Pod koniec lipca przekazaliśmy Wam nieoficjalną (wówczas) informację o tym, że Microsoft wykupił firmę Adallom, izraelskiego specjalistę z zakresu bezpieczeństwa chmury. Posiadający siedzibą w Menlo Park w Kaliforni, Adallom specjalizuje się w zabezpieczeniach aplikacji biznesowych w modelu SaaS (software-as-a-service), audytach aktywności użytkowników, zabezpieczeniach działających w czasie rzeczywistym i innych usługach z zakresu cloud security. W rezultacie Microsoft wzbogacił swoje portfolio usług, które będą świadczone przedsiębiorstwom, przechowującym swoje aplikacje i dane w chmurze.
Opiewająca na kwotę 320 mln dolarów transakcja została w końcu oficjalnie potwierdzona przez Microsoft. Na oficjalnym blogu Microsoft możemy zapoznać się z dalszymi planami wdrażania pozyskanej technologii. "Biorąc pod uwagę coraz częstsze i bardziej zaawansowane cyberataki, obawy klientów względem bezpieczeństwa przechodzą na pierwszy plan. Obawy te stanowią prawdziwe wyzwanie dla specjalistów IT, zajmujących się ochroną danych w szybko ewoluującym świecie mobile-first, cloud-first" - czytamy na blogu - "Adallom powiększa istniejący zestaw nabytych [technologii] Microsoftu i zapewnia pośrednictwo w dostępie do chmury, dając klientom przejrzystość i kontrolę nad dostępem do aplikacji oraz danych firmowych o znaczeniu krytycznym w usługach w chmurze. Adallom współpracuje z popularnymi aplikacjami w chmurze, wliczając w to Salesforce, Box, Dropbox, ServiceNow, Ariba i oczywiście Office 365".
"Jako dostarczane w chmurze rozwiązanie typu security-as-a-service, Adallom będzie stanowić dopełnienie istniejącej oferty Microsoftu, będącej częścią Office 365 i Enterprise Mobility Suite (EMS), wliczając w to niedawno przez nas wydane narzędzie Microsoft Advanced Threat Analytics" - dodaje Microsoft. Adallom od 2012 r. pracuje nad rozwiązaniami, które miałyby stanowić odpowiedź na problemy z bezpieczeństwem w firmowych tabletach, smartfonach czy laptopach. W rezultacie firma opracowała technologię działającą w chmurze i zapewniającą warstwę ochronną dla aplikacji i danych firmowych. Izraelski specjalista w międzyczasie - a dokładniej w 2013 r. - zdążył też wsławić się tym, że jako pierwszy wykazał istnienie sposobu na włamanie się na zabezpieczony serwer Office 365.
Rozwijanie nowych technologii w chmurze zgodnie z dewizą "cloud-first, mobile-first" powinno wiązać się z dbałością o bezpieczeństwo. Technologia od Adallom bez wątpienia przyczyni się do jeszcze lepszego zabezpieczenia serwerów Microsoftu. Z drugiej strony przejęcie to może ułatwić planowane przez Microsoft otwarcie centrum cyberbezpieczeństwa w Izraelu.