Microsoft wielokrotnie powtarzał, że nie zamierza odsprzedać silnika wyszukiwania Bing ani też zaprzestać działań na rzecz zwiększenia jego udziału w rynku wyszukiwarek. Trudno się dziwić - technologia Bing jest mocno zintegrowana z wieloma usługami i aplikacjami firmy. Nie dotyczy to jednak kwestii map - a śliślej mówiąc - obrazowania kartograficznego. Microsoft odsprzedał wybrane technologie firmie Uber, a wraz z tym ruchem do nowego pracodawcy przeszło ok. 100 osób z Microsoft.
Dlaczego firma z Redmond pozbywa się niektórych technologii? Dane, pochodzące od Nokii i innych partnerów, to m. in. zdjęcia z powietrza, projekty 3D oraz mapy ulic. W wyniku transakcji z Uber, Microsoft zaprzestanie pozyskiwania kolejnych danych tego typu: "W ciągu ostatniego roku podjęliśmy wiele akcji, by skupić nasze siły wokół kluczowej strategii biznesowej. Idąc dalej, nie będziemy dłużej zbierać samodzielnie obrazów kartograficznych; będziemy z kolei nadal [wiązać] partnerstwo z treściami typu premium oraz dostawcami obrazowania, by [pozyskiwać] podstawowe dane, podczas gdy my skoncentrujemy nasze zasoby na kluczowym doświadczeniu użytkownika. Zgodnie z tą decyzją, przeniesiemy wiele naszych operacji obrazowania do Uber". Innymi słowy Microsoft przekazuje część technologii Bing Maps w ręce zewnętrznej firmy, by samemu skupić się na tym, co aktualnie najważniejsze - jest to dbanie o kwestię UX w samym serwisie Bing oraz Windows 10 i związanych z nim usługach.
Uber wykupił niedawno także centrum danych w pobliżu Boulder (Colorado) i kilka licencji na własność intelektualną Microsoft. Kwoty poszczególnych transakcji nie zostały ujawnione. Jak przyznaje Uber, mapowanie (odwzorowywanie) jest dla niego bardzo istotne, "...dlatego też będziemy kontynuować współpracę z partnerami i inwestować w naszą własną technologię, by budować możliwie najlepsze doświadczenie dla kierowców" - czytamy w oświadczeniu firmy.
Serwis Bing Mapy będzie nadal aktywny. Zmienia się jedynie sposób pozyskiwania określonych danych przez Microsoft - firma będzie na tym polu współpracować z zewnętrznymi dostawcami niejako na zasadach outsourcingu.