Windows Phone traci udziały w Europie i USA

Windows Phone traci udziały w Europie i USA

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/9/2016, 11:30 PM

Liczba odsłon: 2202

Kantar opublikował najnowszy raport dotyczący sprzedaży smartfonów w ostatnim kwartale. Pod uwagę brano poszczególne rynki europejskie, USA, Chiny, Australię, Japonię i kraje EU5. Z danych wynika jasno, który system mobilny traci najwięcej udziałów, a który najwięcej zyskuje. Możemy też zobaczyć, jak w perspektywie rocznej zmieniły się udziały Windows w badanych regionach.

Smartfony z Windows na niemal wszystkich rynkach zaliczyły spadek sprzedaży w odniesieniu do tego samego kwartału roku kalendarzowego 2015. Największe straty widoczne są we Włoszech (-7,8 pkt proc.), gdzie z 12,6% udziały spadły do 4,8%. Jeśli chodzi o sumaryczne uwzględnienie rynków EU5 (Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania), Windows Phone stracił 5,6 pkt proc., osiągając w sumie 3,8% udziałów. Zmiany na minus odnotowano we wszystkich badanych regionach z wyjątkiem... Japonii. Tutaj wynik na poziomie 0,5% udziałów został utrzymany.

Największy wzrost sprzedaży przypadł w udziale smartfonom z Androidem. W perspektywie rocznej jedynym badanym regionem, w którym zarejestrowano spadek, było USA (-3,3%), w którym mimo to Android zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 63,4%. Dużo bardziej zróżnicowane są trendy sprzedaży w iOS. Podczas gdy system zyskuje we wszystkich krajach EU5 (z wyjątkiem Niemiec), Australii i USA, sporo traci w Chinach i bardzo niewiele w Japonii, gdzie Android zostawia konkurencję daleko w tyle.

Taki obrót wydarzeń nie wydaje się żadnym zaskoczeniem. Wręcz przeciwnie, nowe dane potwierdzają jedynie kierunek, w którym zmierza Microsoft, wycofując się z mobilnego biznesu. Choć system Windows 10 Mobile jest stale wspierany i aktualizowany, od blisko roku nie ukazują się nowe smartfony Lumia, a obecna oferta kierowana jest głównie do klientów biznesowych i zamożniejszych konsumentów. Brak nowych niskobudżetowych modeli (choćby na wzór Lumii 520) świadczy o tym dobitnie. Podobne trendy widać także wśród partnerów sprzętowych Windows, którzy celują raczej w mocne podzespoły i Windows Hello, niż w dolną czy nawet średnią półkę. Czy istnieje jeszcze szansa, by "Mobilne Okienka" odzyskały dawne udziały? Niektórzy remedium na obecne problemy widzą w procesorach Intel, które pozwoliłyby uruchamiać na smartfonach klasyczne aplikacje x86, zacierając w dużym stopniu podział na segment mobilny i PC.

Źródło: http://www.winbeta.org/news/windows-phone-continues-to-decline-in-the-us-and-europe-according-to-kantar

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia