Kwiecień już za nami, a Microsoft jak zwykle opublikował podsumowanie miesiąca w Microsoft Teams. Tym razem nie było przesadnie dużo zmian i skupiają się głównie wokół obszaru spotkań. Parę nowości wpadło też do kategorii mobilnej, platformy, wydarzeń i edukacji. Najważniejsze zmiany w naszym opracowaniu możecie sprawdzić poniżej.
Spis treści
Spotkania
Automatyczne opuszczanie podniesionej ręki po wypowiedzi
Kiedy podniesiesz rękę na spotkaniu, aby poprosić o możliwość wypowiedzenia się, to po zabraniu głosu zobaczysz teraz nowe okienko dialogowe. Informuje ono, że opuszczenie ręki nastąpi w ciągu kilku sekund. Możesz je zignorować (tj. pozwolić, aby gest został ściągnięty) lub kliknąć "Utrzymaj ją podniesioną", aby ikona była dalej widoczna.
Dzięki temu, że Teams wykryje, kiedy został zabrany głos przez danego uczestnika, doświadczenie spotkania przebiega płynniej. Nie musimy już ponownie klikać gestu podniesienia/opuszczenia dłoni, co wielu użytkownikom zdarza się zapomnieć. Funkcjonalność ta jest obecnie wdrażana w Teams Desktop.
Wykrywanie wycia/sprzężenia zwrotnego
Kiedy wiele osób dołącza do spotkania w tym samym pomieszczeniu, powstaje pętla sprzężenia zwrotnego, która powoduje echo, które w wielu przypadkach szybko przechodzi w pisk lub wycie (jak wtedy, gdy muzyk trzyma mikrofon zbyt blisko głośnika). W aktualizacji z zeszłego miesiąca Teams powiadamia użytkowników, że w pobliżu wykryto inne urządzenie, które jest już połączone dźwiękowo z bieżącym spotkaniem. Mikrofon i głośniki osoby, która dołączyła po Tobie i ma włączony dźwięk, zostaną automatycznie wyciszone. Z kolei kwietniowa aktualizacja wprowadza wykrywanie, czy inne urządzenie z Teams znajduje się w pobliżu i ma już włączony dźwięk na tym samym spotkaniu, a następnie powiadamia o tym uczestników, którzy chcą dołączyć. Teams automatycznie wycisza mikrofon i głośniki tych uczestników. W razie potrzeby można je włączyć w dowolnym momencie.
Napisy wideo w PowerPoint Live
Dzięki napisom w PowerPoint Live użytkownicy mogą lepiej zrozumieć udostępnianą zawartość dźwiękową. Uczestnicy spotkań mają teraz opcję włączenia napisów dla dowolnego wideo, do którego dołączony jest plik z napisami. Z kolei użytkownicy PowerPoint, którzy chcą tworzyć bardziej dostępne prezentacje, mogą łatwo dodawać napisy do osadzonych filmów w prezentacji bezpośrednio w PowerPoint na Windows i macOS. O funkcji tej pisaliśmy również w zeszłym miesiącu.
Microsoft podaje, że teraz tworząc prezentację w PowerPoint na Windows lub Mac, masz opcję dołączenia pliku z napisami do wideo. Gdy prezentacja jest udostępniana przez PowerPoint Live w Teams, wszelkie osadzone wideo zawierające napisy przechowywane w osobnym pliku będą automatycznie zawierały opcję wyłączenia napisów przez uczestników. Gdy napisy zostaną włączone, pojawią się na dole slajdu. W przypadku braku napisów dostępnych dla wideo przycisk napisów na żywo będzie wyłączony.
Green screen na spotkaniach Teams
Tła green screen na spotkaniach Teams stały się dostępne w publicznej wersji zapoznawczej. Microsoft Teams obsługuje teraz zielony ekran zapewniający ulepszony efekt wirtualnego tła, który poprawia wyrazistość obrazu i ostrość wokół twarzy, głowy, uszu i włosów. Dzięki temu efektowi rekwizyty lub inne przedmioty, które trzymasz w dłoni, będą lepiej widoczne dla innych uczestników spotkania. Aby korzystać z green screena, wymagany jest ekran lub ściana w jednolitym kolorze za Tobą.
Green Screen możesz włączyć po dołączeniu do spotkania, klikając ikonę Więcej na pasku narzędzi spotkania i wybierając Efekty wideo. Na stronie efektów, w sekcji Tła wybierz Ustawienia Green Screen. Na stronie ustawień włącz przełącznik Green Screen. Aby ręcznie wybrać kolor tła, kliknij ikonę tła w prawym dolnym rogu okienka podglądu. Następnie możesz wrócić do spotkania. Na chwilę obecną funkcja ma kilka ograniczeń.
Urządzenia mobilne
Dołączanie plików w chmurze na czacie i kanałach
Microsoft Teams w wersji mobilnej daje możliwość wgrywania plików z OneDrive na czacie i kanale. Ponadto możesz także przeglądać Ostatnie pliki i dołączać najczęściej używane pliki z sekcji Ostatnie.
Platforma
App Geo Fencing
ISV mogą teraz targetować aplikacje do wybranych lokalizacji (krajów/regionów) poprzez centrum partnerskie. Użytkownicy będą widzieć jedynie aplikacje przeznaczone dla nich w oparciu o kraj i region.
Automatyczne instalowanie zatwierdzonych aplikacji
Funkcja automatycznego instalowania zatwierdzonych aplikacji (wcześniej znana jako "Zero-touch App Install") pozwala adminom i użytkownikom uprościć zarządzanie i używanie aplikacji w ich organizacjach. Jako administrator możesz włączyć funkcję, aby automatycznie instalowała aplikacje dla użytkowników po tym, jak zalogują się do aplikacji SaaS, używając poświadczeń Azure AD, respektując przy tym kontrolę dostępu aplikacji ustaloną przez admina. Pomaga to zredukować koszta i ręczne wysiłki. Użytkownicy nie muszą z kolei wyszukiwać aplikacji i mogą nadal korzystać z tych samych narzędzi w Teams bez zmiany kontekstu.
Wydarzenia
Przypomnienia e-mailowe o webinarach
Aby nakręcać ekscytację i przyciągać uczestników, gdy zbliża się webinar, możesz wykorzystać czasowe, zautomatyzowane przypomnienia e-mail, które zapewnią, że uczestnicy będą o nim pamiętać. E-maile będą wysyłane do każdego potwierdzonego uczestnika w skonfigurowanej dacie i czasie przed eventem. Będą one zawierać spersonalizowany nagłówek z brandingiem, szczegóły webinaru i link do dołączenia.
Teams dla edukacji
Viva Connections for Education — teraz ogólnodostępne
Microsoft Viva Connections for Education to "cyfrowy dom, który skupia wszystkie zasoby potrzebne uczniom w jednym miejscu, bezpośrednio w Microsoft Teams". Aplikacja jest wyposażona w intuicyjny układ i pulpit nawigacyjny, dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego studenta. Z poziomu tego widoku głównego może on/ona rozpocząć i zakończyć każdy dzień oraz pozostawać w kontakcie ze swoją instytucją na każdym etapie akademickiej podróży. Pulpit nawigacyjny zawiera spersonalizowane karty dla każdego ucznia. Organizują one jego kursy, zadania, zajęcia pozalekcyjne, opłaty za czesne, możliwości stażu, aplikacje stypendialne i wiele innych.
Viva Connections for Education możesz skonfigurować dla swojej instytucji z użyciem gotowych kart lub opracowując nowe karty, aby pasowały do konkretnych scenariuszy. Możesz też oznaczyć pulpit nawigacyjny kolorami i logo swojej instytucji. W ramach Viva Connections for Education uczniowie mogą uzyskiwać dostęp do intranetu Twojej instytucji, aby współpracować nad odpowiednimi treściami i plikami ze swoimi rówieśnikami lub nauczycielami oraz łączyć się z kluczowymi aplikacjami innych firm, takimi jak learning management system (LMS) lub innymi usługami. Karty pulpitu nawigacyjnego można dostosowywać do potrzeb poszczególnych uczniów w oparciu o ich obszar studiów, zainteresowania i inne preferencje.
Jeśli chcesz poznać wcześniejsze zmiany, to zachęcamy do sprawdzenia również naszego artykułu z poprzedniego miesiąca: Co nowego w Microsoft Teams? Podsumowanie marca 2023.