Wiersz polecenia (cmd.exe) był główną aplikacją konsoli w Windows od 1995 roku, choć powstała 8 lat wcześniej. Dopiero 4 lata temu Microsoft wprowadził Windows Terminal, wyposażony w wiele kart i nowoczesny interfejs emulator terminali z obsługą CMD, PowerShell, WSL, SSH i Azure Cloud Shell Connector. Pojawiło się pytanie, czy Terminal całkowicie zastąpi archaiczny CMD. Microsoft ma już odpowiedź, a także wyjaśnia relację między tymi dwoma programami.
Wiersz polecenia (Command Prompt) to aplikacja typu CLI (command-line interpreter), która została wydana wraz z Windows 95, 98 i Windows następnie z Windows NT. Narzędzie służy głównie do uruchamiania podstawowych poleceń systemowych i interakcji z natywnym systemem plików. Jego popularność nie słabnie z uwagi na prostotę i znajomość. Wielu użytkowników przyzwyczaiło się do składni i struktury poleceń, co czyni z CMD wygodne narzędzie do prostych zadań. Mimo że od kilku lat dostępny jest dużo nowocześniejszy Windows Terminal, który obsługuje CMD, to wielu użytkowników nadal korzysta bezpośrednio ze starszego programu.
Windows Terminal został wydany w 2019 roku na Windows 10, a od niedawna jest domyślną aplikacją CLI na Windows 11. To open source'owy emulator terminala z nowoczesnym, bogatym interfejsem i dostępem do wielu klasycznych aplikacji wiersza poleceń. To szczególnie wygodne rozwiązanie dla profesjonalistów, które pozwala im otwierać wiele terminali jednocześnie i przełączać się między nimi w widoku kart lub wyświetlać je jednocześnie w pojedynczym widoku podzielonego okna.
Christopher Nguyen, PM Windows Terminal, wyjaśnił w nowym odcinku Open at Microsoft, że Windows Terminal nie zastąpi CMD. W rzeczywistości idą one ramię w ramię. CMD uruchamia się wewnątrz Windows Terminala, ale też jako samodzielna aplikacja. Dużym nieporozumieniem jest to, że Windows Terminal zastąpi Wiersz polecenia, ale tak to nie działa. One są tutaj, by współpracować — wyjaśnia Nguyen.
Windows Terminal służy jako host dla CMD. Pisząc w nim polecenia, są one kierowane do CMD, a odpowiedzi z niego wracają do Terminala i są w nim wyświetlane. Jako aplikacja hosta Terminal może robić rzeczy, których nie potrafi CMD: wyświetlać kolorowe tła, stosować ciekawe efekty personalizacji czy obsługiwać karty.