Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft przyglądamy się zmianom, które Microsoft chce zaprowadzić w menu Start. Gigant rezygnuje z tak zwanych dynamicznych kafelków. Sprawdzamy też ostatnie nowości w Microsoft Teams dla użytkowników domowych, aktualizację związaną z Microsoft Edge wdrażaną poprzez Windows Update dla Windows 7 i 8.1, usunięcie funkcji odraczania aktualizacji w Ustawieniach, możliwości pakietu chroniącego Microsoftu na Androidzie i Linuksie oraz zmiany w aktualizacji Windows Terminal. Nie przedłużając — zapraszamy do lektury!
Koniec kafelków, jakie znamy
Kafelki to jeden z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów zaimplementowanych w Windows. Wywodzące się jeszcze z zamierzchłych czasów Windows Phone, trafiły do Windows 8 i jego ekranu Start, a później także do Windows 10 w nieco bardziej wyważonej formie — w połączeniu z bardziej klasycznymi elementami menu Start. Od wielu miesięcy krążyły pogłoski o wyrzuceniu z niego "dynamicznych kafelków" czy nawet kafelków jako takich. Okazuje się, że nie do końca takie są plany giganta.
W niedawno opublikowanych materiałach Microsoft pokazał nadchodzące zmiany w menu Start. Dowiedzieliśmy się, że dynamiczne kafelki ("Live Tiles") pozostaną dostępne dla deweloperów i użytkowników, niemniej jednak sam Microsoft odchodzi od nich i wypuszcza zestaw ikon aplikacji Windows 10, który nie zawiera dynamicznych kafelków. Obszar kafelków mocniej integruje się z wyborem motywu — jasnego lub ciemnego — a jego wygląd nie jest już zdominowany przez bloki kolorów, których nie można zmienić. Microsoft wyjaśnił, że takie doświadczenie otrzymają użytkownicy po wyłączeniu dynamicznych kafelków.
Drobna, acz zauważalna zmiana dosięgła też elementy na liście wszystkich aplikacji po lewej stronie. Ich ikony wyświetlają się na przezroczystym tle i nie są w ogóle otoczone kolorowymi kwadratami. Te jednak nadal są wyraźne w prawym panelu, choć pozbawione kolorów. Otoczenie ikon jest jedynie zaakcentowaniem ciemnego lub jasnego motywu.
Nie wstrzymasz już aktualizacji w Ustawieniach
Od zeszłego roku użytkownicy Windows 10 — wliczając w to edycję Home — mogą wstrzymać aktualizacje jakościowe na 35 dni. W dużo lepszym położeniu są klienci biznesowi korzystający z edycji Pro, Education i Enterprise, którzy mogli odroczyć aktualizacje o równe 365 dni. Teraz zostało to utrudnione, jako że opcja Wstrzymaj aktualizacje z wyborem daty została usunięta z Ustawień > Aktualizacja i zabezpieczenia > Opcje zaawansowane. Ustawienie zostało tymczasem zakopane na tyle głęboko, że początkujący użytkownik może mieć problem z jego zlokalizowaniem.
Jedynie administrator może zaaplikować zmianę poprzez Edytor lokalnych zasad grupy. Nie prościej było zostawić to w Ustawieniach, gdzie wystarczyło parę kliknięć, by wszystko skonfigurować? Cóż, nie dla Microsoftu, który uważa, że w ten sposób pozwala "uniknąć zamieszania".
Microsoft Teams dla użytkowników domowych — najlepsze funkcje
Od niedawna Teams jest też dostępny dla klientów spoza firm, organizacji i szkół. W tej nowej wersji oferuje funkcje, które pomagają łączyć się z przyjaciółmi i rodziną. W tym tygodniu Microsoft przedstawił nam je bliżej. W naszym artykule przeczytacie na ich temat więcej i zobaczycie Teams w akcji.
Z artykułu dowiecie się, jak połączyć Teams z osobistym kontem Microsoft, dodać członków rodziny i znajomych, jak pisać na czacie i nawiązywać połączenia głosowe/wideo, jak zacząć tam, gdzie skończyliśmy, jak bezpiecznie przechowywać i udostępniać zawartość oraz jak wygląda udostępnianie lokalizacji, czyli informowanie bliskich, gdzie się dokładnie znajdujemy.
Microsoft Defender ATP teraz na Androidzie i Linuksie
Już pod koniec 2017 roku Microsoft zapowiadał wejście Windows Defender ATP na macOS, iOS, Linuksa i Androida. Z uwagi na otwarcie się na nowe ekosystemy usługę przemianowano na Microsoft Defender. Edycja na komputery Mac w ograniczonej wersji zapoznawczej debiutowała w marcu zeszłego roku. W tym roku rozpoczęły się testy na Linuksie, a także na Androidzie. Zapowiedziano też wersję na iOS. Pierwsza z tych tegorocznych wersji opuściła właśnie fazę Preview i jest już ogólnodostępna dla sześciu popularnych wydań serwerowych Linuksa.
Również w ostatnich dniach rozpoczęły się testy wersji Preview dla urządzeń z Androidem. Jako pakiet chroniący urządzenia mobilne o własnej specyfice (i specyfice dotyczących ich zagrożeń) Defender chroni m.in. przed próbami phishingu, blokuje niebezpieczne połączenia, pozwala zespołom bezpieczeństwa dodawać własne wskaźniki, zapewnia ochronę przed złośliwym oprogramowaniem opartą na chmurze i blokuje dostęp do wrażliwych danych firmowych.
Oba wydania łączą się z Microsoft Defender Security Center, czyli pojedynczą platformą do nadzorowania bezpieczeństwa wszystkich urządzeń chronionych tym rozwiązaniem.
Aktualizacja związana z Edge Chromium dla Windows 7 i 8.1
15 stycznia, czyli dzień po zakończeniu wsparcia Windows 7, miała miejsce premiera nowego Microsoft Edge. Edge Chromium jako pierwsza wieloplatformowa przeglądarka Microsoftu został wydany również dla starszych systemów. Od wielu miesięcy jego instalator można pobrać na Windows 7 i 8.1. Co ciekawe, mimo braku wsparcia dla Windows 7 nie przeszkadza to wcale w jej instalacji. Microsoft wręcz do tego zachęca — na tyle, że wypuścił pierwszą od stycznia ogólnodostępną aktualizację Siódemki.
Po jej zainstalowaniu nowy Edge zostaje przypięty do paska zadań i zostanie dodany skrót na pulpicie. Jeśli twoja obecna wersja Microsoft Edge ma już skrót, będzie on zamieniony. Nowy Microsoft Edge nie zastąpi Internet Explorera (obie przeglądarki będą współistniały w systemie) ani nie zostanie automatycznie ustawiony jako domyślna przeglądarka.
Windows Terminal z nowym wydaniem 1.1
Na koniec coś dla fanów nieco bardziej klasycznego sposobu na interakcję z komputerem. Windows Terminal, choć jest terminalem z krwi i kości, zawiera też usprawnienia interfejsu, które dalece wykraczają poza tryb tekstowy. W pierwszej aktualizacji Preview od czasu wydania ogólnodostępnej wersji 1.0 znajdziemy integrację z Eksploratorem plików w Windows, dzięki której możemy wybrać polecenie "Otwórz w Windows Terminal" z menu kontekstowego. Uruchomi to Terminal z domyślnym profilem w katalogu, który zaznaczyliśmy.
Inne nowości to opcja uruchamiania przy starcie systemu, ustawienia grubości fonta, Alt + kliknięcie, by otworzyć panel (na animacji powyżej), próbnik kolorów, zmiana nazwy karty i kompaktowe rozmiary kart na pasku.
To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Śledźcie nas na CentrumXP.pl oraz na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w następnym tygodniu!