W zeszłym tygodniu na konferencji w Seattle Marcus Ash przekazał sporo informacji na temat początków projektu Coratana. Nie zabrakło też planów, jakie Microsoft zamierza zrealizować w przyszłości. Poprzeczka została zawieszona wysoko, czy uda się ją przeskoczyć?
Cortana ma się ukazać wraz z premierą Windows Phone 8.1 i na początku będzie dostępna tylko dla klientów z USA. Osoby, które zainstalowały najnowszą deweloperską wersję mobilnego systemu Microsoftu, zdają się jednak nie przejmować tą informacją. Okazuje się, że połowa z nich z powodzeniem wykorzystuje asystenta głosowego w codziennej interakcji z urządzeniem. Według Asha, dane te zszokowały zespół odpowiedzialny za rozwój projektu i spowodowały zrewidowanie planów, które dotyczyły terminów implementacji wsparcia dla większej ilości języków. Poniższy film prezentuje wystąpienie Marcusa Asha - osobę odpowiedzialną za asystenta głosowego Microsoftu.
Do sprawnego wychwytywania poleceń i słów w określonym języku asystent głosowy potrzebuje wielkich ilości danych i zapytań, aby algorytm odpowiadający za sztuczną inteligencję mógł przyswoić nową wiedzę. Zdaniem Asha, najlepszą okazją ku pozyskaniu tego obszernego zbioru danych i zapytań jest wydanie Cortany na możliwie największą ilość rynków. Zespół pracujący nad nowymi funkcjami asystenta głosowego w między czasie analizuje czas potrzebny na implementację podstawowego wsparcia dla innych języków.
Jest to niezwykle dobra wiadomość dla wszystkich osób korzystających z produktów Microsoftu. Już niebawem większość użytkowników Windows Phone'a, Windowsa i Xboksa One, prawdopodobnie będzie mogła używać asystenta głosowego w swoim ojczystym języku.