Wyświetlanie nocne, znane też jako Night light oraz Tryb nocny, to rzecz niebywale praktyczna dla osób, które często pracują po zmroku. Światło w cieplejszych odcieniach ułatwia zasypianie i pozwala oczom odpocząć. Nie jest to tylko podejście zdroworozsądkowe, bowiem niekorzystny wpływ niebieskiego (zimnego) światła na zasypianie potwierdziło wiele badań naukowych. Te jednak zostały podane w wątpliwość przez naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze.
Badacze z University of Manchester opublikowali artykuł, w którym opisali badania na myszach wystawionych na działanie specjalnego światła. Jego kolor mógł być zmieniany bez wpływu na jasność. Gdy mysz znalazła się pod oddziaływaniem tych dwóch świateł w różnych kolorach, jednak o takiej samej jasności, badacze stwierdzili, że światło niebieskie ma mniejszy wpływ na wewnętrzny zegar dobowy niż światło żółte. Dr Tim Brown wyjaśnia ten fenomen, wskazując na oczywiste konotacje żółtego (lub żółtawego) światła. Mianowicie jest ono kojarzone przez ciało ze światłem słonecznym. Księżyc natomiast odbija światło zimne.
Pokazujemy, że powszechny pogląd, że niebieskie światło ma najsilniejszy wpływ na zegar [dobowy], jest zwodnicze. W rzeczywistości odcienie niebieskiego, które są powiązane ze zmierzchem, mają słabszy efekt niż białe lub żółte światło o takiej samej jasności. Nasze odkrycia sugerują, że używanie przyciemnionych, chłodniejszych świateł wieczorem i jasnych, ciepłych świateł w dzień może być bardziej korzystne.
— Dr Tim Brown
Oczywiście jest to badanie jedno z wielu, w dodatku przeprowadzone na myszach, a nie ludziach. Aby móc wyciągnąć bardziej ogólne wnioski, potrzebna jest profesjonalna metaanaliza podobnych badań. Tak czy inaczej trop wydaje się godny uwagi. Jak wyświetlanie nocne oddziałuje na Was? Jaki poziom temperatury barw preferujecie? A może zamiast ocieplać kolory, wolicie po prostu zmniejszyć jasność ekranu?