kryje menu kontekstowe każdej karty. Z jego poziomu otrzymamy dostęp do:
- poleceń przeładowania aktualnej strony, jak i wszystkich aktualnie otwartych,
- zamykania karty, grupy zakładek, jak i wszystkich, poza aktualną,
- oddzielenia aktualnej karty od jej grupy,
- wywołania strony nowej karty,
- zduplikowania aktualnej karty,
- wywołania ostatnio zamkniętej karty,
- listy ostatnio zamkniętych kart.
Kolorowe karty
Wywołanie wielu kart, tym bardziej podstron aktualnie przeglądanego serwisu, powoduje nieład i utrudnia odnalezienie konkretnych informacji. Przechodząc do kolejnych podstron, przeglądarka Windows Internet Explorer 9 grupuje podstrony, wywołane z serwisu głównego i oznacza je jednym wspólnym kolorem. Przy wielu grupach stron, oczywiście każda z nich będzie reprezentowana kontrastową barwą. Dzięki temu wszystkiemu bez większych trudności zapanujemy nad nawet dziesiątkami podstron, wywołanych z pierwotnej strony.
IE9 przegonił konkurencję
Może i opisane funkcje przeglądarki Microsoftu nie są rewolucją i zupełną
nowością, konkurencja jednak nie oferuje swoim użytkownikom aż tylu intuicyjnych
możliwości, związanych z oderwanymi kartami. Zarówno Mozilla Firefox, Google
Chrome, jak i Opera, poza przenoszeniem kart, odrywaniem ich i dokowaniem w
nowej instancji programu, nie pozwala zakotwiczać stron na pasku zadań, ani nie
grupuje ich na "kolorowo". Rozwiązania wprowadzone przez Microsoft w dużej
mierze przyczyniają się do wzrostu komfortu pracy z przeglądarką, ułatwiają
organizację wywołanych witryn, a w razie potrzeby zadokowanie na pasku zadań
ulubionych serwisów.