W dniu 27 listopada odbyła się konferencja z serii IT Academic Day skierowana do społeczności studenckiej, specjalistów branży IT oraz wszystkich innych zainteresowanych. Tegoroczna konferencja na Uniwersytecie Śląskim odbyła się w Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu, tuż obok Instytutu Informatyki UŚ. Na wydarzenie poświecone najnowocześniejszym rozwiązaniom Microsoftu przybyło ponad 200 uczestników, którzy wzięli udział w czterech głównych sesjach konferencji. Wstęp na imprezę był oczywiście darmowy. Patronem medialnym wydarzenia zostało CentrumXP.pl
Rozpoczęcie
W czwartek rano udałem się do słynnej sosnowieckiej Żylety (Wydziału Nauk o Ziemi), gdzie kilka minut po godzinie 9:00 odbyło się Oficjalne rozpoczęcie konferencji, poprowadzone przez Piotra Kramka (Microsoft Polska). Podczas inauguracji głos zabrał również dziekan Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Prowadzący zapowiedział przede wszystkim o czym będzie mówił podczas konferencji. Wprowadził również uczestników wydarzenia do konkursu Imagine Cup 2009, przedstawiając sposoby rejestracji, terminy oddawania prac, kategorie konkursowe i wiele innych aspektów.
Mobilne okienka
Po piętnastominutowej przerwie przyszedł czas na ponowne udanie się na aulę. Tematyką kolejnej sesji było Programowanie aplikacji mobilnych, którą poprowadził ponownie Piotr Kramek. Muszę przyznać, że sesja poświęcona tworzeniu oprogramowania na urządzenia typu PocketPC oraz telefony komórkowe była najbardziej ciekawa. Prelegent z Microsoftu w pierwszej kolejności omówił platformę .NET Compact Framework, historię bibliotek .NET Framework, a później wytłumaczył, na czym polega wspomniane tworzenie programów mobilnych. Druga część sesji była najciekawsza, bowiem zawierała praktyczny pokaz napisania aplikacji, wgrania jej do telefonu komórkowego pracującego pod dyktando Windows Mobile 6 i przedstawienia możliwości. Prowadzący zaprezentował program, którego zadaniem było odbieranie wiadomości SMS, rozpoznawanie tekstu i zliczanie głosów. Mówiąc krótko, telefon zliczał głosy ankieterów, którzy wysyłali wiadomości o treści VOTE:TAK bądź VOTE:NIE. Wśród uczestników znalazły się osoby z dawką humoru, przesyłając na numer telefonu prowadzącego teksty typu Siema Ziomek, które po chwili ukazały się wszystkim uczestnikom. Dzięki takiemu rozwojowi wydarzeń sesja w wykonaniu Piotra Kramka minęła bardzo szybko i miło. W pamięci pozostawiając dobre wspomnienia, bezcenną wiedzę i bogatsze doświadczenie.
Półmetek z Microsoftem
O godzinie 11:40 przyszedł czas na kolejną sesję, tym razem poświęconą Innowacyjnym technologiom Microsoftu, przeprowadzoną przez studenta Instytutu Informatyki, Kamila Karczmarczyka. Kolejny interesujący wykład, bogaty w dużą dawkę humoru i obfitość wręcz rozrzucanych upominków (pakietów Microsoft Office 2007, koszulek, książek oraz multimedialnych szkoleń CentrumXP.pl), był świetnym źródłem wiedzy na temat najnowszych technologii giganta z Redmond. Kamil Karczmarczyk przedstawił między innymi rewelacyjne narzędzie do tworzenia trójwymiarowych obrazów wykorzystując jedynie zdjęcia cyfrowe. Narzędzie i usługa, pełniąca to zadanie nosi nazwę Microsoft Photosynth. Przyznam, że efekt pracy wspomnianego programu robi wrażenie, w szczególności jeśli ogląda się go na dużym ekranie. W dalszej części sesji, student informatyki zaprezentował nowe rozwiązanie giganta, będące nadal w fazie Beta rozszerzenie pptPlex do programu Microsoft Office PowerPoint 2007. pptPlex służy do tworzenia prezentacji o nie hierarchicznej kolejności. Co to oznacza? Wyobraźmy sobie prezentację zawierającą 25 slajdów podzielonych na 5 rozdziałów. Niestety możemy równocześnie wyświetlać jeden slajd i przechodzić po kolei przez wszystkie. Przedstawiane na konferencji narzędzie umożliwia kreowanie prezentacji z podziałem na grupy (składające się z wielu slajdów), pomiędzy którymi poruszanie przypomina swobodne przeciąganie i przybliżanie elementów.
Co tu dużo mówić, najlepiej samemu przetestować pptPlex. Ostatnia część prelekcji poświęconej technologiom Microsoftu była świetnym przeglądem historii interfejsów, które zaprojektował gigant. Oczywiście najnowszym tworem jest Ribbon, czyli interfejs wstążkowy zastosowany w pakiecie biurowym z 2007 roku. Kamil Karczmarczyk dość wnikliwie zaprezentował ideę wstążki oraz prototypy i badania, nad którymi pracowali specjaliści z Redmond, tworząc Ribbon. Na samo już zakończenie tej sesji, do Kamila przyłączył się Piotr Kramek, prowadzący poprzednią prelekcję. Wspólnymi siłami odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników, a trzeba przyznać, padły pytania, na które student Instytutu Informatyki nie był w stanie odpowiedzieć, przez co wyręczać go musiał prelegent z Microsoftu.
Na zakończenie
Ostatnia zaplanowana sesja na tegorocznej konferencji w Sosnowcu w całości poświęcona była zagadnieniom związanym z wirtualizacją. Trzeba przyznać, że pomimo ciekawego zagadnienia, dużej dawki wiedzy wyłożonej przez architekta i konsultanta IT Piotra Wyrzykowskiego, w porównaniu z poprzednimi, sesja ta była nudna. W głównej mierze tematyka obejmowała systemy z rodziny Microsoft Windows Server oraz tworzenie wirtualnych maszyn. Prowadzący na małym laptopie podczas pokazu "postawił" pięć wirtualnych maszyn, w tym system Windows XP, który później uruchomił i pokazał, że w miarę sprawnie funkcjonuje. Oczywiście Pan Piotr zaznaczył, że laptopy nienajlepiej nadają się do stawiania i uruchamiania wirtualnych maszyn, aczkolwiek udowodnił, że jest to w pełni możliwe. Wykład obejmował również zagadnienia związane z usługami sieciowymi, czyli wirtualnymi aplikacjami, udostępnianymi poprzez przeglądarkę internetową. Zapewne większość wie o istnieniu takowego rozwiązania, nie zdając sobie sprawy, że przy użyciu funkcji Windows Server możemy udostępniać programy, które mamy zainstalowane na własnym dysku.
Wszystko, co dobre, szybko się kończy
Trzecia już w Sosnowcu konferencja z cyklu IT Academic Day zakończyła się planowo o 14:10, kiedy to organizatorzy zaprosili na następną, która odbędzie się oczywiście za rok. Nie ma co ukrywać, tego typu imprezy są warte polecenia, ponieważ spędzając kilka godzin na auli, zawsze jakąś wiedzę czy ciekawostki się wyniesie. Pozostaje mi zatem zaprosić wszystkich zainteresowanych na IT Academic Day za rok. Do zobaczenia...