Wyszukiwanie w Windows 8

Wyszukiwanie w Windows 8

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/17/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 19158

Windows 8 posiada kilka ciekawych mechanizmów wyszukiwania. Jest to o tyle bezprecedensowe rozwiązanie w historii "Okienek", że wyszukiwanie w sieci możemy rozpocząć już z poziomu ekranu Start - nie klikając nawet żadnej z opcji. Mimo pojawienia się zupełnie nowych sposobów, nie zrezygnowano jednak także z klasycznych rozwiązań. Miłośnicy trybu okienkowego również nie powinni czuć się zawiedzeni.

Wyszukiwanie przez panel boczny (charms)

Jest to szybki sposób na wyszukanie interesujących nas materiałów zarówno z poziomu pulpitu, jak i ekranu Start. Możemy uaktywnić panel boczny poprzez przesunięcie kursora w któryś z prawych rogów ekranu, lub wybranie kombinacji klawiszy Logo Windows+C. Następnie klikamy na lupę (Wyszukiwanie). Szybciej jednak będzie użyć od razu właściwych skrótów klawiaturowych:

  • Logo Windows+F
  • Logo Windows+Q lub Logo Windows+S - wyszukuje we wszystkich miejscach (pliki, ustawienia, a także wyniki wyszukiwania z internetu)
  • Logo Windows+W - wyszukuje w opcjach ustawień komputera

Do wyszukiwania przez pasek boczny możemy dojść na skróty - ale jedynie z poziomu ekranu Start. Wystarczy zacząć pisać na klawiaturze (nie trzeba w nic klikać!), a panel boczny z wyszukiwarką pojawi się automatycznie.

Niezależnie od kategorii, w wyszukiwarce paska bocznego do wyboru mamy trzy główne kategorie - Wszędzie (domyślnie), Ustawienia i Pliki. W ten sposób możemy przeszukiwać jedynie zasoby naszego dysku twardego lub podłączonych do komputera nośników pamięci. By wyszukiwać także w Internecie, koniecznym będzie wejście w ustawienia wyszukiwania i odpowiednie skonfigurowanie wyszukiwarki Bing.

Charm - wyszukiwanie

Aby włączyć integrację z wyszukiwarką internetową Bing, aktywujemy wyszukiwanie w ustawieniach komputera jednym ze skrótów omawianych powyżej. Tam wpisujemy Ustawienia komputera, klikamy i przenosimy się do panelu ustawień. Z menu po lewej stronie wybieramy pozycję Wyszukiwanie i aplikacje. Aby włączyć wyszukiwanie w Internecie dla panelu bocznego, ustawiamy pozycję Pobierz sugestie wyszukiwania i wyniki z sieci Web z usługi Bing na Włączone. Po tym zabiegu do panelu bocznego trafiają dwie nowe kategorie: Obrazy w sieci Web oraz Wideo w sieci Web. Nadal domyślnym filtrem pozostaje Wszędzie, a wyniki uwzględniać będą także te zwracane przez Bing (chyba, że zaznaczymy inną kategorię) w oddzielnej sekcji poniżej wyników lokalnych.

Ustawienia - wyszukiwanie

Wyszukiwanie aplikacji

By szybko znaleźć interesującą nas aplikację, nie musimy przeglądać całej listy zainstalowanych programów. Z poziomu ekranu Start przechodzimy do ekranu Aplikacje, klikając strzałkę w dół na dole ekranu. Tam już w prawym, górnym rogu pojawia się okienko wyszukiwania, do którego wystarczy wpisać fragment frazy, a system sam wyszuka zgodne z nią aplikacje. Szybszym sposobem będzie jednak samo rozpoczęcie wpisywania tekstu, będąc już w ekranie Aplikacje. Tekst automatycznie pojawi się w okienku wyszukiwania - bez konieczności zaznaczania go wskaźnikiem myszy.

Aplikacje

Jeżeli nie chcemy wyszukiwać poprzez tekst, możemy skorzystać z sortowania listy. Domyślnie aplikacje są posortowane według nazw. Klikając w to menu możemy ustalić inne kryteria: według dat instalacji, według częstotliwości używania lub według kategorii.

Wyszukiwanie w trybie okienkowym

Tutaj fani Windows 7 powinni poczuć się jak w domu. Ósma odsłona okienek oferuje również wyszukiwanie nieco bardziej tradycyjne. Będąc w trybie desktopowym, w prawym, górnym rogu okna Eksploratora nadal widnieje małe okienko Przeszukaj. Wpisujemy tam daną frazę, a Windows natychmiast przeszuka zawartość bieżącego folderu i wyświetli wyniki w widoku szczegółowym. Jeżeli chcemy przeszukać cały komputer, klikamy w ikonę Ten komputer i wpisujemy frazę w wyszukiwarkę.

Wyszukiwanie okienkowe

Po otrzymaniu wyników wyszukiwania pojawi się menu kontekstowe Narzędzia wyszukiwania - Wyszukiwanie. Po kliknięciu w nie, wysunie się pasek z zaawansowanymi opcjami wyszukiwania. Możemy tu filtrować wyniki według rozmiaru, rodzaju, daty modyfikacji czy innych właściwości, a także zmienić lokalizację wyszukiwania, zapisać wyniki, przejrzeć historię czy otworzyć lokalizację wyszukanego pliku. Jest to typ wyszukiwania idealny dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, pragnących otrzymać szczegółowe wyniki.

Wyszukiwanie w Internecie

Sztandarowa przeglądarka Microsoftu to najszybszy sposób na przeszukiwanie sieci w Windows 8.1. Internet Explorer 11 jest zintegrowany najnowszymi "Okienkami". Przeglądarkę uruchomimy z poziomu ekranu Start - tu jest domyślnie przypięta w formie kafelka - lub z poziomu Pulpitu. W tym przypadku jest ona przypięta do paska Start. Nie bez różnicy pozostaje to, z jakiego poziomu uruchomimy IE 11. Pozostając na ekranie startowym, otworzymy przeglądarkę w wersji Modern UI, natomiast z poziomu pulpitu - jej wersję desktopową. Od nas zależy, która z nich okaże się wygodniejsza.

IE11 - Metro

Internet Explorer 11 w interfejsie Modern UI posiada wysuwający się pasek dolny. Aby go uruchomić, należy zjechać wskaźnikiem myszy na dół ekranu. By wyszukać interesującą nas frazę, wpisujemy ją do pasku adresu. W rezultacie otrzymamy Sugestie, które można podzielić na trzy kategorie. Po pierwsze - są to strony, które najbardziej odpowiadają wpisanej przez nas frazie. Po drugie - wyświetla się wyszukiwanie frazy w Bing. Klikając w ten odnośnik, zostaniemy przeniesieni wprost do wyszukiwarki z pełnym zakresem odpowiedzi na nasze zapytanie - analogicznie jak w przypadku naciśnięcia klawisza Enter. Po trzecie - te wyniki oznaczone są ikonką lupy - Internet Explorer wyświetla sugerowane rozwinięcia wpisanej frazy.

IE11 - Desktop

Internet Explorer 11 w wersji desktopowej, uruchamiany z poziomu pulpitu posiada nieco mniejszy zakres podpowiedzi. Analogicznie jak w wersji Modern UI, tak i tu wpisujemy frazę bezpośrednio do Paska Adresu. Klikając wynik myszką zostaniemy przeniesieni do wybranej przez nas strony lub naciskając Enter - do wyszukiwarki Bing.

Niezależnie od interfejsu przeglądarki, w Windows 8.1 otrzymujemy metroMSN jako domyślną stronę startową z własnym panelem wyszukiwania Bing. Również w ten sposób możemy zacząć wyszukiwanie.

Ustawienia wyszukiwania

Panel Wyszukiwanie i aplikacje, o którym pisaliśmy wyżej, pozwala także spersonalizować wyniki wyszukiwania. Tu, w menu Środowisko wyszukiwania, do wyboru mamy 3 opcje. Bing może dostosować wyniki do naszej lokalizacji, historii wyszukiwania oraz niektórych informacji o koncie Microsoft. Personalizację tę można całkowicie wyłączyć, zaznaczając Nie pobieraj spersonalizowanych wyników z usługi Bing. Wtedy wyszukiwarka będzie zwracała wyniki niezależne od naszych wcześniej wpisywanych fraz i lokalizacji.

Również w tym panelu wyczyścimy historię wyszukiwania. Tu wystarczy jeden przycisk - Wyczyść. System poprosi o potwierdzenie i... to wszystko.

Ustawienia - wyszukiwanie

Wyszukiwanie w systemie Windows 8.1 zostało wzbogacone o kontrolę rodzicielską. Aby włączyć filtrowanie treści, przewijamy opcje wyszukiwania w dół. W panelu Bezpieczne wyszukiwanie do wyboru mamy filtrowanie ścisłe - cenzuruje obrazy, filmy i teksty przeznaczone dla dorosłych, średnie - filtruje jedynie obrazy i wideo, pozostawiając treści, lub wyłączone - w wyszukiwarce pojawią się wszystkie wyniki.

Wreszcie ostatnia pozycja w Ustawienia komputera - Wyszukiwanie. Jeżeli posiadamy limit transferu danych lub płacimy za pobrane kilobajty, możemy zdecydować się na wyłączenie podpowiedzi przez Bing. Pozycja Połączenie taryfowe pozwala włączyć lub wyłączyć dwie funkcje. Po pierwsze - możemy zdecydować, czy Bing ma podawać sugestie wyszukiwania i wyniki z sieci Web podczas korzystania z połączeń taryfowych. Po drugie - Bing może zwracać sugestie wyszukiwania i wyniki z sieci Web przez połączenia taryfowe nawet w roamingu - opcja ta jest domyślnie wyłączona. Wyłączenie obu opcji pozwoli nieco zmniejszyć zużycie transferu u operatora internetu mobilnego.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia