Windows 11 24H2 to nie tylko zestaw nowych funkcjonalności, ale również zmiany niewidoczne bezpośrednio dla użytkownika. Jedną z rzeczy, które raczej odczujemy, jest działanie aktualizacji Windows Update. Oznacza to m.in. krótszy czas instalacji i ponownego uruchamiania, a także mniejsze użycie procesora i rozmiary pakietów.
System operacyjny Windows przypomina zbiór plików i stanów (głównie binarek), które zawierają skompilowany kod źródłowy. Pliki te są pogrupowane w odrębne składniki. Gdy aktualizujesz Windowsa za pomocą miesięcznych aktualizacji zbiorczych zabezpieczeń i niezwiązanych z bezpieczeństwem, to te składniki są aktualizowane lub serwisowane. Składniki są grupowane razem jako pakiety logiczne. Pakiety mogą też zawierać inne pakiety. Przykładowo pakiety najwyższego poziomu grupują wszystkie pliki potrzebne dla określonej edycji Windowsa. Ponadto pliki metadanych opisują te składniki, pakiety i edycje. Metadane składników są również znane jako manifesty.
— Microsoft
Windows 11 w wersji 24H2 wprowadza szereg ulepszeń mechanizmów instalowania miesięcznych aktualizacji w porównaniu z wcześniejszymi wydaniami systemu, w tym równoległe przetwarzanie manifestów składników, zoptymalizowane odczytywanie i analizowanie manifestów składników oraz skalowalne wykorzystanie dostępnej pamięci RAM.
Microsoft udostępnił wyniki dwóch testów przeprowadzonych na Windows 11 24H2. Pierwszy z nich to typowy scenariusz uaktualnienia systemu z zainstalowaną aktualizacją zabezpieczeń z lutego 2024 do wersji z następnego miesiąca. Odnotowano:
- Czas instalacji – o 45,6% krótszy
- Czas ponownego uruchomienia – o 39,7% krótszy
- Czas użycia procesora przez Windows Update – o 15,3% krótszy
W drugim teście zasymulowano uaktualnienie urządzenia z wersją starszą niż 18 miesięcy. Także tu porównano stos serwisowania wersji 22H2 i 24H2, uzyskując wyniki:
- Czas instalacji – o 43,6% krótszy
- Czas ponownego uruchomienia – o 33,5% krótszy
- Czas użycia procesora przez Windows Update – o 25% krótszy
Wydawca systemu wyjaśnia, że stało się to możliwe dzięki przeprojektowanemu i warunkowemu pobieraniu aplikacji Microsoftu, co po raz pierwszy zobaczyliśmy w wersji 22H2. Część tych aplikacji – w tym aplikacji systemowych Ustawienia i Eksplorator plików – jest uaktualniana w miesięcznych aktualizacjach przez Windows Update. Inne preinstalowane apki – takie jak Poczta i Kalendarz czy Notatnik – są aktualizowane przez Microsoft Store.