Ze względu na pandemię koronawirusa miliony osób na całym świecie przeszły na tryb pracy zdalnej lub hybrydowej. Jedną z pierwszych firm, która wdrożyła tę zmianę na dużą skalę, był Microsoft. Początkowo zatrudnieni mogli sami zdecydować o formie pracy, a później dla większości home office stał się wręcz obowiązkowy. Niedawno pisaliśmy o bezterminowej "kwarantannie" u giganta. Dziś mamy aktualizację jego harmonogramu.
Jako że wszelkie prognozy o możliwym wygaszeniu pandemii w tym roku okazały się błędne, aktualna sytuacja (zwłaszcza w USA) nie pozostawiła zbyt wielkiego wyboru. Konieczność izolacji społecznej została podtrzymana, a nawet przedłużona. Senior Leadership Team w Microsoft przesłał pracownikom nową wewnętrzną notatkę, w której informuje ich, że najwcześniejszy termin, w którym miejsca pracy zostaną fizycznie otwarte, to 6 lipca 2021 r. W harmonogramie Microsoftu jest to tzw. "etap 6", czyli de facto ostatni, biorąc pod uwagę przebieg pandemii.
Powrót na miejsce pracy pozostaje opcjonalny, dopóki nie dojdziemy do etapu 6. Etap ten reprezentuje czas, w którym COVID-19 nie jest już znaczącym obciążeniem dla kraju/regionu, a większość ograniczeń dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa w naszych miejscach pracy jest usuwana.
— Kurt Delbene, EVP Corporate Strategy, Core Services Engineering and Operations w Microsoft
Pracownicy nadal będą mogli przychodzić do biur w trybie hybrydowym, jednak praca z domu jest nadal mocno rekomendowana. W stanach Zjednoczonych na etapie 3, w którym występuje mniejsze nasilenie zarażeń, pracownicy, którzy mają trudności z pracą w domu, mogą w razie potrzeby wrócić do biura. Etapy te reprezentują skalę od całkowitego zamknięcia do całkowitego otwarcia biur:
- Etap 1: zamknięty
- Etap 2: obowiązkowa praca w domu
- Etap 3: zdecydowana zachęta do pracy w domu
- Etap 4: łagodne otwieranie
- Etap 5: otwarty z ograniczeniami
- Etap 6: otwarty
Stosowane w Microsoft podejście "hybrydowego miejsca pracy" zapewnia większą elastyczność w zależności od roli w organizacji, możliwości pracownika i ogólnej sytuacji z pandemią. Model ten umożliwia pozostanie w domach przez mniej niż 50% czasu pracy lub — po zgodzie menadżera — permanentne przejście w tryb home office. Podczas gdy większość pracowników będzie mogła skorzystać z tej drugiej opcji, część ról w organizacji wymaga bezpośredniego dostępu do biur. Gdy zmiana trybu pracy na w pełni zdalny jest trudna lub niemożliwa, zatrudnieni i tak mogą korzystać z możliwości pracy zdalnej przez 50% czasu bez pytania o zgodę menadżera.
Zasady wdrażane przez Microsoft są zgodne z obecną polityką innych gigantów technologicznych. Istnieją jednak różnice, np. Facebook oczekuje, że jego pracownicy będą pracować z domu do końca 2020 r., w Amazonie — do stycznia 2021 r., a w Google — również aż do lipca 2021 r. Oczywiście nie są to sztywne ramy czasowe i w razie potrzeby zostaną ponownie przesunięte.