Microsoft stara się dotrzeć ze Skype na wszystkie możliwe platformy i systemy, wliczając w to komputery, smartfony, konsole i HoloLens. Różnice w architekturze i specyfikacji powodują jednak, że obecnie istnieje co najmniej 8 wspieranych wydań komunikatora o zróżnicowanej funkcjonalności. Wkrótce problem ten ma zostać zażegnany, jako że firma pracuje podobno nad ujednoliconym komunikatorem pod nazwą Skype for Life.
Szeroka dostępność komunikatora w różnych wersjach wiąże się z koniecznością zarządzania nim dla każdej platformy z osobna. Inne funkcje, czas aktualizacji i nierzadko inny interfejs to cechy kłopotliwe tak dla twórców, jak i użytkowników. W rezultacie doświadczenie użytkowania w zależności od platformy wygląda inaczej.
Microsoft oferuje aktualnie Skype jako:
- Aplikację UWP (Universal Windows Platform) dla PC, telefonów, HoloLens i wkrótce także Xbox One z Windows 10;
- Aplikację desktop dla PC z Windows;
- Aplikację Modern dla Windows RT;
- Aplikację Windows Phone dla telefonów sprzed ery Windows 10 Mobile;
- Aplikacje dla iOS i Androida;
- Aplikację dla macOS (OS X);
- Webową aplikację dla Linuksa;
- Przeglądarkowy interfejs Skype Web.
Nawet z planami porzucenia klientów dla Windows Phone i Windows RT na rzecz aplikacji UWP, a także z wycofanym klientem dla smart TV, zespół Skype wciąż ma całkiem sporo wersji do ogarnięcia. Jak wynika z raportu Ars Technica, wersje te mają zostać ujednolicone pod szyldem Skype for Life. Jest to nazwa kodowa nowego, wieloplatformowego klienta, przeznaczonego dla Windows, iOS, Androida, macOS (OS X) i Linuksa. Microsoft swoje istniejące aplikacje ma przenieść w stan "konserwacji", co oznacza brak specjalnych nowości do czasu wydania wieloplatformowego klienta.
Plany firmy miałyby potwierdzać niedawne zwolnienia - w Londynie zamknięto biuro Skype, a pracę straciło 220 osób, zaś kolejne 300 - w Redmond. Tłumaczy się to redukcją zbędnych etatów, odpowiedzialnych za zróżnicowane wersje komunikatora, oraz przejściem na "jeden Skype".