Narrator jest narzędziem, które odczytuje zawartość ekranu na głos. Używany jest w tym celu natywny syntezator mowy. Program odczytuje nie tylko wprowadzany bądź wyświetlany tekst, ale również komunikaty systemowe, możliwości nawigacyjne, zaznaczane elementy itd. Narrator okaże się przydatny szczególnie osobom posiadającym problemy ze wzrokiem. Z narzędzia po skonfigurowaniu korzystać można nawet bez monitora. Poniżej zaprezentujemy, w jaki sposób uruchomić Narratora oraz dopasować go do naszych potrzeb.
Jeżeli chcemy wystartować z włączonym Narratorem, możemy włączyć go szybko już w ekranie logowania. Klikamy ikonkę Ułatwienia dostępu w lewym dolnym rogu ekranu logowania i wybieramy pozycję Narrator:
Możemy także uruchomić Narratora, będąc już zalogowanymi. W ekranie Start zaczynamy wpisywać "narrator" i wybieramy z paska podpowiedzi pozycję Narrator.
Możemy także z ekranu Start przejść do ekranu Aplikacje i tam odnaleźć kolumnę Ułatwienia dostępu, a w niej ikonę Narrator, którą klikamy lewym przyciskiem myszy.
Ukaże się nam okienko Ustawienia Narratora, przy czym Narrator jest już włączony i działa, czytając na bieżąco wprowadzany tekst, opisy klawiszy i działania nawigacyjne. Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym opcjom konfiguracyjnym:
Ogólne
Panel ten zawiera podstawowe opcje narzędzia Narrator. Możemy tu m.in. ustalić, czy chcemy słyszeć znaki podczas pisania, całe wyrazy, podpowiedzi dźwiękowe czy wskazówki dotyczące nawigacji po interfejsie.
Dość istotnym elementem jest tu możliwość dodania Narratora do autostartu. W tym celu klikamy w odnośnik Kontroluj, czy Narrator jest uruchamiany przy logowaniu. Ukaże się nam wówczas kolejne okienko:
Jeżeli chcemy, by Narrator uruchamiał się automatycznie z systemem Windows 8, zaznaczamy pole Włącz Narratora i zatwierdzamy przyciskiem OK.
Nawigacja
Drugi panel Ustawień Narratora umożliwia zmianę sposobu interakcji z komputerem przy użyciu Narratora. Domyślnie wyłączona opcja Czytaj zawartość ekranu i wykonuj na nim czynności przy użyciu myszy po zaznaczeniu odsłoni dwie kolejne opcje. Możemy więc używać klawiatury numerycznej do przesuwana wskaźnika myszy po ekranie, a także kazać Narratorowi śledzić kursor myszy.
Posiadacze interfejsów dotykowych mogą skorzystać z opcji, dzięki której klawisze będą aktywowane dopiero po podniesieniu palca - użytkownik może przesuwać palcem po klawiaturze i puścić dopiero po odnalezieniu odpowiedniego znaku. Domyślnie zaznaczone opcje sprawiają, że kursor Narratora podąża za klawiaturą.
Głos
Kolejne menu w Ustawieniach Narratora pozwala wybrać szybkość mowy, poziom głośności oraz wysokość głosu. Wartości te możemy ustalić, przesuwając odpowiednie suwaki.
Możemy wybrać także inny głos Narratora. Domyślnie jest nim Microsoft Paulina Desktop. Drugą opcją jest Microsoft Zira Desktop, która jednak nie sprawdza się w przypadku języka polskiego. Możemy także użyć sieci Web do wyszukania innych głosów - w tym celu klikamy odnośnik Znajdź inne głosy współdziałające z Narratorem.
Polecenia
Element ten umożliwia zapoznanie się ze skrótami klawiaturowymi, służącymi do wydawania poleceń programowi Narrator. Pełna lista poleceń jest w pełni edytowalna.
By zmienić skrót klawiaturowy dla danej akcji, najpierw klikamy w wybrany element lewym klawiszem myszy, a następnie w przycisk Zmień skrót klawiaturowy dla polecenia.... Otworzy nam się małe okienko Wprowadzanie skrótu klawiaturowego. Teraz wystarczy użyć wybranego przez nas skrótu (np. Caps Lock + F6) a system zapamięta to ustawienie. Nie zapomnijmy na końcu zatwierdzić naszych zmian przyciskiem Zapisz zmiany.
Minimalizuj
Minimalizuje okno Ustawień Narratora do paska zadań.
Zakończ
Kończy pracę programu Narrator
Istnieje także sposób na prostszą i bardziej przejrzystą konfigurację narzędzia Narrator. Z poziomu ekranu Start zaczynamy wpisywać "Ustawienia Narratora" i klikamy w podpowiedź:
Tym samym przejdziemy do ekranu Ułatwienia dostępu - Narrator.
Od razu widzimy, że opcje ustawień Narratora są tożsame z tymi w wersji "okienkowej". Konfigurator w trybie Modern UI, który widzimy, jest jednak znacznie prostszy i bardziej czytelny. Od użytkownika zależy, który tryb bardziej przypadnie mu do gustu.