Najnowsze procesory Intela z rodziny Skylake mają jedną dość ciekawą właściwość - potrafią słuchać. Dosłownie. Z kolei o korzyściach płynących z posiadania osobistej asystentki nie trzeba nawet wspominać. Gdy powiemy "Hej, Cortana" lub "Cortana, obudź się", nasze urządzenie z Windows 10 i nowym chipem od Intel wybudzi się ze stanu uśpienia. Za wszystko odpowiedzialny jest cyfrowy procesor sygnałów (DSP), czekający na nasze polecenia głosowe nawet w trybie czuwania.
Technologia Smart Sound została zaprezentowana podczas tegorocznego Intel Developer Forum w San Francisco. Funkcja, zwana Wake-On-Voice sprawia, że Cortana zawsze otrzyma nasze polecenie głosowe, nawet gdy komputer pozostaje uśpiony. Jak wyjaśnia CEO firmy Intel, Brian Krzanich, jest to "przełom w [dziedzinie] cyfrowego dźwięku". Urządzenie "zawsze słucha i reaguje w czasie rzeczywistym". Interakcja z systemem "powinna sprawiać wrażenie codziennej konwersacji, działającej w obie strony".
Zaprezentowana technologia nasłuchu wciąż pozostawia wiele pytań. Nie wiadomo, ile mocy pobiera w trybie uśpienia, czy będzie wymagać dodatkowego sprzętu (prawdopodobnie nie) oraz kiedy zostanie zaimplementowana do nowych układów firmy Intel. Pozostaje jeszcze kwestia prywatności. Jeśli specjalny układ wewnątrz naszego komputera lub tabletu słyszy i przetwarza wszystkie nasze słowa, może to być dla niektórych niepokojącym sygnałem. Microsoft zapewnia jednak, że użytkownik będzie mógł włączyć lub wyłączyć funkcję nasłuchiwania, podobnie jak dziś może to uczynić w kontekście polecenia "Hej, Cortana".
Mówi się, że funkcja aktywacji głosowej była już technicznie możliwa w zeszłorocznych układach Intel Core M, lecz pełne korzyści można z niej czerpać dopiero po integracji z Cortaną i Windows 10.