Pasek zadań i nawigacja

Pasek zadań i nawigacja

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/21/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 12455

Windows 8 wnosi kilka nowych narzędzi nawigacyjnych. Nie byłoby to tak zaskakujące bez interfejsu Modern UI, który mocno zamieszał w świecie technologii... Tymczasem Windows 8 to nie tylko styl "Metro" ale również pełna funkcjonalność trybu okienkowego. Na końcu znajdzie się coś i dla starych wyjadaczy, wynoszących stukot klawiatury nad półprzezroczyste paski i zmyślne kafelki, przeciągane palcem. Tak czy inaczej nawigacja w ósmej edycji "Okienek" jest bez wątpienia warta uwagi i - co najważniejsze - dopasowania do naszych indywidualnych gustów.

Pasek zadań

By rozpocząć personalizację, klikamy prawym przyciskiem myszy wolne pole na pasku startowym, a następnie z menu wybieramy pozycję Właściwości. Z kolei będąc w widoku ekranu Start, wystarczy, że zaczniemy wpisywać "pasek", a system sam wyszuka ustawienie Pasek zadań i nawigacja, które zatwierdzamy kliknięciem. Pierwsza zakładka już zdradza, że sam pasek zadań nie uległ tak dużej zmianie jak menu (teraz ekran) Start.

Pasek zadań na górze

Tu praktycznie wszystko pozostaje jak w Windows 7. Możemy więc zablokować pasek zadań, włączyć jego autoukrywanie lub użyć zmniejszonych przycisków na pasku. Na powyższym zrzucie ekranu prezentujemy pasek ustawiony na górze ekranu z małymi i niescalonymi przyciskami. Każdą z tych właściwości można bez problemu zmienić wedle własnego upodobania. Z kolei poniżej widzimy pasek z dużymi ikonami, tekstem i niescalonymi kategoriami.

Pasek zadań na dole

Zakładka Listy szybkiego dostępu odsyła do równie dobrze znanej funkcji. Aplikacje przypięte bądź aktualnie uruchomione zawierają listę ostatnio używanych dokumentów, która domyślnie wyświetla się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonę aplikacji. Jeżeli nie chcemy widzieć w tym miejscu listy używanych plików lub wyszukiwanych w sieci fraz, odznaczamy opcję Przechowuj i wyświetl niedawno otwierane elementy na listach szybkiego dostępu i zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj.

Ostatnia zakładka to klasyka. Tu warto tylko wspomnieć, że Paski narzędzi pozwalają umieścić na pasku zadań małe przyciski odnoszące się do adresu, linków, pulpitu lub klawiatury dotykowej.

Przypinanie aplikacji do paska zadań

Aplikację, plik bądź folder przypniemy do paska startowego na dwa sposoby. W klasycznym trybie okienkowym klikamy lewym przyciskiem myszy na ikonę, którą chcemy przypiąć i metodą przeciągnij i upuść umieszczamy ją na pasku zadań.

Przeciągnij i upuść

Druga z możliwości jest powiązana z interfejsem Modern UI. W tym przypadku możemy przypiąć aplikację bądź z poziomu ekranu Start, bądź poprzez pasek boczny. Będąc na ekranie Start, klikamy prawym przyciskiem myszy kafelek i wybieramy Przypnij do paska zadań lub Odepnij od paska zadań.

Aby przypiąć aplikację, plik czy usługę z poziomu panelu bocznego, wybieramy ikonę (Wyszukiwanie) i wpisujemy frazę umożliwiającą zlokalizowanie wybranego pliku. Wybrany wynik klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Przypnij do paska zadań. Więcej o wykorzystaniu panelu bocznego w dalszej części artykułu.

Przypnij z panelu charm

Nawigacja

Windows 8 wniósł kilka innowacyjnych paneli. Obok ekranu Start główną rolę odgrywają panele boczne, dostępne zarówno z poziomu widoku ekranu Start, jak i interfejsu klasycznego. Kategoria pozwalająca na ich konfigurację to Nawigacja po narożnikach.

Panel lewy włączymy, przesuwając kursor myszy w lewy, górny róg ekranu. Pozwala on szybko przełączać się między otwartymi aplikacjami, ekranem Start oraz pulpitem. Funkcja ta jest domyślnie włączona. Jeżeli chcemy z niej zrezygnować, odznaczamy pole Po kliknięciu lewego górnego rogu przełącz między ostatnimi aplikacjami i zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj.

Narożnik lewy

Panel boczny wyłączymy, przesuwając wskaźnik myszy w prawy górny, bądź dolny róg ekranu. Z prawej krawędzi ekranu wysunie się pionowe menu z pięcioma pozycjami. Wyszukiwanie umożliwia szybkie wyszukanie pliku, folderu, aplikacji bądź wyników z sieci. Udostępnianie to szybkie wysyłanie plików bez konieczności otwierania klienta poczty e-mail. Z tego poziomu możemy również przesłać plik do aplikacji. Start to nic innego, jak kolejny sposób na przejście do ekranu Start. Urządzenia pozwalają na szybkie zarządzanie sprzętem - przełączenie na inny ekran, wydrukowanie pliku lub odtworzenie multimediów. Wreszcie ostatnia pozycja - Ustawienia. W tym niepozornym panelu ukryto najważniejsze opcje systemowe - zasilanie, sieć, głośność i zarządzanie powiadomieniami. Oprócz tego mamy tu szybki dostęp do panelu sterowania, pulpitu, ustawień personalizacji, informacji o komputerze oraz pomocy.

Narożnik prawy - Charms

Wreszcie coś dla miłośników trybu tekstowego i komend w powłoce. Windows PowerShell to następca popularnych interpreterów COMMAND.COM i CMD.EXE. Domyślnie, gdy prawym przyciskiem myszy klikniemy ikonę Start na pasku zadań, z dostępnego menu możemy wybrać Wiersz polecenia, czyli sławny cmd. Zaznaczając jednak opcję Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu lub naciśnięciu klawiszy Windows+X zastępuj w menu wiersz polecenia programem Windows PowerShell, uzyskamy szybki dostęp do nowocześniejszego interpretatora.

Windows PowerShell

Oczywiście cmd pozostaje nadal dostępny. Można go wyszukać, wpisując "cmd" bezpośrednio w ekranie Start, a system zwróci nam wynik jako "Wiersz polecenia".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia