Blockchain to nazwa, która ostatnio elektryzuje świat bezpieczeństwa IT. Jest to niezwykle bezpieczna i odporna na wszelkie próby manipulacji technologia rozproszonej bazy danych, której rekordy zapisywane są w łańcuchach bloków. Za pomocą blockchain przechowuje się i przesyła informacje o transakcjach internetowych, choć nie jest to regułą. Jednym z możliwych zastosowań jest uwierzytelnianie dokumentów i właśnie nad tym obecnie pracuje Microsoft wraz z firmą Accenture.
Projekt, o którym mowa, jest wspierany przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a jego celem jest zapewnienie legalnych dowodów tożsamości dla 1,1 mld ludzi na świecie - bo prawdopodobnie tyle osób w ogóle nie posiada takiego dokumentu. Cyfrową tożsamość będzie mógł jednak otrzymać każdy zainteresowany. Microsoft i Accenture zaprezentowali prototypową implementację swojego systemu w poniedziałek w siedzibie ONZ. Firmy skorzystały z okazji, jaką daje ID2020, czyli forum, na którym instytucje publiczne i prywatne mogą przedstawić swoje propozycje związane z Agendą na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.
Jak twórcy uzasadniają potrzebę opracowania cyfrowego systemu przechowywania tożsamości? "Bez dokumentu tożsamości nie masz dostępu do edukacji, usług finansowych, opieki zdrowotnej itd. Jesteś pozbawiony praw obywatelskich i znajdujesz się na marginesie społeczeństwa. Posiadanie cyfrowej tożsamości jest podstawowym prawem człowieka" - tłumaczy David Treat, dyrektor zarządzający Accenture. Nowa platforma ma połączyć rekordy z prywatnych i publicznych baz, tworząc sieć łańcuchową. Pozwoli to ludziom otrzymywać dostęp do swoich dowodów z dowolnego miejsca na świecie i może okazać się przydatne w uwierzytelnianiu tożsamości uchodźców, którzy często do nowych krajów trafiają bez dokumentów.
Microsoft i Accenture zachęcają inne firmy do przyłączenia się do projektu i wspólnego rozwijania systemu. Cele projektu ID2020 są krótko i długoterminowe: w 2020 r. technologia ma się znaleźć na poziomie umożliwiającym jej użytkowanie, z kolei w roku 2030 każda osoba na świecie powinna mieć już dostęp do swojej cyfrowej tożsamości.