Problemy z Windows 10 Anniversary Update? Sprawdź, jak je rozwiązać

Problemy z Windows 10 Anniversary Update? Sprawdź, jak je rozwiązać

Autor: Marcin Paradowski

Opublikowano: 8/15/2016, 12:00 AM

Liczba odsłon: 26697

Jubileuszowa aktualizacja Anniversary Update stała się dostępna 2 sierpnia tego roku i stopniowo będzie się pojawiać na ponad 350 milionach urządzeń z Windows 10, włączając w to komputery PC z różnych regionów, tablety i smartfony. Z uwagi na taką różnorodność konfiguracji sprzętowych mogą wystąpić mniejsze bądź większe problemy z instalacją i działaniem Anniversary Update. Ale nie tylko podzespoły naszych urządzeń mogą być źródłem problemów. Innym dość częstym i niestety pomijanym czynnikiem są problemy z samym oprogramowaniem, z którego korzystamy, lub ustawienia systemu Windows.

Zapraszamy Was do lektury naszego artykułu, który - mamy nadzieję - pomoże wam skutecznie zapobiec lub naprawić istniejący problem z Windows 10 Anniversary Update.

Nieudana finalizacja instalacji Anniversary Update

Komunikaty błędów:

  • Nie można dokończyć aktualizacji. Cofanie zmian. Nie wyłączaj komputera.
  • Wystąpił błąd w trakcie konfiguracji Windows Update. Cofanie zmian.

Opis:

To, co widzicie powyżej, to typowe błędy, jakie można spotkać podczas instalacji zwykłych aktualizacji, nie tylko Anniversary Update. Ponadto nie ma uniwersalnego rozwiązania na te przypadłości, dopóki nie odnajdziemy dokładnego kodu błędu.

Rozwiązanie:

Aby odnaleźć aktualizację, która spowodowała wyświetlenie jednego z powyższych komunikatów, należy przejść do usługi Windows Update, która jest dostępna w Ustawieniach. Następnie należy kliknąć pozycję Opcje zaawansowane, gdzie odnajdziemy Historię aktualizacji. Pojawi się wówczas lista aktualizacji wraz z opisem ich stanu instalacji.

Najczęściej błąd ten pojawia się na starszych laptopach, gdzie jednym z rozwiązań może być wyłączenie urządzenia, wyciągnięcie wtyczki ładowarki i wyjęcie baterii na około minutę.

Błędy połączenia z serwerami Windows Update

Kody błędów:

  • 0x800F0922
  • 0xc1900104

Opis:

Powyższe błędy informują, że nasz komputer nie jest połączony z serwerami Windows Update. Mogą też oznaczać niewystarczającą ilość wolnego miejsca na partycji zastrzeżonej przez system.

Rozwiązanie 1:

W przypadku braku połączenia internetowego z serwerami Windows Update należy się upewnić, czy nie korzystamy z połączenia VPN. W przypadku pozytywnej diagnozy powinniśmy tymczasowo wyłączyć VPN i spróbować ponownie dokonać aktualizacji.

Rozwiązanie 2:

Jeśli na naszym komputerze zainstalowany jest już Windows 10, to najprawdopodobniej rozmiar partycji zastrzeżonej przez system jest za mały. Nie od dziś wiadomo, że przestrzeń ta jest wykorzystywana nie tylko przez system operacyjny, ale i przez programy antywirusowe lub odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo.

Zarządzanie komputerem

Aby rozwiązać ten problem, należy użyć dodatkowego oprogramowania, dzięki któremu zwiększymy rozmiar partycji zastrzeżonej przez system do co najmniej 500MB.

Przypadkowy restart

Kod błędu:

  • 0x80200056

Opis:

Błąd ten może pojawić się w trakcie instalacji uaktualnienia, która zostanie przerwana przez przypadkowy restart urządzenia lub wylogowanie z konta użytkownika.

Rozwiązanie:

Nie jest to poważny błąd i w tym przypadku powinniśmy podjąć jeszcze jedną próbę instalacji aktualizacji, ale tym razem z zachowaniem środków ostrożności, a więc unikać przypadkowego restartu urządzenia lub wylogowania użytkownika.

Kompatybilność oprogramowania lub sterownika

Kod błędu

  • 0x800F0923

Opis:

Problem z kompatybilnością sterowników i oprogramowania z systemem operacyjnym znany jest od wielu lat. Najczęściej dotyczy on sterowników kart graficznych, starszych podzespołów, którym wygasło wsparcie techniczne lub urządzenia te nie są zgodne z minimalnymi wymaganiami sprzętowymi stawianymi przez nowy system operacyjny. Podobnie ma się rzecz z oprogramowaniem.

Rozwiązanie:

Jeśli nie jesteśmy pewni, które z urządzeń lub programów powoduje wyświetlenie powyższego kodu błędu, powinniśmy sięgnąć po niewielką aplikację Media Creation Tool, dzięki której otrzymamy pełny i przejrzysty raport. Dowiemy się z niego, które urządzenie/oprogramowanie nie jest zgodne z najnowszą aktualizacją dla Windows 10. Niewykluczone, że wystarczającym rozwiązaniem tego problemu będzie pobranie i zainstalowanie najnowszego dostępnego sterownika urządzenia i analogicznie najnowszej wersji oprogramowania.

Menedżer urządzeń

Może się również okazać, że sterownik/oprogramowanie jest uszkodzone. Wówczas powinniśmy je przeinstalować. Aby to zrobić, należy odwiedzić stronę producenta urządzenia/oprogramowania i odnaleźć właściwy sterownik/program.

Zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z Menedżera urządzeń, który można wywołać poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy przycisku Start i wpisując Menedżer urządzeń.

Każde urządzenie, które zgłasza problem ze sterownikiem, oznaczane jest wykrzyknikiem. Wówczas należy takie urządzenie usunąć, a następnie spróbować ponownie zainstalować aktualizację.

Pojemność dysku

Kody błędów:

  • 0x80070070 – 0x50011
  • 0x80070070 – 0x50012
  • 0x80070070 – 0x60000

Opis:

Powyższe błędy sygnalizują, że na naszym dysku twardym jest niewystarczająca ilość wolnego miejsca do przeprowadzenia aktualizacji. W tym punkcie warto odnotować, że Windows 10 w trakcie instalacji Anniversary Update tworzy kopię zapasową, podobnie jak to miało miejsce podczas aktualizowania na przykład Windows 7 do Windows 10, na wypadek gdyby wystąpiły błędy w systemie operacyjnym.

Rozwiązanie:

Jednym z prostszych rozwiązań będzie użycie narzędzia, które dostępne jest w systemach Windows począwszy od wersji Windows XP. Mowa tu o aplikacji Oczyszczanie dysku, którą można wywołać poleceniem cleanmgr w oknie Uruchom. Po upewnieniu się, że zaznaczony jest dysk systemowy, należy kliknąć przycisk Oczyść pliki systemowe.

Oczyszczanie dysku

Ostatnim krokiem będzie naciśnięcie przycisku Usuń pliki.

Wskazówka:

Jeśli nie chcemy lub nie możemy z różnych względów przeprowadzić powyższej czynności, możemy podłączyć do naszego komputera na przykład pendrive o pojemności co najmniej 8GB, który zostanie wykryty przez Windows 10 i automatycznie zostanie użyty jako pamięć na pliki tymczasowe.

Uszkodzone lub brakujące pliki instalacyjne

Kod błędu:

  • 0x80073712

Opis:

Podczas pobierania lub instalacji Anniversary Update może pojawić się błąd oznaczony kodem 0x80073712, który oznacza uszkodzone lub niekompletne pliki instalacyjne.

Rozwiązanie:

Podobnie jak w wyżej opisywanym błędzie możemy użyć narzędzia Oczyszczanie dysku. Jednak w tym przypadku musimy się upewnić, że zaznaczona jest pozycja Tymczasowe pliki instalacyjne systemu Windows. Następnie powinniśmy spróbować ponownie pobrać aktualizację za pośrednictwem Windows Update lub utworzyć dysk instalacyjny za pomocą Media Creation Tool.

Problemy z aktywacją Windows 10

Kod błędu:

  • Windows nie jest aktywowany

Opis:

Po instalacji rocznicowej aktualizacji w Windows 10 pojawia się komunikat, że system nie został aktywowany.

Rozwiązanie:

Jeśli zetkniemy się z powyższym błędem po instalacji Windows 10 Anniversary Update, powinniśmy skorzystać z narzędzia do rozwiązywania problemów z aktywacją. Dostępne jest w sekcji Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Aktywacja.

Minimalne wymagania sprzętowe

Kod błędu

  • 0xC1900200 – 0x20008
  • 0xC1900202 – 0x20008

Opis:

Windows 10 jest już na rynku od roku i w dniu premiery jego wymagania sprzętowe nie były zbyt wygórowane w porównaniu do dostępnych na rynku podzespołów komputerowych. Niestety aktualizacja rocznicowa oprócz potężnej liczby zmian i poprawek podnosi również poprzeczkę w kwestii wymaganej konfiguracji.

Aktualne minimalne wymagania sprzętowe Windows 10 Anniversary Update prezentują się następująco:

  • Procesor: minimum 1GHZ lub SoC
  • Pamięć RAM: 2 GB (32/64bit)
  • Dysk twardy: 16 GB (wersja 32-bit) i 20 GB (wersja 64-bit)
  • Karta graficzna zgodna z DirectX 9 lub nowsza
  • Rozdzielczość ekranu: 1024x600px

Problem ten dotyczy stosunkowo niewielkiej grupy użytkowników. Jeśli jednak należysz do niej, polecamy zainwestować w większą ilość pamięci RAM.

Błędy usługi Windows Update

Opis:

Podczas instalacji nowych aktualizacji czasami może pojawić się błąd, uniemożliwiający poprawną instalację poprawek.

Rozwiązanie:

Komunikaty o błędach mogą się różnić między sobą, a ich przyczyny różnorodne. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się użycie Narzędzia do rozwiązywania problemów Windows Update:

  • Pobieramy Narzędzie do rozwiązywania problemów z Windows Update.
  • Z listy wybieramy Windows Update.
  • Po kliknięciu przycisku Dalej program spróbuje naprawić istniejące błędy, a po zakończeniu jego działania możemy kliknąć przycisk Zamknij.

Narzędzie do rozwiązywania problemów z Windows Update

Program ten możemy uruchomić w celu rozwiązania problemów z połączeniem internetowym, wybierając z listy Diagnostyka sieci systemu Windows. Po zakończeniu pracy z tym narzędziem powinniśmy uruchomić ponownie komputer, a następnie spróbować pobrać jeszcze raz Anniversary Update.

Jeśli nadal będą występować problemy, możemy użyć programu Media Creation Tool.

Uszkodzone pliki dysku rozruchowego

Opis:

Jeśli zdecydowaliśmy się zainstalować aktualizację jubileuszową z pomocą dysku USB lub płyty DVD, możemy napotkać błąd uniemożliwiający jej dokończenie. Przyczyną mogą być uszkodzone pliki instalacyjne.

Rozwiązanie:

Najlepszym rozwiązaniem będzie ponowne pobranie obrazu płyty z systemem Windows w formie pliku ISO i utworzenie na nowo nośnika rozruchowego. Jeśli używamy Media Creation Tool, to warto przed jego uruchomieniem skorzystać z narzędzia Oczyszczanie dysku z zaznaczoną opcją Tymczasowe pliki instalacyjne systemu Windows.

Niektóre ustawienia nie są zachowane podczas instalacji

Opis:

Po ukończonej instalacji Anniversary Update dla Windows 10 może się okazać, że część naszych ustawień w systemie nie została zachowana i aktywne są jedynie domyślne ustawienia.

Problem ten jest już znany firmie Microsoft i trwają prace nad stosowną poprawką, która ma go wyeliminować. Niestety nie znamy jeszcze planowanej daty jej wprowadzenia.

Rozwiązanie:

Do czasu udostępnienia stosownej poprawki przez Microsoft jesteśmy zmuszeni samodzielnie skonfigurować niektóre opcje w Ustawieniach:

  • Ustawienia pióra dostępne są w Ustawienia > Urządzenia > Pióro i funkcja Windows Ink
  • Ustawienia powiadomień dostępne są w Ustawienia > System > Powiadomienia i akcje > Powiadomienia
  • Ustawienia trybu tablet dostępne są w Ustawienia > System > Tryb tabletu
  • Pulpity wirtualne niestety musimy utworzyć od nowa, klikając ikonę Widoku zadań, a następnie przycisk Nowy pulpit.

Problemy z instalacją rozszerzeń Microsoft Edge

Kod błędu:

Aplikacja napotkała problem. Prosimy zainstalować ponownie.

Opis:

Podobnie jak Google Chrome czy Mozilla Firefox, tak Microsoft Edge został wyposażony w obsługę rozszerzeń, która jest jedną z najważniejszych nowości w Anniversary Update. Część użytkowników zdążyła już zgłosić problemy przy instalacji rozszerzeń, wliczając w to Adblock, Adblock Plus, LastPass, Microsoft Translator czy OneNote Web Clipper.

Rozwiązanie:

Aktualnie Microsoft nie zna jeszcze przyczyn tego problemu i w chwili obecnej oferuje trzy metody wprowadzania rozszerzeń do swojej flagowej przeglądarki.

Sposób 1:

  • Uruchom Microsoft Edge i z menu Więcej (…) wybierz Rozszerzenia, a następnie Pobierz rozszerzenia ze sklepu.
  • Wybierz rozszerzenie i kliknij przycisk Bezpłatna aby zainstalować.
  • Po zainstalowaniu można powrócić do okna przeglądarki Microsoft Edge.
  • Odczytaj powiadomienie i wybierz Włącz.

Sposób 2:

  • Uruchom Microsoft Edge i z menu Więcej (…) wybierz Nowe okno InPrivate
  • Wykonaj powyższe czynności aby zainstalować rozszerzenie.

Sposób 3:

  • Uruchom Microsoft Edge i z menu Więcej (…) wybierz Ustawienia.
  • Kliknij przycisk Wybierz elementy do wyczyszczenia.
  • Zaznacz to, co chcesz wyczyścić: historię przeglądania, buforowane dane i pliki…
  • Kliknij przycisk Wyczyść.

Prawdopodobnym rozwiązaniem tego problemu będzie najstarsza metoda znana użytkownikom komputerów: odinstaluj i zainstaluj ponownie. Aby usunąć rozszerzenia przeglądarki Microsoft Edge, należy przejść do opcji Ustawienia w Menu Start, gdzie w sekcji System odnajdujemy Aplikacje i funkcje.

Błąd 0x80070057 podczas instalacji Windows 10 Anniversary Update

Kod błędu:

  • 0x80070057

Opis:

Część użytkowników zgłasza błąd 0x80070057 podczas instalacji rocznicowej aktualizacji Windows 10. Największym problemem nie jest sam błąd, ale fakt, że nie występuje on w oficjalnej dokumentacji, mimo że pojawiał się on już wcześniej przy okazji poprzednich aktualizacji.

Rozwiązanie:

Aktualnie nie ma oficjalnego rozwiązania tego problemu i naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie użycie narzędzia Media Creation Tool lub pobranie pliku ISO z Windows 10 Anniversary Update i wykonanie czystej instalacji. Innym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest modyfikacja wpisów w rejestrze systemu, jednak ze względu na wysokie ryzyko uszkodzenia systemu sugerujemy, by takich modyfikacji podejmowali się wyłącznie zaawansowani użytkownicy.

Niekończące się pobieranie Anniversary Update

Kod błędu:

  • 0x800705b4
  • Aktualizacja utknęła na etapie pobierania lub przygotowywania.

Opis:

Usługa Windows Update to najlepsze źródło aktualizacji naszego systemu, ale czasami może pojawić się błąd 0x800705b4, objawiający się tym, że proces pozyskiwania łatek dla Windows 10 utknie na etapie pobierania lub przygotowywania do instalacji.

Rozwiązanie:

Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z narzędzia, o którym wielokrotnie wspominaliśmy w tej publikacji, czyli Media Creation Tool, lub pobranie obrazu ISO z Windows 10 Anniversary Update.

Błąd 0x8024200D podczas instalacji Windows 10 Anniversary Update

Kod błędu:

  • Instalacja Anniversary Update zakończona błędem 0x8024200D.

Opis:

Podczas instalacji rocznicowej aktualizacji Windows 10 może pojawić się błąd 0x80024200D, którego źródłem jest problem z plikami instalacyjnymi pobranymi przez usługę Windows Update.

Rozwiązanie:

Jednym z rozwiązań jest usunięcie zawartości katalogu systemowego, w którym przechowywane są pliki instalacyjne aktualizacji. Aby to zrobić, najlepiej jest uruchomić system w trybie Bezpiecznego rozruchu. W tym celu należy skorzystać z narzędzia msconfig, gdzie w zakładce Rozruch zaznaczamy Bezpieczny rozruch i uruchamiamy ponownie komputer. Po załadowaniu systemu przechodzimy do katalogu C:\Windows\SoftwareDistribution\Download, a następnie usuwamy całą zawatość. Ponownie uruchamiamy narzędzie msconfig i w zakładce Rozruch odznaczamy opcję Bezpieczny rozruch. Na koniec uruchamiamy ponownie komputer i ponawiamy próbę instalacji Anniversary Update.

Alternatywnie możemy skorzystać z narzędzia Media Creation Tool lub pobieramy obraz ISO z aktualizacją.

Jak uniknąć ewentualnych błędów przed/po instalacją Windows 10 Anniversary Update.

Instalacja takiej aktualizacji, jak Anniversary Update dla Windows 10, powinna przebiegać szybko i bezproblemowo, jednak warto zdać sobie sprawę, że ciężko stworzyć system operacyjny dla ponad 350 milionów komputerów o przeróżnych konfiguracjach. Dlatego na koniec tej publikacji zaprezentujemy pięć prostych kroków, z którymi poradzi sobie każdy użytkownik, a ich wykonanie pozwoli zaoszczędzić cenny czas.

Kopia zapasowa

Aktualizacja rocznicowa to potężna dawka poprawek i nowych funkcji wbudowanych w system operacyjny, dlatego proponujemy wam wykonanie kopii zapasowej. Windows 10 posiada wbudowane przeznaczone do tego celu narzędzie, a samą kopię zapasową możemy zapisać na osobnej partycji dysku twardego lub nośniku optycznym. W razie jakichkolwiek komplikacji z instalacją będziemy mogli przywrócić Windows 10 do punktu wyjścia.

Odłączenie urządzeń peryferyjnych

Przed rozpoczęciem tak znaczącej aktualizacji warto odłączyć urządzenia peryferyjne, które nie będą nam niezbędne podczas instalacji. Jedyne, co nam będzie potrzebne, to oczywiście klawiatura, mysz, połączenie z internetem oraz monitor.

Usunięcie aplikacji konfliktowych

Jeśli mamy podejrzenie, że jakaś aplikacja może być problematyczna, lepiej ją usunąć przed rozpoczęciem aktualizacji, gdyż jak już wielokrotnie wspominaliśmy w niniejszym tekście, mogą one stanowić poważny problem uniemożliwiający instalację Anniversary Update.

Wyłączenie zabezpiczeń

Dla wielu użytkowników wyłącznie zabezpieczeń będzie jednoznaczne z proszeniem się o kłopoty, jednak warto zaznaczyć, że niektóre programy antywirusowe mogą przyczynić się do przerwania instalacji uaktualnienia. Jeśli korzystamy z Windows Defender, warto go wyłączyć na czas aktualizowania Windows 10. Aby to zrobić, należy w Ustawieniach przejść do opcji Aktualizacje i zabezpieczenia, gdzie w sekcji Windows Defender odnajdziemy i wyłączymy Ochronę w czasie rzeczywistym.

Podobnie ma się kwestia Zapory systemu Windows, którą również proponujemy wyłączyć na czas instalacji Anniversary Update. Ustawienia Zapory odnajdziemy w Panelu sterownia w sekcji System i zabezpieczenia.

Wyłączenie blokady Windows Update i połączenie WiFi

Jeśli używamy Windows 10 Pro, upewnijmy się, że aktualizacje Windows nie są wyłączone. Aby to sprawdzić, należy w Ustawieniach odnaleźć Opcje zaawansowane w sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia.

Ustawienia  Windows Update

Problemy z pobraniem Anniversary Update mogą mieć również użytkownicy Windows 10 korzystający z bezprzewodowego połączenia WiFi, które ustawione jest w trybie połączenia taryfowego.

Ustawienia WiFi - tryb taryfowy

Jeśli jednak żadna z powyższych wskazówek nie okazała się na tyle pomocna, by system Windows 10 sam automatycznie pobrał i zainstalował aktualizację jubileuszową, zawsze pozostaje możliwość wykonania czystej instalacji. Do jej wykonania z powodzeniem możemy wykorzystać wspominane wielokrotnie narzędzie Media Creation Tool.

Mamy nadzieję, że powyższy zestaw porad pomoże Wam w płynnej i pozbawionej problemów aktualizacji Waszych komputerów!

Źródło: WindowsCentral.com

Rekrutujemy: Dołącz do zespołu eskpertów Data & AI!
Rekrutujemy: Dołącz do zespołu eskpertów Data & AI!

Wydarzenia