Niniejszy artykuł stanowi kontynuację wcześniejszej publikacji o Eksploratorze plików w Windows 10, w której to przedstawiliśmy Wam 10 cennych porad, dzięki którym korzystanie z Eksploratora plików będzie znacznie bardziej efektywne, a tym samym przyspieszy Waszą pracę z plikami w nowym systemie Windows.
Dziś prezentujemy Wam 10 kolejnych wskazówek w zakresie obsługi Eksploratora plików, które pozwolą Wam zrealizować dużo więcej zadań, w dużo krótszym czasie.
11. Automatycznie przywracaj okna Eksploratora z poprzedniej sesji
Jeśli macie nawyk codziennego wylogowywania się po zakończeniu wykonywanej pracy, a nazajutrz ponownie musicie otwierać w Eksploratorze wszystkie wymagane do pracy lokalizacje, możecie rozważyć skorzystanie z opcji przywracania otwartych okien Eksploratora po następnym zalogowaniu do systemu. W ten sposób po zalogowaniu się kolejnego dnia wszystkie otwarte przed wylogowaniem okna zostaną automatycznie przywrócone, a Wy będziecie mogli kontynuować swoją pracę dokładnie od miejsca, w którym skończyliście.
Aby te funkcję włączyć, wystarczy z poziomu menu Plik Eksploratora plików wybrać opcję Zmień opcje folderów i wyszukiwania, w nowo otwartym oknie dialogowym przejść na kartę Widok i na liście Ustawienia zaawansowane zaznaczyć opcję Przywróć poprzednie okna folderów po zalogowaniu.
12. Przyciągaj okna Eksploratora do krawędzi ekranu w celu wygodnego przenoszenia plików
Nieco starsi użytkownicy pamiętają zapewne nakładkę na system operacyjny MS-DOS o nazwie Norton Commander, która dzięki dwóm sąsiadującym na ekranie oknom pozwalała na sprawne zarządzanie przechowywanymi na dysku plikami. Wraz z upowszechnieniem się systemu operacyjnego Windows, produkt ten doczekał się swoistego graficznego klonu o nazwie Total Commander (Windows Commander). Po premierze systemu Windows 7, który jako pierwszy umożliwiał przyciąganie okien programów do krawędzi ekranu, u wielu użytkowników produkt ten poszedł zapewne w odstawkę, jako że podstawowe możliwości tego programu zostały wbudowane w system operacyjny.

Przyciąganie okien do krawędzi ekranu w Windows 10.
W systemie Windows 10 mamy do dyspozycji podobne rozwiązanie, które pozwala rozmieścić na ekranie nie dwa, ale aż cztery okna równocześnie. Interesujące nas okna systemowe i aplikacji możemy więc teraz przyciągać nie tylko do boków, ale też do rogów ekranu.
Do dyspozycji mamy tu również przydatne skróty klawiszowe. Windows + Strzałka w lewo/prawo pozwalają nam przyciągać okno do poszczególnych krawędzi, natomiast już po przyciągnięciu okna do lewej lub prawej strony ekranu możemy dodatkowo posłużyć się skrótami Windows + Strzałka w górę/dół, by porozmieszczać wybrane okna do rogów ekranów, robiąc sobie miejsce na Pulpicie na trzy dodatkowe aplikacje lub okna systemowe.
Tym samym po powołaniu do życia dwóch instancji Eksploratora plików za pomocą wygodnego w użyciu skrótu Windows+E, a następnie przeciągnięciu obu z nich do przeciwległej krawędzi ekranu możemy w prosty sposób zasymulować sobie funkcjonalność legendarnych już narzędzi z serii Commander, a co za tym idzie, w bardzo wygodny sposób zarządzać plikami i folderami.
13. Korzystaj z dostosowanej pod siebie Jump Listy
Na uwagę w Eksploratorze plików zasługuje również skojarzona z nim Lista szybkiego dostępu (ang. Jump List), która prezentuje nam dokładnie te same elementy, które przypięliśmy do paska Szybki dostęp Eksploratora. Tym samym, by z poziomu Pulpitu jak najszybciej przejść do konkretnej przypiętej przez nas lokalizacji, wystarczy wysunąć odpowiadającą Eksploratorowi plików Jump Listę i wybrać interesujący nas element. Jak łatwo zauważyć, z tego miejsca możemy również powołać do życia kolejną instancję Eksploratora plików.

Lista szybkiego dostępu wywołana dla Eksploratora plików.
Jump Listy najprościej otworzyć klikając ikonę Eksploratora na pasku zadań przy użyciu prawego przycisku myszy, lub idąc tropem nowoczesnej obsługi systemu, wysunąć ją z tej ikony w górę, za pomocą palca (ekrany dotykowe) lub kursora.
14. Kontroluj sposób usuwania plików
Przy konfiguracji domyślnej systemu Windows usunięcie dowolnego pliku spowoduje przeniesienie go do Kosza w celu ewentualnego odzyskania. Warto zwrócić uwagę, że w systemie Windows 10 opcja potwierdzania usunięcia pliku jest domyślnie wyłączona, przez co od razu po wybraniu opcji Usuń (duża ikona X na karcie Narzędzia główne Wstążki, klawisz Delete lub pozycja Usuń w menu kontekstowym) trafi on wprost do Kosza, bez jakichkolwiek ostrzeżeń.
Chcąc sobie takie dodatkowe potwierdzenie włączyć, wystarczy z pozycji wspomnianej karty Wstążki rozwinąć dodatkowe opcje pod ikoną Usuń, a następnie zaznaczyć pole wyboru Pokaż potwierdzenie odzyskiwania. W tym miejscu mamy też dostępne dwie jawne opcje usuwania: Odzyskaj, która zawsze przenosi usuwany element do Kosza, oraz Trwale usuń, która pomija kosz i bezpowrotnie usuwa wybrany element.

Potwierdzanie usuwania plików.
Obu tym opcjom dedykowane są stosowne skróty klawiszowe - są to odpowiednio klawisz Del (usunięcie do Kosza) oraz Shift+Del (usunięcie trwałe). Należy tu jednak zwrócić uwagę, że w przypadku usuwania do Kosza to, czy dany element faktycznie do niego trafi czy nie, zależeć będzie od bieżących ustawień samego Kosza. Może się przecież zdarzyć, że z poziomu właściwości Kosza wyłączyliśmy przydział Kosza dla przechowującej go lokalizacji, przez co wszystkie pochodzące z niej elementy będą usuwane bezpowrotnie.

Ustawienia elementu Kosz.
15. Szybko zmieniaj nazwy plików
Gdy zachodzi potrzeba zmiany nazwy danego elementu, początkujący użytkownicy korzystają zazwyczaj z odpowiedniej opcji menu kontekstowego wywoływanego prawym przyciskiem myszy, lub co gorsza sięgają bezpośrednio do stosownej opcji dostępnej na Wstążce.
Nieco bardziej zaawansowani konsumenci, których druga ręka często spoczywa na klawiaturze umożliwiając im szybsze wykonywanie zadań z wykorzystaniem skrótów klawiszowych, zapewne nazwę zaznaczonego elementu zmieniają z użyciem klawisza F2.

Zmiana nazwy po kliknięciu obszaru z nazwą zaznaczonego elementu.
Tych natomiast, którzy lubią wykonywać wszystkie czynności za pomocą myszy, z pewnością zadowoli fakt, że zmienić nazwę wybranego pliku lub folderu można po prostu za pomocą dodatkowego kliknięcia nazwy tego elementu, po jego uprzednim zaznaczeniu. Ważne jest tylko, by występujące po sobie kliknięcia nie były wykonywane w zbyt krótkim odstępie czasu, gdyż spowoduje to otwarcie lub uruchomienie tego elementu. Najlepiej więc robić to powoli, tj. poprzez zaznaczenie elementu, odczekanie co najmniej pół sekundy, a następnie ponowne kliknięcie jego nazwy.
16. Wyświetl znane z Windows 7 biblioteki
Wprowadzone w systemie Windows 7 biblioteki, czyli foldery zbierające w sobie elementy ulokowane w kilku różnych lokalizacjach, w systemach Windows 8 i Windows 10 są domyślnie wyłączone i ukryte. Aby uzyskać do niech dostęp, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na wolnej przestrzeni Okienka nawigacji Eksploratora plików i wybrać opcję Pokaż biblioteki. Wszystkie cztery standardowe biblioteki (Dokumenty, Muzyka, Obrazy i Wideo) pojawią się bezpośrednio pod obszarem Ten komputer wspomnianego okienka nawigacji.
Jeśli chcemy mieć szybki dostęp do wybranych bibliotek, ale naszym zdaniem widoczny w oknie nawigacji obszar Biblioteki zajmuje tam zbyt dużo miejsca, wówczas wybrane przez nas biblioteki możemy poprzypinać do wprowadzonego w Windows 10 obszaru Szybki dostęp, a następnie ponownie ukryć główny obszar bibliotek poprzez odznaczenie wspomnianej opcji Pokaż biblioteki.
17. Wyświetl Okienko podglądu lub szczegółów
Systemy Windows Vista i Windows 7 przyzwyczaiły nas do tego, że po zaznaczeniu w Eksploratorze konkretnego pliku, w dolnej części okna tego menedżera prezentowane były najważniejsze właściwości danego pliku, dobierane w zależności od konkretnego typu elementu. W systemach Windows 8 i Windows 10 okienka Szczegółów i Podglądu nie są domyślnie widoczne, a po ich włączeniu wyświetlane są one z kolei w prawej części okna Eksploratora, co pozwala skutecznie wykorzystać dostępną przestrzeń pulpitu.
Okienko podglądu, jak sama nazwa wskazuje, służy do prezentowania podglądu zawartości zaznaczonego przez użytkownika pliku. Zawartość konkretnego pliku zostanie wyświetlona pod warunkiem, że w systemie zainstalowane są odpowiednie rozszerzenia, które będą w stanie przeskanować i wydobyć z pliku jego treść.

Okienko podglądu
Z kolei szczegóły dotyczące konkretnego pliku, takie jak typ danych, data modyfikacji, rozmiar, data utworzenia lub dostępność w trybie offline prezentowane są w ramach Okienka szczegółów, które wyświetlane jest zamiennie z Okienkiem podglądu. Dzięki niemu możemy więc dowiedzieć się nieco więcej na temat interesujących nas elementów, bez konieczności wyświetlania dla nich właściwości. Warto zwrócić uwagę, że część z prezentowanym w tym panelu informacji, takich jak liczba zaznaczonych elementów i zajmowany przez nie obszar na dysku, jest także widoczna na ulokowanym w dolnej części okna pasku stanu.

Okienko szczegółów
18. Skonfiguruj Okienko nawigacji
Widoczne w formie lewego panelu Okienko nawigacji w Eksploratorze plików jest niejako bezpośrednim odpowiednikiem paska bocznego w linuksowych menedżerach plików, takich jak dostępny w Ubuntu Nautilus. W Okienku tym widoczne są takie elementy, jak wprowadzony w Windows 10 pasek Szybki dostęp, dostępny od lat Ten komputer, Sieć, folder usługi OneDrive czy wyłączone domyślnie Biblioteki.
Z poziomu Okienka nawigacji każdy z tych pięciu obszarów możemy rozwinąć lub zwinąć, by zrobić sobie miejsce dla elementów należących do pozostałych sekcji. Korzystając z podręcznego menu wywoływanego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w wolnym miejscu tego panelu będziemy mogli wyświetlić niewidoczne domyślnie biblioteki (opcja Pokaż biblioteki), a także wszystkie zawarte w tych obszarach foldery (opcja Pokaż wszystkie foldery). Ta druga opcja rozmieści większość elementów ze wspomnianych kategorii w jednym wspólnym drzewie, zamiast w pięciu odrębnych obszarach. Z kolei po zaznaczeniu opcji Rozwiń folder bieżący, każda z odwiedzanych przez nas lokalizacji będzie w momencie jej wyświetlania oznaczana na liście widocznych w Okienku nawigacji folderów, co pozwoli nam łatwo zorientować się, w którym miejscu hierarchii folderów aktualnie się znajdujemy.
19. Sortuj lub grupuj pliki według wybranych właściwości
Chcąc szybko odnaleźć w danym katalogu konkretny plik, możemy skorzystać z wielu zaimplementowanych w Eksploratorze plików funkcji. Przykładowo możemy sobie posortować pliki według porządku alfabetycznego, a następnie - jeśli nie skonfigurowaliśmy tego zachowania w inny sposób - po wciśnięciu konkretnej litery na klawiaturze przeskakiwać do pierwszej (a potem do kolejnej) nazwy pliku rozpoczynającej się od danej litery.
Przechowywane w folderze pliki możemy nie tylko sortować według wielu różnych właściwości (z poziomu menu podręcznego lub klikając odpowiadające im nagłówki kolumn), ale też wykorzystując te same dostępne pola odpowiednio je grupować. Przykładowo więc, po wybraniu opcji Grupuj według > Nazwa z menu podręcznego, wszystkie nasze pliki podzielone zostaną na kilka alfabetycznych grup (np. A-G, H-O i P-Z), w zależności od liczby dostępnych elementów zaczynających się na daną literę. Utworzone w ten sposób grupy elementów możemy wygodnie rozwijać, zwijać i zaznaczać jednym kliknięciem, co pozwoli nam skupić się i zarządzać wyłącznie interesującą nas grupą elementów.

Grupowanie elementów w Eksploratorze plików.
Korzystając z tej funkcjonalności możemy sobie przykładowo pogrupować posiadane przez nas dyski twarde w zależności od ich typu, rozmiaru, czy wolnego miejsca, ale także nieco bardziej zaawansowanych właściwości, takich jak lokalizacja sieciowa, a nawet zainstalowany system plików.
20. Dostosuj szerokości kolumn do szerokości wyświetlanych danych
Po ustawieniu widoku folderu na Szczegóły, dotyczące poszczególnych elementów dane, takie jak data utworzenia, rozmiar czy typ pliku, prezentowane będą w formie wygodnej do sortowania tabeli z nagłówkami. Często zdarza się jednak, że widoczne w wybranych komórkach dane nie mieszczą się w wybranej kolumnie tabeli ze względu na jej bieżący rozmiar. Szerokość pojedynczej kolumny możemy w prosty sposób dostosować do szerokości zajmowanej przez nią treści poprzez dwukrotne kliknięcie prawego brzegu nagłówka kolumny. Jeśli jednak zachodzi potrzeba dostosowania w ten sposób większej liczby kolumn, wówczas zamiast klikać dwukrotnie każdą z kolumn z osobna, wystarczy skorzystać z opcji Dopasuj rozmiar wszystkich kolumn, znajdującej się w sekcji Bieżący widok na karcie Widok Wstążki.