Zagadnienie migracji danych z jednego konta OneDrive na inne to zagwozdka dla wielu użytkowników. Samo słowo migracja brzmi dosyć groźnie. Prawda jest jednak taka, że środowisko usług Microsoftu pozwala na maksymalne uproszczenie procedury kopiowania plików między kontami OneDrive.
W jakim celu migrować dane między kontami OneDrive?
Po co migrować dane między kontami OneDrive? Chociażby w celu utworzenia kopii zapasowej. Co prawda usługi chmurowe gwarantują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa danych i ich utrata z powodu błędu po stronie usługodawcy jest praktycznie niemożliwa, jednak zawsze może dojść do kradzieży danych logowania lub zwyczajnego zapomnienia, przez co nie dostaniemy się do danych.
Kopiowanie danych z konta OneDrive na inne przyda się również wtedy, gdy chcemy rozpocząć pracę na nowym koncie Microsoft. Powody takiej decyzji mogą być różne, ale chcąc zachować bezpośredni dostęp do danych zapisanych w chmurze, opcja sprawnej migracji będzie jak znalazł.
Migracja danych z OneDrive między osobistymi kontami Microsoft z PowerAutomate
W systemach Windows 10 i Windows 11 dostęp do OneDrive możliwy jest z poziomu Eksploratora plików. To świetne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga logowania w usłudze z poziomu przeglądarki, a to znacznie przyspiesza pracę z plikami. Ale…
Microsoft zezwala na jednoczesne logowanie tylko do jednego osobistego konta OneDrive. Dostęp do większej ilości kont OneDrive jest możliwy, ale te muszą być skojarzone z biznesowymi subskrypcjami Microsoft 365. To ułatwia migrację danych firmowych, ale o tym później.
W przypadku kont prywatnych najlepiej skorzystać z usługi PowerAutomate (dawniej Microsoft Flow). PowerAutomate, znany bardziej z Microsoft 365, ale dostępny również dla osobistych kont Microsoft, pozwala utworzyć przepływ danych, który będzie obserwować wskazany folder i kopiować pliki do innego folderu.
W tym wypadku wyzwalaczem przepływu jest utworzenie nowego pliku we wskazanej lokalizacji. Oznacza to, że wszystkie pliki wcześniej zapisane w OneDrive nie zostaną skopiowane na inne konto. Ale wystarczy, że w katalogu głównym bazowego konta OneDrive utworzymy nowy folder i przeniesiemy tam wszystkie dane. Dla PowerAutomate będzie to oznaczało, że we wskazanej lokalizacji źródłowej utworzono nowe pliki, a przepływ skopiuje je do nowej lokalizacji na drugim koncie OneDrive.
Migracja danych między osobistym a firmowym kontem OneDrive
W przypadku migracji danych między prywatną a firmową chmurą OneDrive, czyli OneDrive Personal i OneDrive Business, sprawa jest równie prosta, a nawet prostsza. Taką migrację danych możemy przeprowadzić na dwa sposoby.
Przepływ OneDrive-to-OneDrive z PowerAutomate
Pierwszy z nich związany jest również z usługą PowerAutomate. Przepływ, z którego należy skorzystać, jest bliźniaczo podobny do omawianego wyżej. Z tą różnicą, że w przypadku migracji danych z konta prywatnego na biznesowe, dane z chmury prywatnej mogą być usuwane. Usuwane w konfiguracji domyślnej, ponieważ kreator na późniejszym etapie konfiguracji przepływu pozwoli zrezygnować z kroku kasowania plików.
Omawiany przepływ wyzwalany jest przez utworzenie nowego pliku we wskazanej lokalizacji osobistego konta OneDrive. Mówiąc utworzenie, mamy na myśli pojawienie się go w tej lokalizacji, bo mógł on wcześniej być zapisany w katalogu systemowym. Następnie plik jest przenoszony do chmury konta służbowego i proces migracji kończy się.
Co z plikami, które wcześniej były zapisane na prywatnym koncie OneDrive? Wystarczy, że w głównym katalogu OneDrive utworzymy nowy folder, który podczas konfiguracji przepływu wskażemy jako źródłowy i przeniesiemy do niego wszystkie pliki. Te zostaną przeniesione zgodnie z resztą konfiguracji przepływu.
Kopiowanie lub przenoszenie elementów w Eksploratorze plików
To szybki i wygodny sposób na migrację plików między kontami OneDrive. Konieczna jest synchronizacja konta prywatnego i firmowego OneDrive z Eksploratorem plików. Na szczęście to w systemach Windows 10 i Windows 11 jest bardzo proste i w dużej mierze zautomatyzowane dzięki logowaniu się do systemu kontami Microsoft lub Microsoft 365.
Posiadając już dostęp do dwóch kont OneDrive, wystarczy, że w zawartości jednego z nich zaznaczymy plik, katalog lub grupę elementów, a następnie korzystając z kombinacji klawiszy CTRL+C (lub CTRL+X w przypadku przenoszenia) i CTRL+V, migrujemy elementy.
Dla kogo dostępna jest chmura OneDrive?
OneDrive jest podstawową usługą chmurową w środowisku Microsoft. Dostęp do OneDrive otrzymują użytkownicy nawet najprostszych kont Microsoft, czyli poczty Outlook.com>. W tym wydaniu dostępne jest 5 GB przestrzeni.
Użytkownicy prywatni, potrzebujący więcej miejsca na swoje dane, mogą sięgnąć po pakiety Microsoft 365 Family lub Microsoft 365 Personal, których istotną częścią jest OneDrive. W tych wersjach do dyspozycji jest odpowiednio 6 TB i 1 TB miejsca.
OneDrive jest również dostępny w pakietach biznesowych. Plany Microsoft 365 Business Premium, Business Standard, Business Basic oraz Apps for business udostępniają po 1 TB przestrzeni w chmurze. Użytkownicy nie chcący inwestować w pełne wersje pakietów Microsoft 365, mogą sięgnąć po OneDrive w wersji „standalone”, których rozmiary zaczynają się od 1 TB.
Przeczytaj inne nasze artykuły: