Garść porad dotyczących Eksploratora plików w Windows 10 - Część 3

Garść porad dotyczących Eksploratora plików w Windows 10 - Część 3

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 7/24/2015, 12:00 AM

Liczba odsłon: 39647

Niniejszy artykuł stanowi trzecią i ostatnią już część publikacji o Eksploratorze plików systemu Windows. W ramach całego cyklu przedstawiamy Wam 30 cennych porad, dzięki którym korzystanie z Eksploratora plików będzie znacznie bardziej efektywne, a tym samym przyspieszy Waszą pracę z plikami i folderami.

Dziś prezentujemy Wam kolejnych 10 wskazówek w zakresie obsługi Eksploratora plików, które pozwolą Wam zrealizować dużo więcej podstawowych zadań, w dużo krótszym czasie.

21. Wygodnie twórz nowe foldery

Wraz ze wzrostem ilości przechowywanych przez nas danych zachodzi coraz większa potrzeba ich stałego porządkowania i segregacji. Do tego celu służą nam właśnie foldery, które grupują ze sobą pliki o podobnej tematyce i umożliwiają wygodne zarządzanie nimi. Jeśli chcemy utworzyć nowy folder, czy to pod nową prywatną galerię zdjęć, czy też przykładowo nowy projekt reklamowy, za każdym razem musimy albo korzystać z przycisku na Wstążce, albo rozwijać menu kontekstowe, z którego następnie wybieramy Nowy > Folder.

Dużo prostszym od powyższych sposobem tworzenia nowego folderu jest skorzystanie ze skrótu klawiszowego Control+Shift+N, który na wyraźną prośbę użytkowników zaimplementowany został w systemie Windows Vista, i jest obecny w systemie Windows do dziś. Po jego użyciu wpisujemy już tylko nazwę dla tworzonego folderu (domyślnie jest to Nowy folder) i zatwierdzamy ją klawiszem Enter.

22. Wyświetlaj rozszerzenia nazw plików, by ułatwić sobie tworzenie nowych elementów

Bezpośrednio po instalacji systemu Windows rozszerzenia plików będą domyślnie ukryte, co przy zwykłym, codziennym użytkowaniu komputera upraszcza nam pracę z dokumentami. Praktycznie każdego dnia zachodzi jednak potrzeba tworzenia nowych elementów, takich jak dokumenty tekstowe, strony internetowe, obrazy czy foldery skompresowane. Bez względu na to, do czego nam takie elementy posłużą, mamy do dyspozycji dwa sposoby ich tworzenia: poprzez uruchomienie dedykowanej im aplikacji, a następnie wprowadzenie w niej stosownej treści i zapisanie pliku na dysku pod określoną nazwą i obsługiwanym przez program rozszerzeniem, lub też utworzenie najpierw pustego pliku na dysku i późniejsze wypełnienie go treścią.

W tym drugim przypadku korzystamy zazwyczaj z menu kontekstowego, w ramach którego możemy przykładowo wykorzystać pozycję Nowy > Dokument tekstowy (*.txt) lub Dokument Word (*.docx). Lista dostępnych w tym menu elementów jest niestety dość mocno ograniczona, przez co chcąc utworzyć przykładowo nową stronę HTML nie będziemy mogli wykorzystać tej opcji w sposób bezpośredni.

Biorąc jednak pod uwagę, że plik .html jest zwykłym dokumentem tekstowym, możemy śmiało utworzyć zwykły dokument .txt, a następnie zmienić jego rozszerzenie na .html. I tu pojawia się problem, bowiem przy ustawieniach domyślnych nie możemy dokonać zmiany rozszerzenia pliku, gdyż standardowo rozszerzenia plików nie są w systemie Windows widoczne. Tym samym, nawet jeśli zmienimy Nowy dokument.txt na Nowa strona.html, wynikowy plik nadal będzie zwykłym plikiem tekstowym o rzeczywistej nazwie i rozszerzeniu Nowa strona.html.txt.

Aby móc zmienić rozszerzenie wraz z pozostałą częścią nazwy pliku, wystarczy włączyć pokazywanie w Eksploratorze rozszerzeń plików, czego możemy dokonać chociażby z poziomu karty Widok na Wstążce poprzez zaznaczenie pola wyboru Pokaż rozszerzenia znanych plików.

23. Wyświetlaj ukryte i ukrywaj widoczne w systemie pliki

Od czasu do czasu zachodzi potrzeba przejścia do jednego z folderów systemowych lub prywatnych folderów aplikacji, chociażby w celu usunięcia jakiegoś pliku tymczasowego czy pozyskania pobranych przez aplikację danych. Ten drugi przykład odnosi się chociażby do komunikatora Microsoft Skype, który to przesłane przez nasze kontakty pliki standardowo zapisuje w dość mało dostępnej i ukrytej lokalizacji (podfolder folderu AppData w katalogu zalogowanego użytkownika).

Choć do folderu tego możemy przejść poprzez ręczne wpisanie docelowej ścieżki w obszarze paska adresu, nie zawsze pamiętamy dokładną nazwę samego folderu, ani też dostępnych w nim podfolderów (możemy przykładowo zapomnieć, czy wspomniany folder to App Data, AppData czy może ApplicationData).

W takim wypadku przydatne będzie włączenie wyświetlania w Eksploratorze plików elementów ukrytych oraz systemowych plików i folderów. Możemy tego dokonać z poziomu okna dialogowego Opcje folderów, dostępnego w menu Plik Eksploratora plików. Na widocznej w tym oknie karcie Widok możemy włączyć zarówno wyświetlanie plików i folderów z atrybutem Ukryty, jak również pliki i foldery systemowe, które także są domyślnie ukrywane. Obie te opcje dostępne są w ramach dwóch oddzielnych ustawień, oznaczonych polami wyboru Ukryj pliki i foldery oraz Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego. Z kolei ukrywanie lub wyświetlanie elementów ukrytych możemy dodatkowo przełączać z poziomu karty Widok na Wstążce w sekcji Pokazywanie/ukrywanie.

24. Dostosuj domyślny widok Eksploratora plików

Systemy Windows 7 i Windows 8 przyzwyczaiły nas do tego, że bezpośrednio po otwarciu okna Eksploratora plików (Eksploratora Windows w Windows 7 i starszych) naszym oczom ukazywał się domyślnie obszar Ten komputer.

W systemie Windows 10 domyślny obszar Eksploratora zmieniony został na pasek Szybki dostęp, co niekoniecznie może nam odpowiadać. Zmieniając domyślną konfigurację Eksploratora plików Microsoft dał nam jednak możliwość wyboru, dzięki czemu możemy sami zdecydować, czy po otwarciu nowego okna Eksploratora plików ma być nam prezentowany obszar Ten komputer, czy też wprowadzony w Windows 10 pasek Szybki dostęp.


Wybór pomiędzy paskiem Szybki dostęp a obszarem Ten komputer.

Aby dostosować to ustawienie do naszych preferencji, wystarczy z poziomu menu Plik wybrać Zmień opcje wyświetlania folderów i wyszukiwania, po czym na karcie Ogólne w sekcji Otwórz Eksploratora plików w: wybrać domyślny obszar Eksploratora plików.

25. Ukryj na pasku Szybki dostęp ostatnio używane pliki i foldery

Pasek Szybki dostęp, który w systemie Windows 10 stał się domyślnym widokiem Eksploratora plików, prezentuje nie tylko wybrane i przypięte przez nas lokalizacje lokalne, takie jak foldery prywatne Zdjęcia czy Pobrane, ale także listę ostatnio używanych plików i niedawno odwiedzanych folderów. Funkcja ta nie wszystkim może się spodobać, jako że pokazując w oknie Eksploratora niedawno używane elementy w pewnym stopniu narusza ona naszą prywatność.

Jeśli zależy nam na ukryciu tego rodzaju informacji, a więc nie chcemy, by ostatnio otwierane lub odwiedzane przez nas elementy były widoczne z poziomu głównego obszaru Eksploratora plików, możemy tę opcję wyłączyć. Aby tego dokonać, wystarczy wyświetlić okno dialogowe Opcje folderów (menu Plik > Zmień ustawienia wyświetlania folderów i wyszukiwania), a następnie na karcie Ogólne odznaczyć pola wyboru Pokaż niedawno używane pliki na pasku Szybki dostęp i Pokaż często używane foldery na pasku Szybki dostęp. Z tego miejsca możemy także wyczyścić historię Eksploratora plików.


Ukrywanie ostatnio używanych plików na pasku Szybki dostęp.

26. Wyświetlaj foldery określonego typu w taki sam sposób

Jeśli dla dowolnego (niesystemowego) folderu otworzymy sobie okno jego właściwości, wówczas na karcie Dostosowywanie będziemy mieli możliwość zoptymalizowania go dla konkretnego typu danych (np. muzyka, wideo, obrazy, itp.). Po określeniu rodzaju zawartej w nich treści (domyślnie są to Elementy ogólne), dla poszczególnych folderów możemy skonfigurować inny układ wyświetlania elementów, w zależności od przechowywanego w nich typu danych. Przykładowo wszystkie foldery zoptymalizowane pod Obrazy możemy wyświetlać w ramach widoku Duże miniatury, zaś dla folderów przechowujących Muzykę możemy zdefiniować widok Szczegóły.


Optymalizowanie folderu dla konkretnego rodzaju treści.

Wprowadzone w folderze określonego typu zmiany dotyczą standardowo tylko i wyłącznie tego jednego folderu. Jednak wybrany dla niego układ wyświetlania elementów możemy zastosować także do pozostałych folderów tego samego typu. Aby tego dokonać, na karcie Widok okna dialogowego Opcje folderów wystarczy kliknąć przycisk Zastosuj do folderów widoczny w grupie ustawień Widoki folderu. Od tej pory wszystkie foldery zoptymalizowane pod konkretny typ elementów wyświetlane będą w taki sam sposób.

27. Wyłącz podręczne opisy elementów folderów i pulpitu

Ilekroć najedziemy kursorem na którykolwiek z elementów - czy to konkretny plik, czy jeden z folderów - po chwili ukażą nam się dodatkowe informacje na jego temat w postaci niewielkiego podręcznego opisu. Jako że w przypadku folderów o dużej liczbie elementów operacja ta wymaga szybkiego przeskanowania zawartych w nich treści, wymaga ona określonej liczby operacji wejścia/wyjścia oraz pewnej ilości zasobów procesora. Co więcej, jeśli korzystamy z energooszczędnych dysków zewnętrznych USB, często zdarza się, że po najechaniu niechcący kursorem na taki dysk w Eksploratorze (np. w trakcie przenoszenia plików metodą przeciągnij-i-upuść) system będzie chciał wygenerować dla niego podręczny opis, co doprowadzi do wybudzenia dysku ze stanu uśpienia.

Przy standardowym wykorzystywaniu tej funkcji zużycie wymaganych do jej działania zasobów jest praktycznie niezauważalne. Jeśli jednak funkcja ta nie jest nam do niczego potrzebna, to mimo wszystko dla świętego spokoju możemy ją całkowicie wyłączyć za pomocą udostępnionej przez Microsoft opcji. Aby całkowicie wyłączyć wyświetlanie podręcznych opisów elementów folderów i pulpitu, wystarczy z poziomu opcji wyświetlania folderów i wyszukiwania w Eksploratorze plików odznaczyć na karcie Widok pole wyboru Wyświetl informacje o rozmiarze plików w etykietkach folderów.

28. Pozbądź się ikon plików w wyświetlanych miniaturach

W systemie Windows powiązane z aplikacjami pliki prezentowane są nie tylko przy użyciu tradycyjnych ikon, ale także za pomocą wygodnych i bogatych wizualnie miniatur, stanowiących podgląd zawartości obsługiwanych plików. W ramach konfiguracji domyślnej na wspomnianych miniaturach plików wyświetlane są ponadto tradycyjne ikony skojarzonych z nimi programami, co na wzór zwykłych ikon ułatwia nam szybkie rozpoznanie obsługującej dany plik aplikacji. Jeśli jednak dany typ pliku (np. zdjęcia lub muzykę) bez względu na jego format od lat otwieramy zawsze tym samym programem, wyświetlanie ikon na miniaturach może być dla nas całkowicie nieprzydatne.


Miniatura dokumentu PDF z nałożoną ikoną aplikacji oraz miniatura bez ikony.

Z tego względu Microsoft daje nam możliwość wyłączenia funkcji wyświetlania ikon na miniaturach plików. Aby tego dokonać, należy na karcie Widok okna dialogowego Opcje folderów dostępnego w Eksploratorze plików odznaczyć pole wyboru Wyświetl ikonę pliku na miniaturach.

29. Wyświetlaj pełną ścieżkę na pasku tytułu Eksploratora plików

Od czasu wprowadzenia w systemie Windows Vista nawigacji realizowanej w oparciu o tzw. okruszki chleba (ang. breadcrumbs), które dzielą bieżącą ścieżkę dostępu na szereg osobnych komponentów ułatwiających nawigowanie po strukturze plików na dysku, na pasku tytułowym każdego z okien Eksploratora prezentowana jest jedynie nazwa aktualnie wyświetlanej lokalizacji.

Dla łatwiejszego zorientowania się w rzeczywistej lokalizacji wyświetlanego folderu, prócz aktywacji funkcji zaznaczania w drzewie Okienka nawigacji pozycji bieżącego folderu w hierarchii (patrz porada 18. Skonfiguruj Okienko nawigacji w drugiej części niniejszej serii), możemy również na pasku tytułowym wyświetlać pełną ścieżkę dostępu.


Dwa tryby wyświetlania paska tytułowego Eksploratora plików.

Aby zmienić sposób tytułowania okien Eksploratora plików, wystarczy z menu Plik wybrać Zmień opcje wyświetlania folderów i wyszukiwania, a następnie na karcie Widok okna dialogowego Opcje folderów zaznaczyć pole wyboru Wyświetlaj pełną ścieżkę na pasku tytułu.

30. Rozwiń Wstążkę na stałe

Wprowadzona do Eksploratora plików Wstążka znana uprzednio jedynie z pakietu biurowego Microsoft Office jest w konfiguracji domyślnej Eksploratora zminimalizowana. Z tego względu, jeśli chcemy skorzystać z którejś z dostępnych na niej opcji, musimy ją za każdym razem rozwijać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byśmy mogli sobie rozwinąć komponent Wstążki na stałe, co oczywiście odbędzie się kosztem utraty pewnej przestrzeni roboczej Eksploratora.

Aby tego dokonać, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolną kartę lub wolny obszar Wstążki, a następnie odznaczyć opcję Minimalizuj Wstążkę. Jeśli jednak uznamy, że rozwinięta Wstążka za bardzo nam przeszkadza, w podobny sposób możemy ją na powrót zminimalizować.

Rekrutujemy: Dołącz do zespołu eskpertów Data & AI!
Rekrutujemy: Dołącz do zespołu eskpertów Data & AI!

Wydarzenia